داغ ترینها: ....

حمایت ستاد اقتصاد دانش بنیان انرژی از اجرای طرح های فناورانه توسعه انرژی های تجدیدپذیر

حمایت ستاد اقتصاد دانش بنیان انرژی از اجرای طرح های فناورانه توسعه انرژی های تجدیدپذیر

به گزارش کمیاب آنلاین، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان انرژی پشتیبانی از طرح های بهینه سازی و مدیریت انرژی پیک سایی و ارتقای پایدار شبکه های تبدیل و توزیع انرژی، پشتیبانی از طرح های فناورانه و اقتصادی جایگزین الکتروموتورهای پرمصرف و پشتیبانی از طرح های توسعه اقتصاد دانش بنیان در صنایع نیروگاهی، انتقال و توزیع و ذخیره سازی انرژی را از اهداف و برنامه های راهبردی ستاد در حوزه برق و نیرو عنوان نمود.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، زمانیان در همایش تخصصی سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر که به میزبان شرکت برق منطقه ای تهران برگزار شد، در رابطه با نحوه اجرایی سازی ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان، اظهار داشت: منابع حاصل از اجرایی سازی ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان شامل حمایت ساتبا با خرید تضمینی برق تجدیدپذیر، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و شرکتهای دانش پایه مستقر در واحدهای رشد و صندوق نوآوری و شکوفایی با اعطای تسهیلات کم بهره جهت راه اندازی نیروگاه های کوچک با اولویت نیروگاه های با تجهیزات بومی است.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان انرژی، اضافه کرد: آئین نامه اجرایی ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان در تاریخ دوم شهریور سال ۱۴۰۱ به پیشنهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری وزارت نیرو و صنعت و معدن و تجارت و به استناد ماده ۱۶ قانون به تصویب رسید.

زمانیان از تحقق بومی سازی تجهیزات صنعت برق همچون الکتروموتورهای بهینه و کم مصرف در کشور اطلاع داد و با تصریح بر این که الان شرایط صنعت برق بگونه ای است که صنایع کوچک با ناترازی گاز و برق گرفتار ضرر می شوند، افزود: در همین راستا، تمرکز بر توسعه تولید تجدیدپذیر خورشیدی است.

حمیدرضا صالحی، رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان و تأمین کنندگان کالا و خدمات انرژی های تجدیدپذیر(ساتکا) هم در این همایش، اظهار نمود: ساتکا، مجموعه ای از سازندگان و مشاوران صنعت برق هستند که در اتاق بازرگانی گرد هم آمده اند تا بهترین ها را به جامعه کارفرمایی معرفی کنند.
وی تصریح کرد: پروژه تولید ۴۵۰۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر توسط صنایع و تولیدکنندگان داخلی شروع شده که در نتیجه آن جهش شگرفی در توسعه تولید انرژی تجدیدپذیر رقم خواهد خورد.
صالحی خاطرنشان کرد: یکی از شاخصهای اصلی کسب و کار، دسترسی به برق است که عملکرد وزارت نیرو در این حوزه مثبت است؛ دراین میان ساتبا می تواند به رفع ناترازی در صنعت برق کمک نماید و هم سبب کاهش آلایندگی در کشور شود.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، حمید رضا بهمن آبادی، مدیر گروه مطالعات استراتژیک اقتصادی هم در این همایش در رابطه با اقدامات صورت گرفته در ساتبا برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر با مشارکت صنایع اظهار نمود: ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر مقرون به صرفه شده، چون که نیازی به سوخت ندارند و سازگار با محیط زیست هستند و از همه مهمتر به رفع ناترازی در صنعت برق کمک می کنند.

وی ضمن اشاره به مدلها و پیشران های توسعه انرژی های تجدیدپذیر در ساتبا اظهار داشت: ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان، تهاتر انرژی با صنایع، تابلوی برق سبز بورس انرژی، راه اندازی نیروگاه خورشیدی در شهرک های صنعتی، راه اندازی سامانه خورشیدی حمایتی، خرید تضمینی برق انرژی تجدیدپذیر( ماده ۶۱) و توسعه شهرک های تخصصی خورشیدی همچون این موارد است.
منبع:

1402/09/14
09:06:56
2.5 / 5
359
تگهای خبر: اجرا , بورس , پروژه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین