داغ ترینها: ....
مدیرعامل ایرانسل:

تعداد سایت های ۵G تا پایان ۲۰۲۴ دو برابر می شود

تعداد سایت های ۵G تا پایان ۲۰۲۴ دو برابر می شود

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، مدیرعامل ایرانسل در همایش ملی نسل پنجم ارتباطات در ایران، از دو برابر شدن تعداد سایت های نسل پنج ایرانسل تا آخر سال ۲۰۲۴ میلادی اطلاع داد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از روابط عمومی ایرانسل، همایش ملی نسل پنجم ارتباطات در ایران، بامداد امروز دوشنبه ۸ آبان ۱۴۰۲، با حضور دکتر عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر امیر محمدزاده لاجوردی جانشین وزیر در امور ارتباطات و معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دکتر علی اصغر انصاری معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مجری و دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، دکتر محمد رضوی زاده رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل، مدیران ارشد وزارت ارتباطات و مدیران ارشد اپراتورهای تلفن همراه، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید. مدیرعامل ایرانسل در این همایش، ضمن اشاره به گزارشی از وضعیت نسل پنج تلفن همراه در ایران اظهار داشت: ۵G از سال ۱۳۹۵ در ایران با یک پایلوت اولیه در ایرانسل و با یک تست آزمایشگاهی آغاز شد، تا در سال ۹۹ با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، نخستین سایت تجاری نسل پنج را در کشور راه اندازی نماییم. اخیرا و همزمان با ۱۷ سالگی ایرانسل نیز، تعداد سایت نسل پنج ایرانسل را به ۶۵۰ رساندیم و این عدد حالا به ۷۰۰ نزدیک شده است که در سرتاسر کشور قرار دارند. حدود ۶ میلیون مشترک با گوشی پشتیبانی کننده از این نسل در شبکه ایرانسل وجود دارند که حدود ۶ هزار نفر از آنها تجربه بهره مندی از این نسل را تابحال داشته اند. البته میتوان گفت با این تعداد مشترک، ترافیک به نسبت کمی را در شبکه ۵G در مقایسه با کل ترافیک شبکه داریم و دلیل آن اینست که با وجود توسعه تعداد سایت ها، این سرویس هنوز روی درصد زیادی از گوشیهای تلفن همراه کاربران قفل است. ایشان در ادامه اضافه کرد: نسل پنج تلفن همراه خصوصیت هایی همچون پهنای باند بالا و تأخیر کم، در کنار حجم اتصال انبوه را دارد که این نسل را از نسل های قبلی متمایز می کند. در عین حال با این که بنظر می رسید گسترش نسل پنج به تحول دیجیتال در صنایع و تحول زیرساخت های ارتباطی در جهان منجر شود، حتی در کشوری مانند چین، روند پیشرفت آن در صنایع، کند است. ایرانسل هم تجربه ایجاد تحول دیجیتال در صنایع را با فولاد مبارکه اصفهان از چندسال گذشته شروع کرد و با راه اندازی نخستین سایت نسل پنج با کاربری صنعتی در این کارخانه، کوشش کرد تا این زیرساخت، منجر به تحول دیجیتال در فرآیندهای جاری آنان شود. عباسی آرند همینطور ضمن اشاره به برنامه اپراتورها در توسعه ۵G اظهار داشت: توسعه و نگهداری شبکه موبایل هم اکنون با عنایت به ارزی بودن هزینه ها و کامل نبودن زیرساخت فیبر برای توسعه آن، خیلی سخت شده است. باوجود این که سرمایه گذاری اولیه انجام شده، اما برگشت هزینه به علت ثابت ماندن تعرفه ها و اختلاف ارزی درآمد و هزینه، اتفاق نیفتاده و این امر، توان سرمایه گذاری را روز به روز برای اپراتورها می کاهد. حتی برنامه ریزی اولیه ای که اپراتورها برای توسعه نسل پنج درنظر داشتند، در ادامه با شیب کمتری پیش رفت، چون که درحال مدیریت هزینه ها برای ثابت ماندن کیفیت شبکه، در اثر بالارفتن ترافیک مصرفی هستیم و با عنایت به ثابت ماندن تعرفه ها، امکان توسعه فناوری های نوین برای ما کمتر فراهم است. با این وجود تا آخر سال ۲۰۲۴، تعداد سایت های ۵G در شبکه ایرانسل را دوبرابر تعداد فعلی می نماییم.
زارع پور: نظام تعرفه گذاری باید سرمایه گذاری روی نسل پنج را برای اپراتور، اقتصادی کند وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این همایش، با اشاره به اینکه تکالیف در نظر گرفته شده در سند شبکه ملی اطلاعات، اهداف حداقلی هستند و بسیاری از آنها، همین هم اکنون محقق شده اند، تاکید کرد: رویکرد وزارت ارتباطات اینست که بتوانیم سرعت های چند صد مگابیت بر ثانیه را تقدیم مردم نماییم و در مورد پروژه فیبر نوری، اتفاق خوبی که در برنامه هفتم افتاده اینست که شاخص عملکردی این پروژه، «۲۰ میلیون اتصال» تعیین شده است. یعنی ارتباط فیبر را تا نزدیک خانه مردم برقرار نماییم و هر کسی که تمایل داشته باشد، اپراتور ظرف یک ماه، سرویس را به او عرضه نماید و در مناطقی هم که در گام آخر، امکان فیبرکشی به منازل وجود نداشته باشد، از خدمات ارتباطات بی سیم ثابت استفاده گردد. هدف گذاری ما تا پایان برنامه هفتم، یعنی ۵ سال آینده، اینست که تمام ساختمان های کشور در شهرها، به شبکه فیبرنوری متصل شوند. این امر، میانگین سرعت ارتباطات ثابت کشور را چند ۱۰ برابر خواهد نمود. این کار بزرگ، علاوه بر آنکه چهره ارتباطات ثابت را تغییر می دهد، زیرساخت توسعه ارتباطات همراه هم هست و عرضه نسل پنجم و نسل ششم (یا به قول محققان، فایوجی پلاس) ارتباطات همراه، بدون زیرساخت فیبر نوری، اصلاً امکان پذیر نیست. وزیر ارتباطات همینطور ضمن انتقاد از طرح برخی مباحث غیر علمی در مورد تشعشعات امواج رادیویی، بخصوص نسل پنج، خواهان برگزاری همایش ها و انجام اقدامات لازم برای پاسخ گویی علمی و تخصصی به این موارد شد و اضافه کرد: نگاهمان اینست که همزمان با توسعه فیبر نوری، به توسعه ارتباطات همراه هم کمک کنیم؛ هم از راه توسعه نسل پنج و هم از راه انتقال بار از ارتباطات همراه به ارتباطات ثابت، مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته. زارع پور خاطرنشان کرد: برای توسعه نسل پنج، مقدمات کار را (که از گذشته شروع شده بود ولی به کندی پیش می رفت) فراهم نموده ایم. علاوه بر این که در زمینه هسته شبکه و شبکه انتقال درحال انجام اقدامات توسعه ای هستیم؛ در زمینه فرکانس نیز، بزودی مزایده باند فرکانسی ۳۷۰۰ و ۳۸۰۰ را برگزار می نماییم و در مورد برخی فرکانس های معروف به فرکانس طلایی که در اختیار نهادهای دیگر است، درحال مذاکره هستیم تا از نظر منابع لازم برای توسعه نسل پنجم، مساله جدی وجود نداشته باشد. همینطور روی مدل اقتصادی و نظام تعرفه گذاری هم درحال کار هستیم تا سرمایه گذاری روی نسل پنج، برای اپراتورها اقتصادی باشد. در شروع این همایش، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم ضمن اشاره به تاریخچه ورود نسل پنج تلفن همراه به کشور اظهار داشت: ۵G برای نخستین بار و از همین ساختمان توسط ایرانسل وارد کشور شد و پس از آن، سایر اپراتورها مبادرت به ورود و توسعه این نسل از تلفن همراه در شبکه ارتباطی خود کردند. این همایش، محورهایی همچون تجربیات موفق جهانی در توسعه نسل پنجم، فرصت ها و چالش های توسعه نسل پنجم در ایران، تنظیم گری، تأمین طیف فرکانسی و اقتصاد ۵G و تجارت و برنامه اپراتورها در توسعه نسل پنجم را شامل شده و بعد از سخنرانی ها، در قسمت دوم هم پنل تخصصی با شرکت مدیران ارشد اپراتورهای تلفن همراه و رگولاتوری، پیرامون محورهای همایش برگزار گردید.


منبع:

1402/08/08
14:38:27
0.0 / 5
381
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین