داغ ترینها: ....

طراحی نقشه راه شورای اطلاع رسانی و ترویج سامانه پنجره واحد مدیریت زمین

طراحی نقشه راه شورای اطلاع رسانی و ترویج سامانه پنجره واحد مدیریت زمین

به گزارش کمیاب آنلاین، برپایه اعلام نقشه راه شورای اطلاع رسانی سامانه زمین با رویکرد تقسیم وظایف و شرح عملکرد برای سازمان فناوری اطلاعات ایران، بعنوان متولی فنی سامانه و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری بعنوان راهبر سامانه و سایر بازیگران تبیین شد و مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، یکی از ۲۳ پروژه های اولویت دار دولت الکترونیک که به منظور ایجاد سهولت در عرضه خدمات و مجوزهای زمین محور و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و راه اندازی شده، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین است که از مهم ترین اهداف این سامانه میتوان به ثبت و صدور مجوزهای در رابطه با ساخت و ساز در اراضی و املاک خصوصی و استعلامات مربوطه، ثبت و واگذاری بهره برداری از اراضی و املاک ملی، دولتی و وقفی، ثبت و پیگیری گزارش های مردمی زمین خواری و نظارت بر اجرای قوانین در رابطه با حوزه زمین اشاره نمود.
این سامانه که حالا به نشانی https: //iraneland.ir قابل دسترس و استفاده برای کاربران است، دارای دو سامانه با عنوان درگاه متقاضیان و پایش اراضی است. ازاین رو اخیرا اولین جلسه شورای اطلاع رسانی و ترویج سامانه پنجره واحد مدیریت زمین برگزار گردید. در این نشست که به میزبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران برپا شد، مازیار مباشری- مدیر کل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی-، بابک کیانی-معاون اقتصادی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی- و نمایندگانی از سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، مرکز آمار ایران و دیگر بازیگران این بخش هم حضور داشتند.
طی این رویداد، نقشه راه شورای اطلاع رسانی سامانه زمین با رویکرد تقسیم وظایف و شرح عملکرد برای سازمان فناوری اطلاعات ایران، بعنوان متولی فنی سامانه و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری بعنوان راهبر سامانه و سایر بازیگران تبیین شد و مورد بررسی قرار گرفت.
مباشری، در ابتدا ضمن مروری بر آخرین وضعیت سامانه پنجره واحد مدیریت زمین بیان داشت: سامانه زمین، پلتفرمی بین دستگاهی است که به انجام دو اقدام مهم و اساسی در حوزه اراضی شامل: صدور الکترونیکی مجوزهای حوزه زمین و پایش اراضی کشور با استفاده از تصاویر ماهواره ای می پردازد. هم اکنون ۴۶ دستگاه ذینفع و نقش آفرین در حوزه مدیریت اراضی کشور به این سامانه متصل شده اند و اراضی ۱۶ استان کشور از راه این سامانه مورد پایش قرار می گیرد.
طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، وی در مورد لزوم تشکیل شورای اطلاع رسانی سامانه زمین اظهار داشت: شکل گیری تشکیل شورای اطلاع رسانی سامانه زمین در واقع به یکی از مفاد منشور همین سامانه بازمی گردد که چندی قبل ابلاغ گردید. هدف از تاسیس این شورا، با عنایت به حضور دستگاه ها و وزارت خانه های مختلف در این سامانه، ایجاد هماهنگی و انسجام در انجام رسالت اطلاع رسانی و هم احصای شاخصهای کلیدی عملکردی در تعامل با دستگاههای ذینفع به صورت آمارهای رسمی و انتشار بموقع آنها برای عموم است.
نکته قابل توجه اینست که پذیرش هرگونه درخواست استعلام اراضی در خارج از بستر سامانه پنجره واحد مدیریت زمین ممنوع می باشد و این خدمت به صورت الکترونیکی و صرفاً توسط سامانه زمین عرضه می شود. اراضی مستثنیات به آن بخش از اراضی کشور اطلاق می شود که دارای مالکیت اشخاص حقیقی یا حقوقی بوده و مستثنی از قانون ملی شدن هستند و برآورد می شود حدود ۸۵ درصد از اراضی کشور را اراضی ملی می سازند.
اولین گام در حفاظت اراضی ملی و پیشگیری از اتلاف و تغییر کاربری، تشخیص و تفکیک آنها از اراضی مستثنیات است که این مهم از راه پاسخ به استعلام اراضی یا صدور گواهی مستثنیات صورت می گیرد. ازاین رو میتوان گفت گواهی یاد شده، یکی از پایه ای ترین استعلام­ های حوزه اراضی به حساب می آید که در اکثر خدمات قابل عرضه در اراضی کشاورزی و اراضی ملی مورد نیاز است. این خدمت پیش از این توسط ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری و به وسیله رجوع حضوری متقاضی به دفاتر پیشخوان عرضه می شد، اما از این پس تنها مرجع ثبت این درخواست سامانه پنجره واحد مدیریت زمین است که این امر هم به صورت کاملا الکترونیکی و بدون احتیاج به رجوع حضوری متقاضیان و به صورت مجانی از راه سامانه پنجره واحد مدیریت زمین صورت می پذیرد.
منبع:

1402/05/13
12:22:39
0.0 / 5
405
تگهای خبر: اجرا , الكترونیك , بازی , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین