داغ ترینها: ....

ورود دانشگاه امیرکبیر به تدوین نقشه راه شهر هوشمند

ورود دانشگاه امیرکبیر به تدوین نقشه راه شهر هوشمند

به گزارش کمیاب آنلاین، در اولین جلسه کارگروه هوش مصنوعی، ورود دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تدوین نقشه راه شهر هوشمند بررسی و راهکارهایی در این خصوص عرضه شد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سید حسن قدسی پور، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این جلسه، بر نقش هوشمندسازی در عصر جدید و نقش دانشگاه صنعتی امیرکبیر در توسعه پروژه های هوشمندسازی تصریح کرد.

وی ضمن اشاره به تجربیات بسیار گسترده در این دانشگاه برای ارتقای گام به گام پروژه های هوشمندسازی درون دانشگاهی و هم در حوزه صنعت؛ ورود دانشگاه در حوزه تدوین نقشه راه شهر هوشمند را مهم دانست.

دکتر مهدی قطعی؛ رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با عرضه آمارهایی در زمینه جایگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه هوش مصنوعی و شهر هوشمند، اظهار داشت: طی سالیان اخیر، بیشتر از ۲۱۳ رساله تحصیلات تکمیلی در حوزه هوشمندسازی با راهنمایی و هدایت ۵۴ عضو هیات علمی از سه دانشکده مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع و ریاضی و علوم کامپیوتر عرضه شده است.

وی افزود: از این میان ۲۵ درصد رساله ها در زمینه تجارت، ۱۸ درصد در زمینه حمل و نقل هوشمند، ۱۰ درصد در مورد شبکه هوشمند، ۹ درصد در زمینه ساختمان هوشمند و ۹ درصد با مبحث انرژی هوشمند بوده است.

وی به نقش آموزشی دانشگاه امیرکبیر در این عرصه اشاره نمود و اظهار داشت: در ترم جاری ۴۰۶ دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ۲۸ درس در رابطه با هوش مصنوعی شرکت کرده اند که تعداد آنها معادل با تعداد پرسنل شاخص ترین شرکتهای فعال در حوزه خدمات دیجیتال (بر اساس آمارهای ایران تلنت) است.

به گفته این استاد دانشگاه، تجربیات دانشگاه امیرکبیر در طرح کلان ملی «مطالعه و طراحی سیستم های حمل و نقل هوشمند درون شهری و برون شهری» در سالهای ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ در کنار تجربیات انباشته شده در سایر پروژه های صنعتی اجراشده در حوزه های ساختمان هوشمند، حمل و نقل و ترافیک کلان شهرها، شبکه حسگرها و مدیریت انرژی، این آمادگی را به وجود آورده است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از بهترین گزینه ها جهت ورود به پروژه تدوین نقشه راه شهر هوشمند باشد.

در ادامه دکتر مهرداد تقی زاده؛ بنیان گذار گروه مشاوره مدیریت شهر دانش و معاون اسبق وزیر راه و شهرسازی هم ضمن تمجید از اقدام دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ورود به مبحث شهر هوشمند، به بررسی شرایط فعلی شهر های هوشمند در ایران پرداخت.

به گفته این مدیر اجرایی با سابقه، فقدان یکپارچگی بین شهر های هوشمند، عدم درک درست از سطح یکپارچگی، عدم دریافت بازخورد تصمیمات، عدم صحت سنجی و عدم ضمانت اجرای سیستم ها ضعف های اساسی طرح های اجرا شده در زمینه شهر هوشمند هستند.

وی همینطور تدوین صحیح نقشه راه شهر هوشمند را منوط به همگرایی متخصصان حوزه فناوری اطلاعات، متخصصان سیستم و مدیریت شهری و حقوقدانان آشنا به لوایح قانونی و جرم شناسی دانست.

همچنین دکتر محمد جواد عامری، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر هم ضمن اشاره به مرجعیت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در هوشمندسازی در خیلی از زمینه های حوزه دفاعی و نفتی، اظهار داشت: دانشگاه مصمم به پیگیری پروژه های شهر هوشمند است. او همینطور بر تسریع در اجرای برنامه های در رابطه با شهر هوشمند تصریح کرد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کنفرانس بین المللی هوش مصنوعی و خودروی هوشمند در خردادماه سال جاری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار گردید. در حاشیه این کنفرانس جلسه هم اندیشی در مورد تدوین «سند نقشه راه شهر هوشمند»، با حضور دکتر وحیدی وزیر کشور، دکتر قدسی پور رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و برخی از صاحبنظران حوزه شهر هوشمند برگزار شد و کارگروه تدوین سند نقشه راه شهر هوشمند متعاقبا شروع به کار کرد.
1402/04/12
08:33:01
0.0 / 5
467
تگهای خبر: آموزش , اجرا , پروژه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین