داغ ترینها: ....

محققان ایرانی نانوذرات طلا با خلوص بالا و اندازه نسبتا یكنواخت تولید كردند

محققان ایرانی نانوذرات طلا با خلوص بالا و اندازه نسبتا یكنواخت تولید كردند

كمیاب آنلاین: یك شركت دانش بنیان برای تامین نانوذرات طلا مورد نیاز صنایع، روشی ارائه كرده است كه می توان نانوذرات طلا را با خلوص بالا و ابعاد نسبتا یكنواخت به دست آورد.


به گزارش روز سه شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نانوذرات طلا یکی از پرکاربردترین نانوذرات در صنعت است که به سبب خاصیت های منحصربه فردی که دارند به شدت از طرف صنایع مختلف موردتوجه قرار دارند. طلا معمولاً بعنوان یک فلز بی اثر شناخته می شود ولی هنگامی که اندازه آن درحد نانومتری کوچک می شود، خواص آن کاملاً متفاوت شده و کاربردهای وسیع تری پیدا می کند.
این نوع نانوذرات طلا برای مصرف در بخش بهداشتی و سلامت تولید می شوند.
مرضیه اکبری مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت فناوران نانومواد مهام با اشاره به اینکه از نانوذرات طلا در بخش داروسازی، کاتالیست و تولید مواد آرایشی استفاده می شود، اظهار داشت: روش های مختلفی برای تولید نانوذرات طلا وجود دارد، یکی از رایج ترین روش ها، تولید نانوذرات بوسیله واکنش های شیمیایی است، اما روشی که برای تولید نانوذرات استفاده کردیم متفاوت از روش های رایج است. ما از روش کندوسوز لیزری یا سایش لیزری (laser ablation) استفاده می نماییم که در آن با تابش پرتو لیزر به سطح ماده هدف، ذرات از سطح آن جدا می شوند.
وی درباره مزیت روش تولیدی این شرکت اضافه کرد: مزیت این روش آن است که می توان نانوذرات را با ابعاد نسبتا یکنواخت تولید کرد. در واقع با تنظیم طول موج لیزر و شدت تابش امکان تنظیم خاصیت های ابعاد محصول نهایی وجود دارد؛ بطوریکه محصول به دست آمده از این روش، ابعاد یکنواخت تری نسبت به نانوذرات حاصل از روش شیمیایی دارد.
اکبری اظهار داشت: این سطح یکنواختی ابعاد برای برخی صنایع اهمیت زیادی دارد، صنایع آرایشی و بهداشتی و همین طور صنعت داروسازی و مواد استریل کننده نسبت به یکنواختی ابعاد حساسیت زیادی دارند، در نتیجه می توان اظهار داشت که نانوذرات طلای شرکت فناوران نانومواد مهام جهت استفاده در این صنایع تولید می شود. البته این روش مزیت دیگری نیز دارد، خلوص نانوذرات در این روش نسبت به روش شیمیایی بالاتر است.
مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت فناوران نانومواد مهام از شروع سفارش گیری این شرکت برای عرضه نانوذرات طلا در بازار آگاهی داد و اظهار داشت: باتوجه به کاربردهای ویژه این نانوذرات، در حال سفارش گیری از مشتریان هستیم تا برحسب میزان سفارش، محصول را تولید و در اختیار صنایع قرار دهیم.


1399/03/13
23:03:18
2.5 / 5
2366
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین