داغ ترینها: ....
توسط پژوهشگران دانشگاه شریف انجام شد؛

ساخت دستگاه نمودارگیری در چاه های انحرافی نفت برای نخستین بار

ساخت دستگاه نمودارگیری در چاه های انحرافی نفت برای نخستین بار

به گزارش کمیاب آنلاین، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف بعد از سه سال تلاش موفق به طراحی و ساخت دستگاهی جهت نمودارگیری در چاه های انحرافی نفت شدند.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، دکتر حمید موحدیان، استادیار پژوهشکده الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه این دستگاه که در چاه های افقی مورد استفاده قرار می گیرد، سرعت و نوع سیال را در نقاط مختلف چاه های نفت مورد سنجش قرار می دهد؛ در مورد ضرورت استفاده از این دستگاه، اظهار داشت: در چاه های افقی در صورت کم بودن سرعت سیال، فازهای مختلف سیال (نفت، آب و گاز) از هم جدا می شوند.
وی اضافه کرد: در این چاه ها به سبب جدا بودن سیال ها، مقدار سرعت سیال در بخش های مختلف لوله نه تنها می تواند یکسان نباشد، بلکه گاه در خلاف جهت هم هستند. بنابراین استفاده از ابزارهایی مجهز به چندین حسگر برای سنجش دبی و بقیه مشخصات هر یک از سیال های داخل چاه، ضروری می باشد.
استاد دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: بعد از بیشتر از سه سال تلاش در پژوهشکده الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف به سرپرستی دکتر شاهرخ قائم مقامی موفق به طراحی و ساخت نخستین نمونه نیمه صنعتی این دستگاه در داخل کشور شدیم. قبل از این، طراحی و ساخت ابزارهای نمودارگیری از چاه های عمودی با موفقیت در پژوهشکده الکترونیک انجام گرفته و این ابزارها با حمایت مدیریت پژوهش شرکت نفت و همکاری سازنده شرکت مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری درحال تست و استفاده هستند.
وی اظهار داشت: دستگاه نمودارگیری در چاه های انحرافی به مراتب پیچیده تر از ابزارهای نمودارگیری از چاه های عمودی است. با عنایت به اینکه چاه های انحرافی و افقی می توانند بازده بسیار بالاتری نسبت به چاه های عمودی داشته باشند، ساخت، استفاده و در نهایت تحلیل داده های این ابزار برای صنعت نفت کشور که یک صنعت استراتژیک است، بسیار سودمند و اثرگذار خواهد بود.
موحدیان خاطرنشان کرد: هم اکنون نمونه اولیه و نیمه صنعتی این دستگاه طراحی و ساخته شده و در فضاهای آزمایشگاهی موجود مورد تست و ارزیابی قرار گرفته است. اما برای رسیدن به نتایج دقیق تر نیاز است تا این تست ها در درون چاه و یا در لابراتوار هایی بسیار مجهز و پیشرفته که شرایطی مشابه محیط واقعی چاه های نفتی را دارند، تست و ارزیابی شود.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: ایجاد یک لابراتوار مجهز برای شبیه سازی با شرایط چاه برای انجام چنین تست هایی یک قدم استراتژیک است و بی گمان کمک شایانی به صنعت نفت کشور خواهد نمود.
موحدیان در مورد خصوصیت های این دستگاه اظهار داشت: هم اکنون تیم تحقیقاتی دانشگاه شریف موفق به طراحی و ساخت تمامی بخش های سخت افزاری و نرم افزاری و هم اجزای بدنه مکانیکی این دستگاه شده است. همینطور پیاده سازی پروتکل ارتباطی ابزارهای متداول و سازگار با نرم افزارهای استاندارد مورد استفاده، طراحی و ساخت بخش الکترونیک به صورت کامل، طراحی و ساخت اجزای حسگر سرعت جریان (چرخنده، پایه، دتکتورها، الکترونیک)، تهیه و پیاده سازی حسگر اندازه گیری موقعیت و طراحی و پیاده سازی ست آپ تست با موفقیت انجام شده است.
وی اظهار داشت: می توانیم بگوییم قدم های اول برداشته شده و موفقیت آمیز بوده است و برای رسیدن به محصول نهایی و قابل استفاده آمادگی کامل وجود دارد. لازم به ذکر است که استفاده از فناوری های جایگزین مثل فراصوت هم در چارچوب رساله های دانشگاه در این پژوهش مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته و در آینده می تواند ادامه یابد.
این پژوهشگر اضافه کرد: در این دستگاه از ۶ چرخنده کوچک برای اندازه گیری سرعت سیالات در ۶ نقطه استفاده شده است. همینطور برای اندازه گیری پارامترها و نوع سیال در نقاط مختلف دستگاه از ۶ تا ۱۲ حسگر کوچک استفاده شده که در مقایسه با حسگرهای مختلف، حسگرهای نوری برای این منظور مناسب تر تشخیص داده شده اند.
موحدیان در مورد هزینه ساخت این دستگاه و مقایسه با نمونه های خارجی، اظهار داشت: تولیدکنندگان با سابقه این دستگاه به چند شرکت اروپایی و امریکایی محدود می شوند و با عنایت به جدید بودن این فناوری، هنوز تعداد شرکتهای دارای این فناوری به ۱۰ شرکت هم نمی رسد که این محصول را با قیمتی در حدود ۵۰۰ هزار دلار عرضه می کنند.
این پژوهشگر اظهار داشت: با بومی سازی دستگاه نمودارگیری در چاه های انحرافی، علاوه بر صرفه اقتصادی آن، میتوان همواره با عنایت به نیازهای داخلی و شرایط متمایز چاه های داخل کشور، تغییرات مشخص و مخصوصی را با بهره گیری از آخرین یافته های علمی و فناوری دراین زمینه، روی آن ایجاد کرد و از این طریق شاهد بهره وری بیشتر چاه های نفتی و همگام با پیشرفت ها و دانش روز در این صنعت کلیدی در کشور باشیم.


منبع:

1402/11/01
16:16:22
2.5 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین