داغ ترینها: ....
در پاسخ به سوال پورابراهیمی

زارع پور: ماهیانه بیش از ۴۰ میلیون نفر از پیامرسان های داخلی استفاده می کنند

زارع پور: ماهیانه بیش از ۴۰ میلیون نفر از پیامرسان های داخلی استفاده می کنند

به گزارش کمیاب آنلاین، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: بیش از صدهزار سایت و سرویس پرکاربرد را برای ای پی های ایران تحریم و ممنوع کردند پس سازوکاری طراحی شده تا برنامه نویسان و نخبگان از این سرویس ها بدون فیلترشکن بهره گیرند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس به این سؤال محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان پاسخ داد که دلیل ضعف عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه های عملیاتی همچون توسعه ارتباطات و فناوری، توسعه بسترها و شبکه های مخابراتی، تامین زیر ساخت های استفاده از اینترنت و نظارت بر عملکرد اپراتورها چیست؟
وی با اشاره به اینکه حوزه ماموریتی ما از کابل ها و فیبرهای کشیده شده در اعماق خلیج همیشه فارس و دریای عمان تا حوزه فضایی است، اظهار داشت: دو ماه قبل برای نخستین بار جزایر سه گانه ایرانی همیشه خلیج فارس با فیبر نوری به سرزمین مادری متصل شد. بیش از ۱۵۰ کیلومتر کابل کشی در زیر دریا صورت گرفت که الحمدلله سرعت دسترسی به اینترنت در این سه جزیره افزوده شده و ارتباطات آنها پایدار شده است؛ این کار توسط شرکتهای ایرانی انجام شده است.
زارع پور با اشاره به اینکه در این زمان ۶۰۰ سایت نسل پنجم به راه افتاده است، اضافه کرد: برای نخستین بار رکورد ۶/۵ ترابیت در ثانیه برای ترافیک داخل ثبت شده که حاصل استفاده مردم از سکوهای داخلی در یک سال و نیم گذشته است. سازوکارهای مختلفی برای دور زدن دسترسی به سایت ها و سرویس هایی پیشبینی شده که آمریکایی ها تحریم کردند؛ بیش از صدهزار سایت و سرویس پرکاربرد را برای ای پی های ایران ممنوع کردند که سازوکاری طراحی نموده که برنامه نویسان و نخبگان از این سرویس ها بدون فیلترشکن استفاده نمایند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه برای کاهش پینگ و تاخیر بازی های کامپیوتری سرویس ویژه ای برای گیمرها طراحی شده است، اضافه کرد: هم اکنون پیام رسان های داخلی مورد اقبال قرار گرفته اند به صورتی که ماهیانه بیش از ۴۰ میلیون نفر از این پیام رسان ها استفاده می نمایند. تمام زیرساخت های آنرا وزرات ارتباطات تامین و اتصال متقابل را راه اندازی کرده است.
وی افزود: پیشرفت شبکه ملی اطلاعات از ۲۳ درصد ابتدای دولت سیزدهم به ۶۲ درصد رسیده است. خدمتی برای اینترنت سالم کودکان و نوجوانان به راه افتاده است. همین طور شرکت ملی پست قریب به ۳۵۰ میلیون محصولات در اقصی نقاط جابه جا کرد و بیش از ۶۰۰ باجه جدید توسط پست بانک در روستاها به راه افتاده است.
زارع پوز با اشاره به اینکه ۴۳۰۰ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند، اضافه کرد: پنجره ملی خدمات دولت هوشمند راه انداز ی شده که بیش از ۱۵ میلیون نفر کاربر فعال داره و بیش از سه هزار خدمت دولتی از راه یک درگاه واحد ارائه می شود همین طور پروژه بزرگ فیبر نوری شروع شده و در ۱۰۰ شهر کار عملیاتی شروع شده و دنبال این هستیم ۸ میلیون کاربر زیر پوشش قرار گیرد که الان ۳/۵ میلیون خانوار هستند.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص ملی ۶/۴ به ۷ رسیده است، اضافه کرد: در حوزه فضایی نیز رکورد پرتاب فضایی زده شد که ۷ پرتاب در ۲۲ ماه گذشته داشتیم و برای نخستین بار جمهوری اشلامی ایران به تصاویر ماهواره ای با دقت یک متر رنگی دسترسی پیدا کرد.
تا آخر سال همه روستای بالای ۲۰ خانواری دسترسی پرسرعت به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات خواهند داشت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از صحبت هایش بیان نمود: بنده گفته بودم که تا آخر سال ۱۴۰۱ تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه متصل می شود منتها اما آمار رسمی ارائه شده به ما این بود که ۹۰ درصد روستاها به شبکه متصل هستند حال این که بررسی های ما حکایت از این داشت که آمار دقیق نیست و حدود ۷۹ الی ۸۰ درصد متصل هستند پس ۱۰ درصد یعنی ۴ هزار روستا به آمار افزوده شد. خودرا برای ۳۵۰۰ روستا آماده کرده بودم که تبدیل به حدود ۷۶۰۰ روستا شد؛ بیش از ۴۳۰۰ روستا به شبکه متصل شده ان شاءالله تا آخر سال هیچ روستای بالای ۲۰ خانواری نخواهد بود که دسترسی پرسرعت به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات نداشته باشند.
وی افزود: در همه استان ها اپراتور دوم مشخص کردیم پس تنها به شرکت مخابرات ایران بسنده نشده تا انحصار ایجاد نشود. همه دوستانی که با بنده ملاقات داشتید از عملکرد شرکت مخابرات ناراضی بودید و ما برای این شرکت رقیب درست کردیم. در استان کرمان اپراتور دوم معرفی شده و الان نیز درحال انجام کار است و شبانه روزی در یکصد شهر عملیات فیبرکشی و حفاری شروع شده حال این که این کاری که در کشورهای دیگر ۷ الی ۸ سال طول کشیده است.
زارع پور اظهار داشت: تا پایان دولت ۸۰ درصد خانوارها را زیر پوشش قرار می دهیم و یک کار بسیار بزرگی که زیرساخت توسعه کشور در ۳ الی ۴ دهه آینده خواهد بود. در حوزه ارتباطات روستایی آماری هم آمار دقیق نبود اما ما کار را با سرعت شروع کردیم. در برخی از استان ها بخصوص کرمان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، خراسان جنوبی و مناطق سخت و کوهستانی عقب ماندگی وجود داشت و مورد غفلت واقع شده بود اما در این زمان بیش از ۷۰۰ سایت جدید و روستای جدید در سیستان و بلوچستان و بیش از ۳۳۰ روستای جدید در استان کرمان و استان هایی بودند که عقب ماندگی داشتند. حتی گاهی در حوزه انتخابیه ای که در ارتباط با استان خودم است کار را نگه داشتم چون بیشتر از میانگین کشوری بود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه استان کرمان در زیرساخت ها مشکل دارد و کار بسیار بزرگی انجام شد، اظهار داشت: بیش از ۳۳۰ روستای جدید به شبکه متصل شده و میانگین استان از ۷۰ درصد به ۸۰ درصد رسید البته تا میانگین کشوری تا ۹۰ درصد راه داریم. همه روستاهای کشور را امسال تمام خواهیم کرد. در ضمن ۴ سال دولت دوازدهم فقط ۲۰ روستا در حوزه انتخابیه آقای پورابراهیمی به شبکه متصل شده بود اما در کمتر از دو سال ۶۲ روستا به شبکه متصل شده است و ۷۰ روستای دیگر باقی مانده است که تا آخر سال صورت خواهد گرفت.
رتبه ۶۵ را از لحاظ سرعت اینترنت در میان ۱۹۰ کشور داریم
وی درباره ی سرعت اینترنت اظهار داشت: برای این مورد باید به مراجع جهانی مراجعه شود؛ نتایج که دیشب اعلام گردید نشان داده است سرعت اینترنت همراه که در شروع دولت سیزدهم حدود ۱۸ مگابیت بر ثانیه بود، حالا به ۳۵ مگابیت بر ثانیه رسیده است و رتبه ۶۵ را از لحاظ سرعت اینترنت در میان ۱۹۰ کشور داریم. پس آقای پورابراهیمی مرجع این عدد را که ما رتبه آخر در سرعت اینترنت داریم را بفرمایید تا رسیدگی کنم.
زارع پور افزود: در حوزه ارتباطات ثابت نیز افزایش سرعت داشتیم اما رتبه ما ۱۴۰ است. حدود ۱۰ سال در حوزه ارتباطات ثابت غفلت شده بود که متأسفانه نه منابع لازم فراهم شده بود و نه عزم و اراده ای برای انجام این کار وجود داشت که با پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها این عقب ماندگی جبران خواهد شد. در ۱۰۰ شهر کار را شروع کردیم که الان در حدود ۴۰ الی ۵۰ شهر که سرویس اینترنت از راه فیبرنوری به مردم ارائه می کردیم سرعت تا هزار مگابیت بر ثانیه است یعنی ۸۰ برابر سرعت میانگینی که مردم هم اکنون استفاده می نمایند.
وی افزود: هم اکنون میانگین سرعت اینترنت ثابت ما حدود ۱۲ مگابیت بر ثانیه است و سرعت هایی نزدیک به هزار به مردم ارائه می شود. این چشم اندازی است که ما دنبال می نماییم تا بتوانیم بهترین ها را برای مردم فراهم نماییم. در گذشته نسبت به زیرساخت های داخلی کشور غفلت شده بود.
وی اظهار داشت: رکورد تاریخی ۶.۵ ترابیت بر ثانیه یعنی بیش از مصرف اینترنت را پارسال ترافیک تولید داخل داشتیم البته این قله بوده است و میانگین حدود ۶۰ درصد ترافیک مصرفی مردم داخلی و ۴۰ درصد خارجی بوده است و هیچ محدودیتی برای تامین پهنای باند اینترنت خارجی نداریم. کار بزرگی در حوزه اینترنت انجام شده است. در مورد اینترنت نیز مسیرهای ورودی کشور متنوع شده که اگر از یک مسیری اینترنت قطع شد، شرکت ها مشکل جدی نداشته باشند.1402/04/27
11:58:04
0.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین