داغ ترینها: ....

جدی گرفتن اشتغال دانشجویان پیش از فارغ التحصیلی

جدی گرفتن اشتغال دانشجویان پیش از فارغ التحصیلی

به گزارش کمیاب آنلاین، رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به همکاری این سازمان با سازمان زمین شناسی از تعریف ۳ نوع بورس در این حوزه اطلاع داد و اظهار داشت: بهتر است متخصصان از زمان دانشجویی به خدمت گرفته شوند، چون که پس از فارغ التحصیلی راه های دیگری را انتخاب می کنند؛ ازاین رو از الان اشتغال پذیری دانشجویان را جدی بگیریم.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، هاشم دادش پور روز چهارشنبه، ۲۰ دیماه در هم اندیشی میان سازمان زمین شناسی و سازمان امور دانشجویان در حوزه بورسیه شغلی، اعطای بورسیه را از زمینه های مناسب تعامل این سازمان با سازمان زمین شناسی در زمینه تأمین نیروی انسانی دانست و اظهار داشت: ما در ابتدا بورسیه اعضای هیات علمی را داشتیم، چون مشاهده می کردیم فارغ التحصیلان درحال خروج از کشور بودند و برای نگهداشت نیروی انسانی این برنامه را اجرایی کردیم.
وی افزود: در این حوزه ۳ بورس را فعال کردیم که یکی از آنها بورس مشاغل است. یعنی همان تفاهمنامه ای که با سازمان زمین شناسی داریم و آئین نامه جامع اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان ایرانی و شیوه نامه بورس صنعت و مشاغل (شهید محمدعلی رجائی) تدوین شده و در مراحل نهایی قرار دارد.
داداش پور، بورسیه صنعتی را از دیگر طرح ها فعال عنوان نمود و خاطرنشان کرد: در این قالب صنایعی که با سازمان زمین شناسی همکاری دارند، از ظرفیتهای آنها برای اشتغال متخصصان استفاده می شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان، بورس دستگاهی را از دیگر بورس های فعال عنوان نمود و اظهار داشت: در این قالب رساله ها و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقصد اجرایی می شود و سازمان زمین شناسی می تواند از این ظرفیت بهره برداری کند تا از این ظرفیت برای طرح های تحقیقاتی خود از راه رساله دانشجویان دکتری در محل سازمان استفاده نماید.
وی بورس وطن را از دیگر زمینه های تأمین نیروی انسانی متخصص نام برد و اظهار داشت: در این طرح از ظرفیت دانشجویان خارج از محدوده سرزمینی استفاده می شود.
داداش پور افزود: هم اکنون ۱۰۰ هزار دانشجوی بین المللی در کشور داریم که در ایران اجازه اشتغال ندارند، در حالیکه می توانیم از توانمندی های آنها در حوزه های مختلف استفاده نماییم.
رئیس سازمان امور دانشجویان ضمن اشاره به تخصص های مورد نیاز در سازمان زمین شناسی ضمن اشاره به وجود ۸۰ رشته مرتبط در حوزه های زمین شناسی در دانشگاه ها تصریح کرد: با بررسی هایی که انجام شده، فارغ التحصیلان رشته هایی چون ژیئومورفولوژی، عمران، جغرافیا، هیدرولوژی و اقلیم شناسی می توانند در خدمت این سازمان باشند.
وی افزود: بهتر است این دسته از متخصصان از زمان دانشجویی به خدمت گرفته شوند؛ چون که پس از فارغ التحصیلی راه های دیگری را انتخاب می کنند، ازاین رو از الان اشتغال پذیری دانشجویان را جدی بگیریم.
داداش پور ضمن اشاره به نقش بخش های بین المللی دستگاه ها، اظهار داشت: این بخش در دستگاه ها نقش برجسته ای ندارند و اگر گفته شود که ضعیف ترین حلقه حاکمیت به شمار می روند، بیراهه نیست؛ چون این بخش ها هیچ وقت خارج از قلمرو سیاسی فعالیت نکرده اند.
او همینطور با تکیه بر لزوم بهره گیری از دانش متخصصان بازنشسته، اضافه کرد: دانش افراد متخصص بسیار اهمیت دارد و باید زیر ساخت هایی ایجاد شود تا از دانش این افراد استفاده گردد.
به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، پیرو مذاکرات انجام شده بزودی تفاهمنامه ای میان سازمان امور دانشجویان و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در زمینه اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان ایرانی منعقد خواهد شد.
آیین نامه جامع و شیوه نامه بورس صنعت و مشاغل (شهید محمدعلی رجائی) هم تدوین شده و مقرر است در فاز اول ۲۰۰ نفر در چارچوب این بورس در سازمان زمین شناسی جذب شود.
منبع:

1402/10/20
14:30:55
3.3 / 5
334
تگهای خبر: اجرا , بورس , تخصص , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین