داغ ترینها: ....
سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت خبر داد

رونمائی از اطلس جامع فناوری سلامت سال جاری

رونمائی از اطلس جامع فناوری سلامت سال جاری

به گزارش کمیاب آنلاین، سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تدوین و نهایی شدن اطلس جامع فناوری سلامت اطلاع داد و اظهار داشت: این اطلس سال جاری رونمایی می شود تا شناخت دقیق تری از حوزه فناوری سلامت داشته باشیم.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا بنفشه در ادامه با بیان اینکه تکنولوژی های جدید در حوزه توانبخشی یک لزوم است و باید فناوران به دنبال پژوهش های کاربردی باشند، اظهار داشت: استراتژی کلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت سیزدهم، پشتیبانی از پژوهش های کاربردی در جهت نیل به مرجعیت علمی و توسعه تکنولوژی های جدید است.
وی ادامه داد: در حوزه تحقیقات و فناوری درصدد رفع نیازهای جامعه هستیم و تحقیقات را در جهت نیازهای جامعه اولویت بندی می نماییم و با عنایت به مزین شدن سال جاری به نام «مهار تورم، رشد تولید» از جانب مقام معظم رهبری، در نقشه راهی که ترسیم کردیم، چهار گام را مدنظر قرار دادیم که گام اول تعیین اولویت ها و نیازهای نظام سلامت است که در حوزه دارو، مواد اولیه دارویی، تجهیزات پزشکی و توانبخشی، درمان های نو، ژن درمانی، درمان های شناختی و.. احصاء نظام مسائل انجام شده است و به مراکز رشد، پارک های دانش و فناوری، دانشگاه های علوم پزشکی کشور، دانشگاه های وزارت علوم و... ابلاغ گردیده است تا تمام ذی نفعان و فعالان حوزه سلامت در جریان این نیازها باشند و درعرصه رفع این نیازها گامهای عملیاتی بردارند.
سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: گام دوم نقشه راه، شناسایی ظرفیتهای ملی حوزه فناوری سلامت است که با بررسی های انجام شده به شناسایی ظرفیت ها در این خصوص پرداختیم و اطلس جامع فناوری سلامت در این راه تدوین و نهایی شد و سال جاری رونمایی می شود تا شناخت دقیق تری از حوزه فناوری سلامت داشته باشیم.
دکتر بنفشه اظهار داشت: در گام سوم، تقسیم کار ملی با استفاده از ظرفیتهای نیماد و بودجه های حمایتی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از طرح­های فناورانه ای که در پاسخ به نیازهای نظام سلامت صورت می گیرد، به صورت ویژه حمایت می شود و در گام چهارم در صددیم در جایی که محصولات اولیه را داریم، رفع موانع تولید را در نظر بگیریم و کمک نماییم که محصولات اولیه در مقیاس وسیع تولید و وارد بازار شوند.
سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت اضافه کرد: مسؤول اصلی مجوزهای تجهیزات پزشکی، اداره کل تجهیزات پزشکی غذا و دارو است که تایید و صدور مجوزها را عهده دار است، اما در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت هم کمیته تخصصی توانبخشی داریم که فناوری های توانبخشی در این کمیته با حضور افراد صاحب نظر از دانشگاه های تخصصی با مرجعیت توانبخشی نظیر دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی تا صاحبنظران دانشگاه هلال احمر، دانشگاه تهران و غیره مشارکت فکری و علمی دارند.
باید امروز به فکر فناوری های توانبخشی حوزه سالمندی باشیم
دکتر بنفشه اظهار داشت: انقلاب اسلامی، در همه زمینه ها سبب ارتقاء و پیشرفت شد که یکی از این پیشرفت ها، در حوزه بهداشت رقم خورد. برپایه آمار، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در حوزه های مختلف همچون بهداشت و سلامت، پیشرفت های فراوانی حاصل شد که بهبود وضعیت سلامت عمومی شهروندان، افزایش محصولات درمانی و پزشکی در نقاط مختلف کشور، افزایش سطح امید به زندگی و کاهش مرگ و میر همچون مواردی است که نشان دهنده رشد و پیشرفت در حوزه سلامت است و از طرفی این افزایش سن امید به زندگی، تکالیفی را برای مجریان، سیاستمداران و قانونگذاران ایجاب می کند که وقتی سن متوسط افزایش پیدا می کند، باید خدمات توانبخشی و به شکلی فناوری های توانبخشی افزایش یابد و سالمندی در آینده، بطور قطع سیمای جوامع بشری را دگرگون خواهد نمود و باید امروز به فکر فناوری های توانبخشی حوزه سالمندی باشیم.
ایشان در ادامه با عنایت به نیاز روبه رشد کشور به حوزه تجهیزات توانبخشی اظهار داشت: حوزه توانبخشی با هدف افزایش کیفیت زندگی اهمیت دوچندانی را برای مخاطبان بوجود آورده است و باید بدانیم توانبخشی صرفا ویژه افراد دارای معلولیت نیست و برای انواع اختلالات و کم توانی ها هم استفاده می شود.
دکتر بنفشه اضافه کرد: فناوری های نوین در حوزه توانبخشی نظیر هوشمندسازی، توانبخشی از راه دور، تجهیزات توانبخشی هوشمند با نیازهای شخصی شده، هوش مصنوعی، شخصی سازی دستگاههای توانبخشی و... جای کار فراوان دارد و در دنیا هم کار شده و ما هم با عنایت به نیاز کشور باید گامهای عملیاتی برداریم.
وی اظهار داشت: یکی از مهم ترین اهداف جشنواره فناوری های توانبخشی که سال قبل در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد و دبیرخانه دائمی جشنواره فناوری های توانبخشی هم در این دانشگاه به وجود آمد، اینست با شناسایی ایده ها، محصولات نمونه اولیه که در مرکز رشد پارک های علم و فناوری توسعه پیدا کرده اند، از راه کمیته توانبخشی دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد حمایت قرار گیرند و تولید محصول نهایی و تجاری سازی را برای این گروه ها تسهیل می نماییم.
تشکیل دبیرخانه دائمی فناوری های توانبخشی در دانشگاه علوم توانبخشی
وی اظهار داشت: دانش فنی در دانشگاه هاست و امیدواریم با ایجاد دبیرخانه دائمی فناوری های توانبخشی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و استمرار این رویداد فناورانه به راهبرد اصلی که توسعه حوزه فناوری و پشتیبانی از پژوهش های کاربردی در جهت رفع نیاز جامعه است، نزدیکتر شویم و بتوانیم به مرجعیت علمی و تحقق شعار سال نزدیک تر شویم.
به نقل از دانشگاه علوم توانبخشی، دومین جشنواره فناوری های توانبخشی به همت دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ۲۴ بهمن ماه سالجاری با همکاری و حمایت مجمع خیرین سلامت کشور؛ معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری؛ معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ معاونت پژوهشی وزارت علوم، سازمان ملی استاندارد ایران؛ سازمان بهزیستی کشور؛ جمعیت هلال احمر؛ سازمان بیمه سلامت ایران؛ سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح و بنیاد شهید انقلاب اسلامی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار می گردد.
منبع:

1402/10/13
08:31:39
5.0 / 5
329
تگهای خبر: آموزش , اختلال , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین