داغ ترینها: ....
پیشنهاد معاون وزیر علوم در اجلاس جهانی علم و فناوری؛

ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران

ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران

به گزارش کمیاب آنلاین، معاون پژوهشی وزیر علوم اظهار داشت: یکی از راهکارهای بهبود دیپلماسی علمی می تواند ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران و متخصصان با عنایت به صلاحیت های آنها باشد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از وزارت علوم، بیستمین اجلاس جهانی علم و فناوری در جامعه (STS) در کیوتوی ژاپن برگزار شد و دکتر پیمان صالحی؛ معاون پژوهشی وزیر علوم در میزگرد وزرای این نشست که به میزبانی وزیر آموزش، فرهنگ، ورزش، علوم و فناوری (MEXT) ژاپن برگزار شد، به تشریح دستاوردهای کشور در حوزه علم و فناوری پرداخت.
صالحی در این جلسه که با تمرکز ویژه بر مبحث «علم باز و چرخش نخبگان» و با حضور وزرا و مقامات هم طراز وزرا از ۲۳ کشور جهان برگزار شد، ضمن اشاره به سرمایه گذاری های ایران در علم و فناوری اظهار داشت: در چند دهه گذشته، سرمایه گذاری های قابل توجهی در علم و فناوری انجام شده که نتیجه آن قابل توجه بوده است. هم اکنون ایران از نظر دستاوردهای علمی، رتبه اول در غرب آسیا و رتبه پانزدهم در دنیا را دارد.
وی با تکیه بر نقش زنان در پیشرفت های کشور، اظهار نمود: نقش کلیدی زنان و دختران با تحصیلات عالی در این پیشرفت غیرقابل انکار بوده است. هم اکنون، ایران دارای بیشتر از ۳ میلیون دانشجو است که حدود ۵۰ درصد از آنها را زنان می سازند. همینطور تقریبا ۳۰ درصد از اعضای هیئت علمی ما، دانش پژوهان زن هستند.
معاون پژوهشی وزارت علوم در مورد پیشرفت علم و فناوری در کنار تحولات حوزه هوش مصنوعی، اظهار داشت: ضروریست که ضمن تجلیل از این دستاوردها، باید بر پویایی و چشم انداز درحال تحول علم و فناوری و پیشرفت سریع در این عرصه ها صحه گذاشت. چون که توسعه فرآیندهای دیجیتالی و ادغام هوش مصنوعی، نوید اتفاقات بهتری را می دهد.
صالحی ضمن اشاره به مسائل اخلاقی و حریم خصوصی، تصریح کرد: در کنار پیشرفت های این حوزه، توجه هوشیارانه و انجام اقدامات پیشگیرانه لزوم زیادی دارد. وی با تکیه بر اینکه «تولید دانش به صورت قابل توجهی سبب ارتقای رفاه جامعه خواهد شد»، اظهار داشت: پژوهشگران نباید به مرزهای محدودی از دانش باشند، محدود شوند؛ بلکه باید متعلق به تمام بشریت باشند.
صالحی اظهار نمود: وزارت علوم تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که وقتی مرزها برای دانشمندان برداشته شود، سطح تنش کاسته می شود. بنابراین، دیپلماسی علمی جزء ضروری دیپلماسی اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی است و به پویایی استعدادهای بین المللی که دانشمندان آینده هستند کمک می نماید.
معاون پژوهشی وزیر علوم در مورد راهکارهای بهبود دیپلماسی علمی اظهار داشت: یکی از طریق حل ها می تواند ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران و متخصصان با توجه صلاحیت های آنها باشد. در این حوزه، در نظر گرفتن دیدگاه هایی که نتایج تحقیقات و اقدامات را در مقیاسی جهانی برای تقویت استعدادهای بین المللی به اشتراک می گذارد، مهم می باشد.
صالحی تصریح کرد: تاکید بر شفافیت، همکاری و دسترسی آزاد در انتشار تحقیقات و اجرای سیاست هایی که نهضت استعدادها را تسهیل می کند و از این طریق میتوان به اتحاد جهانی و رشد اشتراک گذاری دانش کمک کرد.
معاون وزیر علوم با بیان اینکه «ما موظف به گسترش جریان آزاد دانش، بدون توجه به قلمروها و مرزهای سیاسی هستیم»؛ اظهار داشت: بیایید به شعار پرارزش «علم و فناوری برای همه نژادها، ملیت ها، مذاهب، اقتصادها و زبان ها» پایبند باشیم.


منبع:

1402/07/11
15:52:25
0.0 / 5
405
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین