داغ ترینها: ....

معرفی روش جدیدی برای تشخیص سریع سرطان تخمدان

معرفی روش جدیدی برای تشخیص سریع سرطان تخمدان

کمیاب آنلاین: دانشمندان روش جدیدی را برای تشخیص سریع سرطان تخمدان با هدف نهایی ادغام این آزمایش جدید با روش های مرسوم و ایجاد یک رویکرد جامع برای بهبود تشخیص سرطان تخمدان در مراحل اولیه معرفی کردند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، در یک پیشرفت قابل توجه در تحقیقات سرطان، دانشمندان دانشگاه کامن ولث(Commonwealth) ویرجینیا به رهبری جوزف راینر از آزمایش امیدوارکننده ای مبتنی بر ادرار برای تشخیص سرطان تخمدان پرده برداری کردند.
به نقل از اس ای، این مطالعه که مقرر است در شصت و هشتمین نشست سالانه انجمن زیست پزشکی در فیلادلفیا ارائه شود، یک تحول بالقوه در مهارتهای تشخیص سریع این شکل مرگبار از سرطان را برجسته می کند.
در صورتیکه تحقیقات قبلی پپتیدهای مختلفی را در ادرار بیماران مبتلا به سرطان تخمدان شناسایی کرده بودند، روش های تشخیص موجود نه ساده و نه مقرون به صرفه هستند. راینر در جستجوی یک رویکرد کارآمدتر، به سنجش نانوحفره روی آورد که یک فناوری پیشرفته قادر به شناسایی همزمان چندین پپتید است.
پپتیدهای اثر انگشت دار
مکانیسم سنجش نانوحفره شامل عبور مولکول ها، در این مورد، پپتیدهایی است که در ادرار بیماران مبتلا به سرطان تخمدان یافت می شوند، بوسیله منافذ کوچک یا نانوحفره هاست. نانوذرات طلا برای مسدود کردن منافذ، پپتیدها را قادر می سازند تا بچسبند و یک جریان متمایز ایجاد کنند.
راینر در اطلاعیه ای توضیح داد که پپتیدها، مانند آنهایی که در ادرار افراد مبتلا به سرطان تخمدان وجود دارد، سپس به ذرات طلا می چسبند و اساساً به اطراف حرکت می کنند و یک امضای منحصر به فرد را به ما نشان می دهند.
پژوهشگران با موفقیت 13 پپتید همچون LRG-1 (یک نشانگر زیستی کلیدی در ادرار بیماران مبتلا به سرطان تخمدان یافت می شود) را شناسایی و تحلیل و بررسی کردند. این پیشرفت یک جهش بالقوه رو به جلو در دقت تشخیص را در مراحل اولیه ارائه می دهد.
راینر با تشبیه امضاهای شناسایی شده به اثر انگشت، اشاره کرد که داده های بالینی حاکی از بهبود 50 تا 75 درصدی در بقای 5 ساله در زمانی است که سرطان ها در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند و این مساله در خیلی از انواع سرطان صادق است.
هدف این تیم ادغام این آزمایش مبتنی بر ادرار با سایر ابزارهای تشخیصی مانند آزمایش خون CA-125، سونوگرافی ترانس واژینال و سابقه پزشکی خانوادگی است تا نگاهی جامع برای بهبود تشخیص سرطان تخمدان در مراحل اولیه بوجود آورد.
آمار سرطان تخمدان
در صورتیکه تحقیقات راینر امیدها را برای تشخیص سریع سرطان تخمدان بهبود می بخشد، درک چشم انداز فعلی این نوع از سرطان ضرورت دارد. برمبنای آخرین برآوردهای انجمن سرطان آمریکا برای سال 2024، حدودا 19 هزار و 680 زن در ایالات متحده با تشخیص جدید سرطان تخمدان مواجه خواهند شد که حدود 12 هزار و 740 نفر در مقابل این بیماری وحشتناک تسلیم خواهند شد.
سرطان تخمدان در بین علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان قرار دارد که ضرورت پیشرفت در روش های تشخیص و گزینه های درمانی آن مشخص است. این آمار همین طور نشان میدهد که خطر مبتلاشدن به سرطان تخمدان در طول زندگی یک زن در حدود 1 در 87 است و احتمال مرگ بر اثر این بیماری حدودا 1 در 130 است.
توزیع جمعیت شناختی تشخیص های سرطان تخمدان نشان میدهد که این سرطان عمدتا زنان مسن تر را تحت تأثیر قرار می دهد و حدود نیمی از افرادی که مبتلا به آن تشخیص داده می شوند ۶۳ ساله یا بیشتر هستند.
علاوه بر این، میزان بروز آن کاهش تدریجی داشته است که به عواملی مانند افزایش استفاده از داروهای ضد حاملگی خوراکی و کاهش استفاده از هورمون درمانی یائسگی نسبت داده می شود. این روند دلگرم کننده به کاهش 40 درصدی نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان تخمدان از سال 1975 تا حالا کمک کرده است و پیشرفت قابل توجهی از اواسط دهه 2000 مشاهده شده است.1402/11/23
09:52:21
0.0 / 5
322
تگهای خبر: ابزار , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین