داغ ترینها: ....
دستاورد دانش بنیان ها؛

پوشش دهی لایه های کربن شبه الماسی در محیط پلاسما

پوشش دهی لایه های کربن شبه الماسی در محیط پلاسما

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، سامانه پوشش دهی لایه های کربن شبه الماسی از جانب متخصصان یک شرکت دانش بنیان طراحی و ساخته شد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ابوطالب مرادی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در مورد پیشنیه شرکت اظهار داشت: به دلیل پیش زمینه فنی که در مهندسی برق داشتم و مبحث بین رشته ای که فناوری پلاسما دارد، توانستم خیلی از وسایلی را که این فناوری برای کاربردی شدن در صنعت نیاز دارد بسازم. در ادامه با عنایت به حمایت هایی که معاونت علمی ریاست جمهوری از شرکتهای دانش بنیان داشت، موفق شدیم گواهی دانش بنیان را برای چند محصول دریافت نماییم.
وی در تبیین محصولات این مجموعه به رابطه مستقیم پیشرفت کشور با میزان سرمایه گذاری در حوزه علم و فناوری اشاره و بیان نمود: یکی از فیلدهای فناورانه که می تواند کشور را پیشرفته کند، حوزه پلاسما است. پلاسما، حالت چهارم ماده است که خواص بسیار منحصر به فردی دارد و در زمینه های مختلف مانند الکترونیک، اپتیک، صنایع دارویی، کشاورزی و پزشکی کاربردهای جذاب و منحصر به فردی دارد.
استریل کردن پودر موادغذایی در عین حفظ کیفیت
وی ضمن اشاره به فعالیتهای متنوع این شرکت عنوان کرد: در حوزه صنایع غذایی با استفاده از سامانه ای که در اختیار داشتیم پودر مواد غذایی را طوری استریل کردیم که روش های مرسوم دیگر مانند کاهش نوترون یا اشعه فرابنفش نمی توانستند در عین حفظ کیفیت غذا، شرایط استریل سازی و کاهش بار میکروبی را فراهم نمایند. در واقع با استفاده از فناوری که در اختیار داشتیم، موفق شدیم پودری که در صنایع دارویی و صنایع غذایی استفاده می شود را استریل نماییم.
این فعال حوزه دانش بنیان در ادامه اضافه کرد: حوزه دیگری که در آن موفقیت کسب کردیم، سلول های خورشیدی است؛ بدین سان که در سامانه پلاسما ماکروویو سطح خلاء توانستیم بازدهی سلول های خورشیدی را افزایش دهیم و همینطور زمان مورد نیاز برای تولید این سلول ها را کاهش دهیم.
مرادی حوزه دیگر فعالیت این مجموعه را چاپ و بسته بندی اعلام و خاطرنشان کرد: قوطی های در رابطه با صنایع مختلف را با دستگاه هایی که در شرکت تولید کرده ایم بگونه ای پردازش شده که چسبندگی برچسب ها روی آنها بهبود پیدا کند و این توانمندی را بیابیم که روی پلیمرهای ارزانقیمت چاپ بسیار باکیفیتی را داشته باشیم.
وی پردازش بذرهای گیاهان در داخل محیط پلاسما را از دیگر اقدامات این شرکت برشمرد و اذعان داشت: با استفاده از دستگاه هایی که در داخل مجموعه خود توسعه داده ایم، سرعت رشد و جوانه زنی گیاهان مختلف افزایش بسیار زیادی یافته است. این مورد باعث آب بری کمتر، کاهش هزینه های تولید و افزایش تولید محصولات گیاهی می شود.
مدیرعامل شرکت فناوری پلاسمای تریتا در مورد سامانه پوشش دهی لایه های کربن شبه الماسی اظهار داشت: الماس یکی از گرانبهاترین و سخت ترین مواد موجود در طبیعت است و این ماده با بازار حدود ۹۰ میلیارد دلاری کاربردهای بسیار مختلفی در صنعت دارد؛ علاوه بر کاربردهای زینتی و جواهرآلات، در قطعات صنعتی که تحت شرایط بسیار سختی قرار دارند و امکان دارد به علت شرایط محیطی، سایش و فرسایش زیادی پیدا کنند، با الماس پوشش دهی می شود. همینطور در سایر حوزه ها مانند سنسورها و خیلی از مباحث اپتیکی احتیاج به محیط الماس وجود دارد.
مرادی با اشاره به اینکه الماس در طبیعت بسیار محدود است و برای تولید آن احتیاج به شرایطی مانند دمای بالا، فشار بالا و زمان زیاد وجود دارد، تصریح کرد: از همین رو احتیاج به روش هایی داریم که بتوانیم برای رفع نیاز، الماس را در لابراتوار رشد دهیم. یکی از سامانه هایی که می تواند شکل های مختلف الماس را روی سطوح متعدد ایجاد نماید، محیط پلاسما است.
اعطای تسهیلات به پوشش دهی لایه های کربن شبه الماسی
وی افزود: با عنایت به توانمندی و دانش فنی که در مجموعه خود در اختیار داریم، سعی کردیم با دریافت پشتیبانی از بخش های مختلف ستاد توسعه فناوری های اپتیک و کوانتوم معاونت علمی، این سامانه را توسعه دهیم. همینطور با پیگیری های انجام شده توسط معاونت علمی توانستیم برای ساخت این سامانه که تحت عنوان پوشش دهی لایه های کربن شبه الماسی است، تسهیلات دریافت نماییم.
مرادی، سختی لایه های شبه الماسی را به علت وجود نانوالماس و شبکه کریستالی الماس گونه داخل آنها شبیه به الماس ارزیابی کرد و اظهار داشت: مزیت دیگری هم که دارند اینست که سایش آنها نزدیک به صفر است؛ یعنی علاوه بر این که سختی بالایی دارند، از میزان سایش پایین هم برخوردار می باشند.
به گفته این فعال حوزه دانش بنیان، این لایه های شبه الماسی در حوزه های مختلف مثل حوزه باتری های لیتیومی و افزایش طول عمر این باتری ها، اپتیک (برای پنجره های فروسرخ) و حوزه تجهیزات صنعتی که برای ابزارهای برش و تراش این لایه مورد استفاده قرار می گیرد. همینطور این لایه می تواند روی ایمپلنت های پزشکی و ابزارهای جراحی، مورد استفاده قرار بگیرد.
استفاده از پلاسمای ماکروویو تحت خلا جهت رشد بلور الماس
مرادی در مورد پلاسمای ماکروویو تحت خلاء هم توضیح داد: این پلاسما یکی از پربازده ترین و چگال ترین پلاسماهایی است که در سیستم صنعتی وجود دارد که عمدتا برای رشد بلور الماس استفاده می شود. اما حوزه جدیدی که الماس می تواند آینده را شکل دهد، حوزه فناوری کوانتومی است؛ این فناوری می تواند کمک نماید محاسباتی که صدها سال زمان نیاز دارد، طی مدت کوتاهی صورت گیرد و در حوزه های حسگری هم درحال ایجاد یک انقلاب است. الماس به علت مشخصات منحصر به فرد کوانتومی خود یکی از اصلی ترین کاندیداها برای توسعه در راه این کاربرد است.
وی در ادامه تصریح کرد: همینطور در صورت حمایت کافی از این دستگاه تحت خلاء که گواهی دانش بنیان آن هم دریافت شده، می توانیم از آن در حوزه رشد بلور الماس روی سطوح مختلف استفاده نماییم. هم اکنون در دانشگاه تهران نمونه ای از آن برای کاربردهای حوزه های میکرومکانیکال و بیولوژی مستقر شده و یکی از آینده دارترین سامانه هایی خواهد بود که ما در شرکت خود توسعه داده ایم.

1402/08/27
23:46:24
0.0 / 5
388
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین