داغ ترینها: ....

هشت کاری که نباید در ویندوز ۱۱ انجام دهید

هشت کاری که نباید در ویندوز ۱۱ انجام دهید

به گزارش کمیاب آنلاین، شاید ویندوز، یک سیستم عامل عالی با فضای حدودا نامحدود برای سفارشی سازی باشد، اما زیاده روی در این کار، می تواند مشکل ساز باشد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، ویندوز ۱۱ برای قابلیت شخصی سازی خود شناخته شده است که به کاربران امکان می دهد در خیلی از بخش های سیستم عامل، تغییرات ایجاد کنند. با این وجود، هر چند همه ما امکان سفارشی کردن سیستم عامل و کنترل تنظیمات را دوست داریم، گاهی اوقات بهتر است به تنظیمات پیش فرض، دست نزنیم. درمورد ویندوز ۱۱، بهتر است از تغییر در قسمت های خاصی از این سیستم عامل، اجتناب نماییم. وبسایت makeuseof در گزارشی، کارهایی را بررسی نموده که بهتر است از انجام آنها در ویندوز ۱۱ اجتناب نماییم.

۱- مایکروسافت دیفندر از کامپیوتر محافظت می کند، هیچگاه آنرا غیرفعال نکنید

«مایکروسافت دیفندر» که سابق بر این با نام «ویندوز دیفندر» شناخته می شد، اپلیکیشن آنتی ویروس پیش فرض است که از کامپیوتر های شخصی شما در مقابل تهدیدهای مختلف همچون ویروس ها، بدافزارها، جاسوس افزارها و فیشینگ محافظت می کند. این اپلیکیشن مانع از آن می شود که قربانی تهدیدهای آنلاین و آفلاین شوید.

ویژگی اسمارت اسکرین «مایکروسافت دیفندر»، وبسایت ها را برای فیشینگ و احتمال وجود بدافزار، چک کرده و از آلوده شدن کامپیوتر های شخصی جلوگیری می کند. خصوصیت هایی مانند کنترل والدین و فایروال، از دیگر خصوصیت های پرارزش اپلیکیشن «مایکروسافت دیفندر» است و استفاده از همه این خصوصیت های این اپلیکیشن برای کاربران ویندوز ۱۰ و ۱۱ مجانی است.

هرچند «مایکروسافت دیفندر» به خوبی نرم افزار آنتی ویروس پولی نیست، اما همه باکس ها را بررسی می کند تا محافظت مناسبی برای کاربران فراهم آورد. اگر قصد نصب نرم افزار آنتی ویروس پولی ندارید، هیچگاه نباید اپلیکیشن «مایکروسافت دیفندر» را غیرفعال کنید.

۲- نباید نرم افزار را از منابع غیرمعتبر دانلود کنید

مهم نیست که نرم افزار آنتی ویروسی که در کامپیوتر شخصی خود استفاده می کنید چقدر پیشرفته است، هیچگاه نرم افزار را از منابع نامعتبر دانلود نکنید و اگر آشنایی زیادی به اینترنت ندارید، شناسایی منابع معتبر امکان دارد دشوار باشد. با این وجود، همواره این نکته را به یاد داشته باشید که پیش از نصب هر اپلیکیشنی، در اینترنت جست وجو کنید تا از نظرات دیگران در رابطه با آن نرم افزار خاص و البته وبسایت آگاه شوید.

اگر در جست وجوی اینترنت خیلی وارد نیستید، تلاش کنید از فروشگاه مایکروسافت برای دانلود اپلیکیشن های خود استفاده کنید. اپلیکیشن های موجود در فروشگاه مایکروسافت، توسط مایکروسافت بررسی می شوند و مطمئن به حساب می آیند. یادآور می شود برای دانلود هر اپلیکیشنی از فروشگاه مایکروسافت، به یک حساب کاربری مایکروسافت نیاز دارید.

۳- بروزرسانی های ویندوز مهم اند، آنها را از دست ندهید

پس از انتشار یک بروزرسانی مهم ویندوز، مایکروسافت به کوشش برای بروزرسانی های امنیتی ادامه می دهد تا کامپیوتر شما را در مقابل جدید ترین بدافزارها، ایمن نگه دارد. اجتناب یا تاخیر در نصب بروزرسانی های امنیتی ماهانه، دستگاه تان را در معرض ریسک جدی قرار می دهد. علاوه بر بروزرسانی های امنیتی، این شرکت بروزرسانی های کیفیت و بروزرسانی های خصوصیت های کوچک را هم عرضه می کند که امکان دسترسی به جدید ترین خصوصیت ها و بهبودها را برای کاربران فراهم می آورد.

به روزرسانی های ویندوز امکان دارد گاهی اوقات آزاردهنده شوند و بر روند کار شما تأثیر بگذارند. اما بیشتر اوقات، تنها عده معدودی از کاربران که قطعات سخت افزاری خاصی دارند، تحت تأثیر قرار می گیرند و حتی اگر جزو آن عده معدود هستید، مایکروسافت به اندازه کافی سریع است تا از راه یک بروزرسانی نرم افزاری، مشکل را برطرف کند.

۴- نباید رمزهای عبور ضعیف را انتخاب کنید

هرچند به نظر می آید ورود به حساب ها و سرویسهای آنلاین بدون احتیاج به وارد کردن رمزعبور، فوق العاده به نظر می آید اما هنوز کاملا به این نقطه نرسیده ایم. ما از رمز عبور در همه جا استفاده می نماییم تا حساب های آنلاین و آفلاین خویش را ایمن نگه داریم.

اگر از ویندوز ۱۱ یا هر سیستم عامل دیگری استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که یک رمز عبور قوی انتخاب کنید. رمز عبور قوی دارای خصوصیت های زیر است:
رمز عبور تلفیقی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها باید باشد و ۱۲ یا ۱۴ کاراکتری باشد. باید با رمزهای عبور قبلی متفاوت باشد. به خاطر سپردن آن باید آسان باشد.
۵- هیچگاه از وای فای عمومی بدون VPN استفاده نکنید

اگر اینترنت موبایل تان تمام شده باشد و اتصال اینترنت پرسرعت در خانه ندارید، خدمات وای فای عمومی می توانند به کمک شما بیایند. در واقع وای فای عمومی یک اینترنت مجانی است که توسط کسب و کارها، سازمان ها یا شهرداری ها در مکانهای عمومی عرضه می شود و به شما کمک می نماید در هزینه خود صرفه جویی کنید.

پیش از اینکه مزایای اینترنت رایگان، شما را به اتصال به وای فای عمومی ترغیب کند، از ریسک های در رابطه با آن آگاه شوید. با این وجود، می توانید با استفاده از یک سرویس VPN، این ریسک ها را کاهش دهید. یک سرویس VPN هویت واقعی شما را در معرض هکرها قرار نمی دهد، ازاین رو به شما کمک می نماید محافظت شده بمانید و از حریم خصوصی خود محافظت کنید.

۶- از نرم افزارهای قدیمی دوری کنید

یک نرم افزار قدیمی امکان دارد کامپیوتر شما را نه تنها در ویندوز ۱۱ بلکه در سایر سیستم های عامل هم در معرض ریسک قرار دهد. برای یک هکر، آلوده کردن یک نرم افزار قدیمی با بدافزار آسان تر از نرم افزار جدید است.

دلایل گوناگونی وجود دارد که هکرها نرم افزارهای قدیمی را هدف قرار می دهند. بعنوان مثال، طراحان اپلیکیشن امکان دارد دیگر وصله های امنیتی را به سبب قدیمی شدن آن دیگر منتشر نکنند. بنابراین، نرم افزارهای قدیمی در مقابل تهدید بدافزار درحال تغییر و تکامل مداوم، محافظت نمی کنند.

علاوه بر امنیت، نرم افزار قدیمی همیشه در سایر معیارهای کلیدی، همچون عملکرد و کارآمدی، عقب هستند. یک نسخه جدیدتر نرم افزار، جدید ترین خصوصیت ها و حفاظت بهینه را فراهم می آورد. نرم افزار موجود در کامپیوتر های شخصی ویندوز ۱۱ هم از این قاعده مستثنی نیست.

۷- نباید کنترل حساب کاربری را غیرفعال کنید، مگر این که یک کاربر پیشرفته باشید

کنترل حساب کاربری (UAC)، یک خصوصیت امنیتی در ویندوز ۱۱ است. این خصوصیت به صورت پیش فرض فعال است تا کامپیوتر شما را از خطراتی که امکان دارد هنگام ایجاد تغییرات خاصی در کامپیوتر شخصی تان ایجاد می شود، ایمن نگه دارد. وقتی UAC فعال باشد، یک پیام اخطار نمایش می دهد که از شما می خواهد این تغییرات را در کامپیوتر شخصی خود تائید یا رد کنید.

همچنین امکان دارد پیش از اینکه به شما اجازه ایجاد تغییرات غیر مجاز را بدهد، یک رمز عبور مدیر درخواست کند. هیچگاه نباید هشدارهای UAC را غیرفعال کنید، مگر اینکه یک کاربر پیشرفته باشید که بخواهید آن فرمان ها را دور بزنید. هنگامی که UAC غیرفعال است، هیچ پیامی دریافت نمی کنید که در رابطه با عواقب این تغییر به شما اخطار دهد. بنابراین، اگر کاربر معمولی هستید، بهتر است از تغییر حالت پیش فرض UAC خودداری کنید.

۸- از نصب اپلیکیشن های زیاد روی کامپیوتر خودداری کنید

وقتی دیگر از یک برنامه استفاده نمی کنید، بهتر است آنرا حذف کنید. سفارش می شود همه برنامه هایی که دیگر برای شما ضروری نیستند را حذف کنید. با حذف نصب آنها، می توانید حافظه سیستم را آزاد کنید و عملکرد کلی کامپیوتر های شخصی خویش را بهبود دهید. علاوه بر این، همیشه باید به تعداد برنامه های درحال اجرا در پس زمینه توجه داشته باشید و اگر تعداد زیادی از آنها در پس زمینه هستند، اپلیکیشن مورد استفاده، امکان دارد آنطور که می خواهید جوابگو نباشد. نصب اپلیکیشن های بیش از اندازه روی کامپیوتر شخصی، سیستم شما را شلوغ کرده و پیدا کردن آنها را دشوار می کند.

بر اساس گزارش وبسایت makeuseof، حالا از کارهایی که نباید در ویندوز ۱۱ انجام دهید آگاه هستید تمام خصوصیت هایی که در ویندوز ۱۱ می یابید، برای منظوری هستند اما برای همه نیستند. تنظیمات پیش فرض ویندوز ۱۱ همیشه آن طور که مد نظر شماست، نیست. بنابراین مهم می باشد که بدانید چه چیزی را باید تغییر دهید و چه چیزی را نباید تغییر دهید.
1402/05/29
11:31:56
0.0 / 5
456
تگهای خبر: آنلاین , اپل , اجرا , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین