داغ ترینها: ....

تولید نخستین نقشه سه بعدی نورون های قلب

تولید نخستین نقشه سه بعدی نورون های قلب

كمیاب آنلاین: پژوهشگران دانشگاه توماس جفرسون در آمریكا با بهره گیری از یك فناوری تصویربرداری پیشرفته توانستند نخستین مدل سه بعدی از سیستم عصبی قلب را تولید كنند.به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری ساینس، این روش Knife-Edge Scanning Microscopy یا (KSEM) نام دارد. در این تحقیقات، علاوه بر ساختار سه بعدی سیستم عصبی قلب، توصیف ژنی هر نورون نیز بطور مستقل انجام گرفت و موقعیت هریک از نورون ها درون ساختار سه بعدی قلب به دقت تعیین شد.
عملکرد عادی قلب مانند سایر اندام های بدن، توسط مجموعه ای از نورون ها در مغز کنترل می شود. زمانی که ارتباط بین این نورون ها مختل می شود، قلب گرفتار بیماری، حمله و اختلال در گردش خون می شود. بمنظور افزایش امنیت، درون قلب نیز مغز کوچکی موسوم به سیستم عصبی قلبی (ICN) وجود دارد که اختلالات به وجود آمده در رابطه با مغز را کنترل و تصحیح می کند. وجود این سیستم برای حفظ سلامت قلب لازم است و می تواند از عضلات قلب در مقابل حمله قلبی محافظت کند.
در این تحقیقات مشخص شد سلول های عصبی تشکیل دهنده ICN در یک نوار منسجم در قسمت بالای قلب و در محل ورود و خروج شریان ها و رگ ها قرار گرفته اند و در طول دهلیز چپ نیز گسترش یافته اند. همین طور مشخص شد علاوه بر نورون های کنترل کننده فعالیت، مجموعه ای از نورون ها در ICN وجود دارند که قادرند فعالیت قلب را بهبود بخشند.
بر طبق این مدل سازی ساختار نورون ها در قلب زنان و مردان هم از نظر موقعیت فضایی و هم از نظر توصیف ژنی متفاوت است.
به اعتقاد پژوهشگران حالا که ساختار و جایگاه نورون های قلب مشخص شده است، می توان نحوه اثرگذاری هریک از آنها را بر عملکرد قلب و نقش آنها را در بهبود آن بطور مستقل مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
هم اکنون پژوهشگران در تلاش هستند تا مدل سه بعدی سیستم عصبی قلب خوک را که شباهت زیادی به قلب انسان دارد، توسعه دهند.

آخرین آمار انتشار یافته از سازمان جهانی بهداشت در مورد بیماری های قلبی:
- بیماری های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان هستند.
- برمبنای آخرین آمار در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۷.۹ میلیون نفر بر اثر بیماری های قلبی عروقی جان خودرا از دست دادند که معادل ۳۱ درصد از کل موارد مرگ و میر در آن سال بود. ۸۵ درصد از این آمار مربوط به حمله قلبی و سکته مغزی بود.
- بیش از سه چهارم مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در کشورهای کم درآمد و متوسط رخ می دهد.
- از ۱۷ میلیون مرگ زودرس (قبل از هفتاد سالگی) به سبب بیماری های غیر مسری در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۸۲ درصد در کشورهای کم درآمد و متوسط گزارش شده و ۳۷ درصد از این موارد ناشی از بیماری های قلبی عروقی بوده است.
- بیشتر بیماری های قلبی عروقی با اجتناب از عوامل خطری همچون دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، چاقی، عدم تحرک جسمی و مصرف الکل قابل پیشگیری می باشند.
- بیشتر افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی یا در معرض این بیماری (مانند افراد مبتلا به فشار خون و چربی بالا و دیابت) نیازمند غربالگری منظم، تشخیص زودهنگام و مدیریت شیوه سالم زندگی هستند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه iScience انتشار یافته است.منبع:

1399/03/10
22:22:43
5.0 / 5
2953
تگهای خبر: اختلال , تولید , سلامت , سه بعدی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین