داغ ترینها: ....

صادرات تراشه های هوش مصنوعی آمریکا به خاورمیانه محدود شد

صادرات تراشه های هوش مصنوعی آمریکا به خاورمیانه محدود شد

کمیاب آنلاین: آمریکا محدودیت صادرات تراشه های هوش مصنوعی پیشرفته شرکتهای AMD و انویدیا را علاوه بر چین، به برخی از کشورهای خاورمیانه گسترش داد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، شرکت انویدیا هفته جاری در یک اظهارنامه رگولاتوری اعلام نمود: این محدودیت ها که شامل تراشه های A۱۰۰ و H۱۰۰ می شود، تاثیر فوری بر نتایج مالی این شرکت نخواهد داشت. تراشه های مذکور برای سرعت بخشیدن به وظایف یادگیری ماشینی طراحی شده اند.

یک منبع مطلع به رویترز اظهار داشت: شرکت AMD هم نامه ای با محدودیت های مشابه دریافت کرده و انتظار می رود که این محدودیت، تاثیر خاصی بر درآمد این شرکت نداشته باشد.

مقامات آمریکا، بطور معمول به دلیلهای امنیت ملی، کنترل صادرات را اعمال می کنند. اقدام مشابهی که سال قبل اعلام شد، از تشدید مقابله آمریکا با توانایی های فناوری چین حکایت داشت اما هنوز مشخص نیست که صادرات به خاورمیانه چه خطراتی را به همراه دارد.

انویدیا در بیانیه جداگانه ای اعلام نمود که الزامات مجوز جدید، تاثیر معناداری بر قسمتی از درآمد این شرکت نخواهد داشت. این شرکت سرگرم همکاری با دولت آمریکا برای رسیدگی به این مساله است. اما، وزارت تجاری آمریکا که بطور معمول الزامات صدور مجوز جدید را برای صادرات مدیریت می کند، در این زمینه اظهار نکرد.

شرکت AMD سپتامبر گذشته اعلام نمود که الزامات مجوز جدیدی را دریافت کرده است که صادرات تراشه های هوش مصنوعی MI۲۵۰ خودرا به چین متوقف می کند. شرکتهای انویدیا، AMD و اینتل از آن زمان تاکنون، همگی برنامه های خود برای تولید تراشه های هوش مصنوعی ضعیفتری که قابل صادرات به بازار چین خواهند بود را اعلام نموده اند.

انویدیا که در این اظهارنامه رگولاتوری، هیچ دلیلی برای محدودیتهای جدید ارائه نکرد، سال قبل اعلام نموده بود که مقامات دولت آمریکا به این شرکت اطلاع داده اند که این مقررات، خطر استفاده شدن محصولات آنها برای کاربردهای نظامی در چین را برطرف می کند.

بر اساس گزارش رویترز، انویدیا هفته جاری مشخص نکرد که کدام کشورهای خاورمیانه، مشمول این محدودیت صادرات قرار گرفته اند. این شرکت در سه ماهه مالی منتهی به ۳۰ ژوئیه، ۱۳.۵ میلیارد دلار فروش از آمریکا، چین و تایوان به دست آورد. در مجموع، حدود ۱۳.۹ درصد از فروش انویدیا، از سایر کشورها بوده است و انویدیا درآمدی از خاورمیانه ارائه نمی دهد.
1402/06/10
18:34:38
0.0 / 5
558
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین