داغ ترینها: ....
رئیس فراكسیون راهبردی مجلس:

بخش های خصوصی و دولتی حوزه فناوری اطلاعات برای اثربخشی لایحه برنامه هفتم هم افزایی داشته باشند

بخش های خصوصی و دولتی حوزه فناوری اطلاعات برای اثربخشی لایحه برنامه هفتم هم افزایی داشته باشند

به گزارش کمیاب آنلاین، شورای اسلامی از ارائه پیشنهاداتی در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات در لایحه هفتم توسعه آگاهی داد و اظهار داشت: باید بخش خصوصی و دولتی در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات و در امتداد اثربخشی لایحه برنامه هفتم توسعه هم افزایی داشته و با همکاری شرایط را به بهترین شکل پیش ببرند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، سید محمدرضا میرتاج الدینی با اشاره به جلسه فراکسیون راهبردی مجلس اظهار داشت: جلسه کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون با حضور امیر لاجوردی قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در عرصه ارتباطات، مسئولان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سازمان نظام صنفی رایانه ای، مدیران اپراتورهای ثابت و همراه و نیز فعالان بخش پست و دفاتر پیشخوان انجام شد.
وی توضیح داد: در این نشست عنوان شد که باید بخش خصوصی و دولتی در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات و در امتداد اثربخشی لایحه برنامه هفتم توسعه هم افزایی داشته و با همکاری شرایط را به بهترین شکل پیش ببرند؛ فناوری ارتباطات در عصر ما به حدی توسه یافته که نباید حدی برای توسعه آن قائل بود و علاوه بر این امروزه هیچ قسمتی از کارهای جامعه بشری را نمی توانیم پیدا نماییم که با حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بیگانه باشد.
رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که امروزه حتی بخش های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی متاثر از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی است، عنوان کرد: می توانیم بگوییم تمامی کارهای بشری امروزه با حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات عجین شده است و بنا بر این فعالیت قانونمند و در قالب لازم است.
میرتاج الدینی با اعلان اینکه امروزه با مقوله جهان آینده جهان هوشمند روبرو می باشیم، اشاره کرد: باید در راه هوشمندسازی گام برداریم چونکه بشر به مرور زمان به جایی می رسد که با هوش مصنوعی فعالیت ها را پیش خواهد برد.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به احکامی که در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات از طرف دولت ارائه شده، اظهار داشت: این موارد از طرف کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است و امیدواریم با بهترین تصمیم برای مردم منشاء خیر باشد.
رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در مورد بررسی پیشنهاد طرح درباب ساماندهی حوزه شبکه های ارتباطی پیامکی و ارائه سوال تخصصی از دو وزیر ارتباطات و ارشاد، بیان کرد: ارائه طرح تخصصی سوال درباب وضعیت نابسامان حوزه پیامک انبود در کشور از وزارت ارتباطات و ارشاد با امضای بیش از ۳۰ نماینده مجلس شورای اسلامی مدنظر قرار گرفت و باید ساماندهی مقوله پیامک های انبوده محقق شود و تحت نظر وزارت ارتباطات باشد و ارائه مجوزها از طرف این وزارتخانه صورت گیرد.
در ادامه این جلسه، سهیل یحیی زاده، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح های پیشنهادی این کمیته در مجلس یازدهم، اظهار داشت: پیشنهاد بروزرسانی و ایجاد قوانین هوشمندسازی در عرصه راه و ساختمان، ارائه طرح و پیشنهاد به وزارت آموزش و پرورش، طرح در بودجه ۱۴۰۱ با بند (ی) تبصرهه ۶ ماده واحده، استفساریه مفاد جزء (۲) بند (ی) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و طرح یک فوریتی تاسیس صندوق توسعه شبکه دسترسی نهایی اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر نوری همچون اقدامات انجام شده است.
وی در مورد بررسی کلیات موارد مربوط به برنامه هفتم توسعه در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار داشت: باید شاهد ایجاد زنجیره هوشمندسازی در صنعت آب و برق باشیم و در عین حال به مقوله کنتورهای هوشمند دقت کنیم.
رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که در وزارت راه با هوشمندسازی شبکه جاده ای روبرو می باشیم، اظهار داشت: با یک یا دو اپراتور فعالیت ها پیش نمی رود و باید بصورت هم افزا کارها را پیش برد.
یحیی زاده افزود: در بخش توسعه شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال شبکه ملی اطلاعات باید به مسائل مهم توجه کرد، همین طور دستگاه های اجرائی مکلف شده اند تا انتهای سال اول این برنامه، نسبت به تدوین برنامه تحول دیجیتال و توسعه اقتصاد دیجیتال بخش خود و پروژه های پیشران بر بستر ابری با سازوکارهای تامین مالی از محل منابع غیردولتی اقدام و آنرا به تصویب هیات وزیران برسانند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت در عرصه هوشمندسازی سیستم سلامت و مقوله گردشگری هوشمند است.
در ادامه این جلسه امیر لاجوردی، قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در عرصه ارتباطات با تأکید بر این که شبکه ملی اطلاعات در دولت توسعه یافته است، اظهار داشت: طی چند سال اخیر افزایش میزان پهنای باند مصرفی در بخش پهنای باند داخلی نسبت به پهنای باند خارجی بی سابقه بوده و میزان پهنای باند اینترنت بین المللی و شبکه داخلی امسال بالا رفته است.
وی با تأکید بر این که باید انحصار مقوله پیامک های انبوه شکسته شود، اظهار داشت: باید نظارت بصورت تخصصی در وزارت ارتباطات صورت گیرد.
رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه لایحه برنامه هفتم توسعه فرصت خوبی برای بخش خصوصی و دولتی است تا در حوزه دولت الکترونیک و خدمات بستر ابری اقدامات موثری صورت گیرد، اظهار داشت: همین طور باید متولی امنیت در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات مشخص و با تغییر متولی های مختلف به متولی ثابت، شرایط برای توسعه طرح های پیشران فراهم گردد.
لاجوردی افزود: باید خدمات اپراتوری در کشور توسعه یابد و نباید مقوله امنیت مانع از توسعه در این بخش شود.

منبع:

1402/04/01
23:53:50
3.8 / 5
581
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین