داغ ترینها: ....

مهم ترین برنامه های وزارت ارتباطات برای اربعین امسال

مهم ترین برنامه های وزارت ارتباطات برای اربعین امسال

کمیاب آنلاین: برنامه ریزی جهت ارائه خدمات بهتر به زوار، جزئیاتی جدید از برگزاری نمایشگاه الکامپ و راه اندازی گمرک تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات تعدادی از مهم ترین خبرهایی بودند هفته آخر خرداد ماه منتشر شدند.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، با نزدیک شدن به ماه محرم و بعد از آن اربعین سازمان ها و وزارت خانه ها درصدد برنامه ریزی جهت ارائه خدمت به زوار هستند. درهمین رابطه اواسط هفته ای که گذشت جلسه ستاد هماهنگی مراسم اربعین به ریاست وزیر ارتباطات و با حضور روسای شرکتها و سازمان های تابعه و مسئولان مرتبط این وزارتخانه برای ارائه خدمات با کیفیت و متنوع به زوار اربعین حسینی اجرا شد. در این نشست مقرر شده که امسال با پیگیری و تأکیدات وزیر ارتباطات خدمات و خدمات بهتر و متنوع تری نسبت به سال قبل به زوار اربعین ارائه شود که دراین زمینه اطلاع رسانی به انجام می رسد.

همچنین عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در حاشیه جلسه هیأت دولت روز چهارشنبه درباره ی چند موضوع مهم مانند سرعت اینترنت، تولید گوشی داخلی، تصویب معافیت مالیاتی کسب وکارها و سایر موارد صحبت کرد. بطور مثال وی گفت شب و روز برای افزایش سرعت اینترنت تلاش می کنند. طرح فیبرنوری که حالا حدود ۳/۵ میلیون تحت پوشش قرار گرفتند اقدام مهم و راهبردی است که سرعت ها را در شهرهایی که آنها سرویس واگذار کرده اند تا هزار مگابیت بر ثانیه به اینترنت مردم سرعت داده است و الان در بیش از ۱۰۰ شهر این کار شروع شده است و در تلاش هستند تا آخر سال حداقل ۸ میلیون خانوار تحت فیبر نوری قرار گیرند.

از سوی دیگر سرعت اینترنت یکی از شاخصهای کیفی خدمات اینترنتی شمرده می شود و از مهم ترین دغدغه های کاربران اینترنتی بشمار می رود در همین رابطه وب سایت Speedtest یکی از سایت هایی است که فاکتورهای جهانی اینترنت را در کشورها بررسی می کند. بدین سبب هفته پایانی خرداد ماه با خبر افزایش صددرصدی سرعت اینترنت همراه در ایران آغاز شد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابتدای این هفته توضیحاتی پیرامون رتبه بندی سرعت اینترنت کشورهای دنیا توسط سایت جهانی اسپیدتست ارائه نمود. بر اساس گزارش ارائه شده توسط وزارت ارتباطات سرعت اینترنت ثابت نیز از حدود ۹.۵ مگابیت بر ثانیه در آغاز دولت به ۱۲.۶ مگابیت بر ثانیه در ماه جاری رسیده که بهبود ۳۳ درصدی را نشان میدهد.

بیست و ششمین نمایشگاه الکامپ که به سبب شیوع بیماری کرونا چند سال برگزار نشد، امسال مقرر است از تاریخ ۴ تا ۷ تیرماه سال جاری در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران اجرا شود بدین سبب در هفته ای که گذشت جزییات جدیدی از برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه الکامپ اعلام گردید.

برای نمایشگاه الکامپ فضایی به وسعت ۴۰ هزار متر اختصاص داده شده و تا حالا ۴۷۰ تا ۴۸۰ شرکت، فضایی را به میزان ۲۳ هزار متر مربع به خود اختصاص داده اند. همین طور همه اپراتورها و خیلی از سازمان ها مرتبط دولتی هم در این رویداد حضور دارند. ۱۰ شرکت و ۷۰ میهمان خارجی از کشورهایی مانند روسیه، ترکیه، عراق، پاکستان، چین، ارمنستان و... حضور خواهند داشت.

مرکز ملی تبادل اطلاعات یا گذرگاه خدمات دولت از مهم ترین اقدامات سازمان فناوری اطلاعات در امتداد پیاده سازی دولت الکترونیکی است که برای پاسخگویی به تعهدات محوله در برنامه پنجم و بخشنامه اجرائی آن و نیز برمبنای ضوابط فنی و اجرائی توسعه دولت الکترونیکی مصوب شورای عالی فناوری اطلاعات به این کار اقدام نموده است. درهمین رابطه سازمان فناوری اطلاعات در تازه ترین گزارش خود اعلام نموده است گذرگاه خدمات دولت (GSB) که وظیفه پاسخگویی به استعلامات بین دستگاهی و بطور عمده ارائه خدمات دولت به دولت را بر عهده دارد، در فروردین ماه، ۱۹۴۹ خدمت و در اردیبهشت با افزودن ۶۳ سرویس جدید، ۲۰۱۲ خدمت را در خود جای داده است.

آمارها نشان می دهد، بالاترین دستگاه های سرویس دهنده در اردیبهشت ۱۴۰۲ برمبنای تعداد تراکنش های انجام شده به ترتیب به سازمان ثبت احوال کشور، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور و شرکت ملی پست ج. ا متعلق می باشد.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی هفته اولین جلسه هم اندیشی فعالان بخش خصوصی حوزه دستیار صوتی هوشمند هم با هدف شناسایی چالش ها و اقدامات لازم برای موفقیت محصول و بازار دستیار صوتی در کشور با حضور علی اصغر انصاری-معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- و محمدرضوی زاده- رئیس پژوهشگاه -ICT برگزار در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد.
راه اندازی گمرک تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات دیگر خبر مهمی بود که در این هفته منتشر شد؛ اکبر قنبرپور- معاون وزیر، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت خدمات هوایی پیام دراین زمینه گفته است با رایزنی هایی که تا حالا داشته اند، پیش نویس دستورالعمل گمرک آی سی تی آماده شده است. نیاز است مسئله ارزش گذاری در دستورالعمل گنجانده شود و گمرک نیز این وظیفه را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بسپارد.

در ابتدای این جلسه نماینده سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور کلیات درخواست صنف از وزارت ارتباطات برای همکاری با بخش خصوصی را در شش محور بیان کرد که می توان به تامین اعتبارات برای بومی سازی، تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی بوسیله پیگیری معافیت های مالیاتی و تضمین های بازگشت سرمایه، تشویق کردن صنایع بزرگ به بکارگیری دستیار صوتی در محصولات، الزام دستگاه های دولتی به هوشمندسازی خدمات با بکارگیری دستیار صوتی، فرهنگ سازی برای سوق یافتن کسب و کارهای اینترنتی به بکارگیری دستیار صوتی هوشمند و ارائه زیرساخت های لازم پردازشی و ارتباطی اشاره نمود.

منبع:

1402/04/02
18:56:20
0.0 / 5
561
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین