داغ ترینها: ....

بازسازی استخوان های بدن با بهره گیری از سلول های بنیادی دندان

بازسازی استخوان های بدن با بهره گیری از سلول های بنیادی دندان

کمیاب آنلاین: کشف سلول های بنیادی دهان نشان میدهد که می توان از آنها برای رشد استخوان جدید استفاده نمود.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، جامع ترین نقشه ژنتیکی سلول های بنیادی دهان تا به امروز، درک جدیدی از مسیرهای توسعه تخصصی آنها ارائه کرده است و دری را به روی پزشکی و مداخلات هدفمند، مانند درمان هایی برای رشد استخوان باز کرده است.
به نقل از نیواطلس، پژوهشگران موسسه ADA Forsyth و دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل از تحلیل و بررسی رونویسی تک سلولی جهت بررسی دو جمعیت سلول بنیادی از دندان عقل استخراج شده استفاده کردند و بطور جامع ژنوم آنها را ترسیم کردند.
آن چه آنها در این دو نوع که سلول های بنیادی رگ ها و اعصاب دندان(DPSC) و سلول های بنیادی رباط پریودنتال(PDLSC) بودند، پیدا کردند، غیرمنتظره بود.
آنها تفاوت های کلیدی پیدا کردند که طرح جدیدی برای تحقیقات مربوط به بازسازی بافت ها ارائه می دهد.
آلپدوگان کانتارچی(Alpdogan Kantarci) از ADA Forsyth توضیح می دهد: سلول های بنیادی اعصاب دندان و رباط پریودنتال هر دو پتانسیل تبدیل شدن به هر نوع سلولی در بدن را دارند. ما می خواستیم کشف نماییم که چگونه آنها متفاوت هستند و آیا تفاوت هایی در ظرفیت آنها برای تمایز و تبدیل آنها به انواع سلول های دیگر وجود دارد یا خیر.
مشخص شد که هر دو نوع سلول دارای هفت خوشه ژنی مختلف هستند که در هر کدام دسته های مختلف ژن دارند که در مراحل خاصی از تمایز سلولی شرکت می کنند. در صورتیکه چهار مورد از این خوشه ها در هر دو جمعیت مشابه بودند، سه مورد بطور چشمگیری متفاوت بودند.
خوشه های منحصربه فرد رباط پریودنتال شبیه فیبروبلاست ها یا سلول هایی است که می توانند برای تشکیل بافت همبند تمایز پیدا کنند و خوشه های اعصاب دندان پتانسیل تمایز یافتن بیشتری داشتند و به آسانی و آسانی به استئوبلاست تبدیل می شوند. سلول هایی که استخوان جدید را می سازند یا استخوان موجود را ترمیم می کنند.
کانتارچی می گوید: این اطلاعات جدید در مورد ترکیب ژنتیکی خاص و مکانیسم های تمایز در اعصاب دندان و سلول های بنیادی رباط پریودنتال، عصر جدیدی از کار در حوزه پزشکی باسازی به وجود می آورد. ما بطور بالقوه می توانیم یک سلول بنیادی را برمبنای خاصیت های متمایز آن برای ترمیم بافت های دندانی و سایر درمان های نیازمند بازسازی و ترمیم بافت مورد استفاده قرار دهیم.
سلول های دندان عقل بر خلاف سایر تحقیقات بدون کشت استخراج شدند و تحت بررسی رونویسی تک سلولی قرار گرفتند. این تیم همین طور این دو نوع سلول را برداشته و آنها را به فیبروبلاست و استئوبلاست تمایز دادند.
کانتارچی می گوید: پیش از این مطالعه، مردم معتقد بودند که سلول های بنیادی یا بسیار شبیه به یکدیگرند یا بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. حالا ما اطلاعات کافی برای مشاهده پتانسیل عظیم استفاده از خاصیت های خاص این سلول های بنیادی برای ایجاد درمان های ترمیمی مؤثرتر و هدفمند داریم.
این مطالعه در مجله Journal of Dental Research منتشر گردید.1402/10/29
12:28:26
1.7 / 5
317
تگهای خبر: تخصص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین