داغ ترینها: ....

کنترل ۹ نشانگر استرس با پوست الکترونیکی جدید

کنترل ۹ نشانگر استرس با پوست الکترونیکی جدید

به گزارش کمیاب آنلاین، پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) یک پوست الکترونیکی نوآورانه اختراع کرده اند که به صورت مداوم بر ۹ نشانگر مختلف که واکنش به استرس را مشخص می کنند، نظارت می کند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، استرس می تواند به طرق مختلف بر احساسات، بدن و رفتار فرد تاثیر بگذارد و تاثیرات صدمه زایی بر بدن و روان فرد داشته باشد.
به نقل از آی ای، حالا پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) با یک دستگاه پوشیدنی به نام CARES(پوست الکترونیکی تقویت شده با هوش مصنوعی) به مقابله با استرس برآمده اند که به صورت مداوم ۹ نشانگر مختلف را برای شناسایی استرس زیر نظر دارد.
این تیم از این اختراع بعنوان «پوست الکترونیکی» یاد می کند. این دستگاه بعنوان یک ابزار باریک و چسبنده که روی مچ دست بسته می شود، توصیف می شود که افراد را قادر می سازد تا فعالیتهای روزمره خویش را با حداقل اختلال در طول آزمایش انجام دهند. این خصوصیت ارزیابی هر دو سطح استرس پایه و حاد را تسهیل می کند.
ابزاری که مدام نشانگرهای استرس را کنترل می کند
وی گائو، استادیار مهندسی پزشکی در کلتک، تحقیق و توسعه CARES را با همکاری سایر پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا، دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ و دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس رهبری کرد.
این پوست الکترونیکی برای نظارت بر ۹ نشانگر مختلف ابداع شده است که استرس را به صورت مداوم شناسایی می کند.
طبق بیانیه پژوهشگران، پوست الکترونیکی CARES سنسورهای عرق را با حسگرهایی که دمای پوست و پاسخ گالوانیکی پوست را ثبت می کنند، ادغام می کند.
این دستگاه از مواد جدید برای بهبود پایداری استفاده می نماید و از یادگیری ماشینی هم برای تفسیر داده های پیچیده فیزیولوژیکی و در رابطه با استرس شیمیایی استفاده می نماید.
با این حال، استرس تلفیقی از پاسخ های فیزیولوژیکی را القا می کند که وقتی به صورت جمعی در نظر گرفته می شوند، می توانند معیاری عینی از استرس را بدون اتکا به گزارش های شخصی عرضه کنند. پوست الکترونیکی CARES این مجموعه از واکنش ها را مشاهده می کند.
حسگری که قادر به نظارت در لحظه است
زمانیکه فرد به استرس گرفتار می شود، هورمون هایی مانند اپی نفرین، نوراپی نفرین و کورتیزول در جریان خون ترشح می شوند. گائو می گوید: عرق با متابولیت هایی مانند گلوکز، لاکتات و اسید اوریک و الکترولیت هایی مانند سدیم، پتاسیم و آمونیوم غنی می شود. اینها موادی هستند که ما پیش از استفاده از نمونه برداری میکروسیال روی یک سنسور عرق پوشیدنی اندازه گیری کرده ایم.
چیزی که در CARES جدید است اینست که سنسورهای عرق با حسگرهایی ادغام می شوند که دمای پوست و پاسخ گالوانیکی پوست را ثبت می کنند که سیگنال های فیزیولوژیکی هستند که استرس را به روش های قابل پیشبینی نشان می دهند.
هدف این پژوهش عرضه یک سنسور پوشیدنی با قابلیت نظارت زنده و در لحظه ی سطوح استرس است. استرس، چه حاد و چه مزمن می تواند به صورت قابل توجهی بر سلامت جسمی و روانی تاثیر بگذارد.
هدف این دستگاه تشخیص زودهنگام شدت استرس برای مداخله بموقع است، بخصوص در محیط های کاری سخت مانند محیط هایی که سربازان یا فضانوردان تجربه می کنند.
دستگاه CARES از حسگرهایی استفاده می نماید که نشانگرهای فیزیولوژیکی و شیمیایی مختلف همچون هورمون هایی مانند اپی نفرین، نوراپی نفرین و کورتیزول و همینطور متابولیت هایی مانند گلوکز، لاکتات، اسید اوریک و الکترولیت هایی مانند سدیم، پتاسیم و آمونیوم را در عرق اندازه گیری می کنند.
به قول پژوهشگران، ادغام یادگیری ماشینی به تفسیر دقیق داده ها کمک می نماید و بینش هایی را در مورد سطوح استرس بر مبنای ارتباط متقابل نشانگرهای زیستی مختلف عرضه می دهد.
گائو می گوید: افزودن این مواد جدید پایداری سنسور را در طول عملیات طولانی مدت تا حد زیادی می افزاید.
در این بیانیه اشاره شده است که این پوست الکترونیکی مانند سنسورهای معمول عرق با باتری کار می کند و می تواند به صورت بی سیم از راه بلوتوث با تلفن یا کامپیوتر ارتباط برقرار کند.
این مطالعه در مجله Nature Electronics انتشار یافته است.1402/11/03
15:19:14
2.5 / 5
300
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین