داغ ترینها: ....
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی خبر داد؛

تدوین سند ملی هوش مصنوعی به شیوه حکمرانی شبکه ای

تدوین سند ملی هوش مصنوعی به شیوه حکمرانی شبکه ای

کمیاب آنلاین: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تدوین سند ملی هوش مصنوعی به شیوه حکمرانی شبکه ای و با مشارکت ذی نغعان خبرداد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، نشست علمی «تخصصی اولویت ها و تقسیم کار ملی در حکمرانی هوش مصنوعی» با حضور حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر بابک نگاهداری رییس مرکز پژوهش های مجلس، دکتر رضوی زاده رییس پژوهشگاه فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر علی اصغر انصاری معاون برنامه ریزی وزارت ارتباطات و نمایندگانی از وزارتخانه های علوم، دفاع، آموزش و پرورش، مرکز ملی فضای مجازی، معاونت علمی و فناوری، دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور و نمایندگان سکوهای هوش مصنوعی در کشور به میزبانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اجرا شد.
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه، در این جلسه، با تکیه بر این که در باب ضرورت توجه ویژه به موضوع هوش مصنوعی در کشور اجماع وجود دارد، اظهار داشت: در عرصه علم و پژوهش اقدامات بزرگی در کشور دراین زمینه انجام شده است اما همچنان فاقد حکمرانی در عرصه هوش مصنوعی هستیم و نیازمند تلاش بیشتر در این بخش هستیم.
وی اضافه کرد: هوش مصنوعی کوانتومی مقوله بسیار متفاوتی از هوش مصنوعی رایج است که یک مرکز علمی در کشور در این زمینه کارهای قابل اعتنایی را انجام داده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه چهار ساحت در عرصه هوش مصنوعی داریم که باید متولی آنها در کشور مشخص شوند، اظهار داشت: یک ساحت در این زمینه فلسفه هوش مصنوعی است که بنده آنرا -در فضای معرفتی خودمان- به حکمت تعبیر کرده ام که هم ارزش ها و هم مبانی را شامل می شود و باید نسبت خودمان با هوش مصنوعی را مشخص نماییم.
استاد خسروپناه اشاره کرد: ساحت دوم؛ سیاستگذاری در عرصه هوش مصنوعی است و تدوین سیاست در موضوع هوش مصنوعی را شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز نموده است و این سند باید ذیل سند مهندسی فرهنگی و سند نقشه جامع علمی کشور طراحی شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی هم باید این سند را با شیوه حکمرانی شبکه ای یعنی مشارکت تمام ذی نفعان تدوین کند که البته همین شیوه ملاک عمل بوده است.
وی اضافه کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی یک شورای فراقوه ای است که سران قوه در آن حضور دارند و ظرفیت این شورا در جایگاه سیاستگذاری کشور منحصر به فرد بوده و باتوجه به این ظرفیت؛ بهترین ساختار برای تصویب سند هوش مصنوعی همین شوراست و همه دستگاهها برای تدوین و تصویب این سند به شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کنند.
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه تنظیم گری را "ساحت سوم" خواند و گفت: منظور از تنظیم گری مقررات گذاری، ساختارسازی، بازتوزیع و تسهیل گری است که به نظر بنده بهترین مجموعه کشور برای مسئولیت این ساحت مجلس شورای اسلامی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصدی گری به عنوان ساحت چهارم هوش مصنوعی نام برد و اشاره کرد: مسئولیت این ساحت بر عهده دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز فناورانه و سکوهای دولتی و غیردولتی است که هم اکنون این بخش ها بطور ویژه سکوها، از بخش های حکمرانی جلوتر بوده و در صورت عدم تصویب سیاست در این بخش کارهای آنها در ادامه مسیر گرفتار تبعاتی خواهد شد که شایسته است این سیاست ها در زمان مناسب به تصویب برسد.
وی حجم مسائل زمین مانده در عرصه هوش مصنوعی را زیاد عنوان نمود و اظهار داشت: باتوجه به حجم بالای این کارها، مناسب می باشد که همه با همدلی و مراقبت همدیگر را یاری کنند و با مشارکت گسترده ذی نفعان ان شاءالله این کار با اجماع ملی و اتقان بالا به عاقبت برسد.


منبع:

1402/07/10
15:42:13
0.0 / 5
391
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین