داغ ترینها: ....

تصویب دو استاندارد ملی در عرصه نانوحباب

تصویب دو استاندارد ملی در عرصه نانوحباب

کمیاب آنلاین: در یکصد و سی و هفتمین اجلاسیه کمیته ملی فناوری نانوی سازمان استاندارد در بهمن ماه 1402، دو استاندارد جدید در عرصه فناوری نانو به دبیری مهندس شاکری مصوب شد و آمار استانداردهای ملی به 167 استاندارد رسید.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، استانداردهای ملی با حضور نمایندگانی از دانشگاه ها، سازمان استاندارد، شرکت های فناور و لابراتوار های فعال و ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو در جلسات گوناگون کمیسیون فنی مطرح می شوند و باتوجه به اهمیت موضوع و حجم استاندارد، تدوین آنها به ماه ها زمان برای تدوین و بررسی نیاز دارد. برگزاری این جلسات با سرپرستی گروه استاندارد و ایمنی ستاد نانو و میکرو انجام می گیرد.
این دو استاندارد مصوب شده عبارتند از:
۱. استاندارد «فناوری حباب ریز- مشخصه یابی حباب های ریز- قسمت ۱: ارزشیابی فاکتورهای اندازه و غلظت با روش پراش لیزری»
فناوری حباب ریز در صنایع مختلفی مانند تمیزکاری، حمل و نقل، نگهداری، کشاورزی، آبزی پروری، غذا و نوشیدنی، آرایشی و بهداشتی و همین طور زیست پزشکی به کار می آید. انتظار می رود این لیست با رشد فناوری حباب های ریز گسترش یابد و حتی رایج تر شود.
حالا روش های ارزشیابی مشخصه های حباب های ریز مانند فاکتورهای اندازه و غلظت برای روشن شدن عملکرد سامانه های مولد حباب ریزِ مورد استفاده برای کاربردهای مختلف، ضروری می شوند.

هدف از تدوین این استاندارد، تعیین روش ارزشیابی فاکتورهای اندازه و غلظت حباب های ریز است که جهت استفاده ترکیبی از آنالیز اندازه مبتنی بر تعداد و آنالیز اندازه مبتنی بر حجم با روش پراش لیزری اعمال می شود.
۲. استاندارد «فناوری حباب ریز- کاربردهای تمیزکاری- قسمت ۳: تمیزکاری سطوح کف پوش های سخت- روش آزمون»

هدف از تدوین این استاندارد، تعیین یک روش آزمون برای تمیزکاری سطوح کف پوش دشوار است. از این روش آزمون می توان برای نشان دادن مقایسه عملکرد تمیزکاری یک محلول حباب ریز با یک محلول تمیزکننده جایگزین برای حذف آلاینده از سطح آلوده شده استفاده نمود. این محلول می تواند تمیزکننده جایگزین محلول حباب ریز دیگر، آب لوله کشی شهری یا محلول تمیزکننده تجاری موجود با خاصیت های ترکیب تعیین شده توسط سازنده باشد.
به نقل از ستاد نانو، متخصصان و علاقه مندان به آشنایی با این استانداردها می توانند به بخش استانداردهای ملی وبگاه استاندارد و ایمنی نانو مراجعه کنند و به فایل مصوب آنها دسترسی رایگان داشته باشند.
منبع:

1402/12/01
10:30:01
0.0 / 5
293
تگهای خبر: تخصص , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین