داغ ترینها: ....

انتشار جزییات جدید از سرقت اسرار سامسونگ

انتشار جزییات جدید از سرقت اسرار سامسونگ

کمیاب آنلاین: وقتی چوی جین سئوگ، مدیر سابق سامسونگ، در سال 2018 با شرکت تایوانی فاکسکان قرارداد بست، از شبکه تامین کننده کارفرمای سابق خود برای سرقت اسرار و کمک به مشتری جدید خود جهت راه اندازی یک کارخانه تراشه در چین استفاده نمود.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، برمبنای کیفرخواستی که دادستان های کره جنوبی در ۱۲ ژوئن اعلام کردند، طبق برآورد هزینه هایی که سامسونگ الکترونیکس برای طراحی فناوری به سرقت رفته، هزینه کرده است، این سرقت بیش از ۲۰۰ میلیون دلار به این غول فناوری خسارت وارد کرده است.

در این اطلاعیه، از چوی نامی به میان نیامده و فقط جزییات محدودی ارائه شده است، اما متعاقب این خبر، برخی از رسانه ها، چوی و ارتباط او با فاکسکان را شناسایی نمودند.

کیفرخواست منتشر نشده ۱۸ صفحه ای که توسط رویترز مشاهده شده است، حاوی جزئیاتی پرونده به جریان افتاده مقابل چوی همچون نحوه سرقت اسرار تجاری سامسونگ و جزییات مربوط به کارخانه برنامه ریزی شده فاکسکان است.

چوی که از اواخر ماه مه در زندان به سر می برد، بوسیله کیم پیلسونگ، وکیل خود، همه اتهامات را رد کرده است.

بر اساس این کیفرخواست، شرکت مشاوره "جین سمیکانداکتور، متعلق به چوی در سنگاپور، در اوت سال ۲۰۱۸ برنده قرارداد با فاکسکان شد.

دادستان های کره جنوبی مدعی هستند که چوی ظرف مدت چند ماه، تعداد زیادی از کارمندان سامسونگ و شرکت های وابسته اش را به همکاری جلب کرده و بطور غیرقانونی، اطلاعات محرمانه مربوط به ساخت یک کارخانه تولید تراشه را از دو پیمانکار به دست آورده است.

طبق این کیفرخواست، شرکت "جین سمیکانداکتور"، بطور غیرقانونی از اطلاعات محرمانه مربوط به مدیریت اتاق تمیز نیمه رسانا به دست آمده از چو یونگ سیک که در یکی از شرکتهای پیمانکاری به نام شرکت "آرشیتکت و مهندسی سامو" کار می کرد، بهره برده است.

اتاق های تمیز، تاسیسات تولیدی هستند که در آنجا، محیط بسته برای حذف گرد و غبار و سایر ذرات مضر برای تراشه های بسیار حساس، مهندسی شده اند.

شرکت سامو در سال ۲۰۱۲ در ساخت کارخانه تراشه سامسونگ در شیان چین مشارکت کرده بود.

دادستان ها مدعی هستند که شرکت چوی، بطور غیرقانونی نقشه های کارخانه سامسونگ در چین را از چانگ چان یوپ، کارمند شرکت هانمی گلوبال به دست آورده است. اما وکیل چوی به شدت ادعاهای ارائه شده در کیفرخواست را رد کرد.

به گفته وکیل چوی و یک فرد باخبر از این پرونده، این کارخانه بعد از کنار کشیدن فاکسکان، هیچ گاه ساخته نشد.

فاکسکان در اطلاعیه ای اعلام نمود از گمانه زنی ها پیرامون این پرونده حقوقی در کره جنوبی باخبر است، اما در مورد تحقیقات در جریان، اظهار نظر نمی نماید. این شرکت تایوانی اعلام نمود: ما از قوانین و مقررات حاکم بر حوزه های قضایی که در آنجا فعالیت داریم، تبعیت می نماییم.

کیفرخواست دادستان های کره جنوبی، فاکسکان را به خلاف متهم نکرده است.

سامسونگ الکترونیکس که بزرگترین سازنده تراشه های حافظه در جهان است، با اشاره به تحقیقات درحال انجام، از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرد.

سامسونگ موادی که چوی به دست آورده است را به عنوان کاملا محرمانه به حساب می آورد و از آنها بوسیله چندین لایه حفاظتی، محافظت می کند و اجازه دسترسی فقط به افرادی را می دهد که در داخل شرکت و شرکای شخص ثالث، اختیار دارند.

چوی ۶۵ ساله که زمانی به عنوان یک ستاره در صنعت تراشه کره جنوبی شناخته می شد، به مدت ۱۷ سال در سامسونگ کار کرد و در این شرکت به توسعه تراشه های حافظه DRAM پرداخت و روی فناوری پردازش ویفر کار کرد و جوایز داخلی را برای پیشبرد فناوری DRAM این شرکت دریافت کرد. چوی در سال ۲۰۰۱، سامسونگ را ترک کرد و متعاقبا در شرکت اس کی هاینیکس به مدت بیش از هشت سال کار کرد. او به عنوان مدیر ارشد فناوری در بخش های تولید و تحقیقات اس کی هاینیکس فعالیت داشت و به سودآور شدن این تراشه ساز زیان ده کمک کرد.

برمبنای کیفرخواست، کارخانه جدید فاکسکان ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار ویفر در ماه را با بهره گیری از فناوری تراشه حافظه DRAM بیست نانومتری برنامه ریزی کرده بود، بااینکه تراشه DRAM بیست نانومتری، سال ها از تازه ترین فناوری ۱۲ و ۱۴ نانومتری سامسونگ عقب است اما هنوز توسط کره جنوبی یک فناوری ملی مهم قلمداد می شود. دولت کره جنوبی انتقال چنین فناوری هایی را به خارج از کشور قدغن کرده است، مگر اینکه بوسیله مجوز یا مشارکت قانونی تایید شده باشد.

بر اساس گزارش رویترز، چوی به همراه پنج کارمند سابق و فعلی شرکت جین سمیکانداکتور و یک کارمند پیمانکار سامسونگ متهم شده است. اطلاعات دادگاه نشان میدهد که جلسه محاکمه مقرر است در ۱۲ ژوئیه شروع شود.

منبع:

1402/04/07
19:13:28
5.0 / 5
531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین