داغ ترینها: ....
با هدف از بین بردن تومور سرطانی

نقاط کوانتومی به کمک سیستم ایمنی بدن می آیند

نقاط کوانتومی به کمک سیستم ایمنی بدن می آیند

به گزارش کمیاب آنلاین، محققان نسل جدیدی از نانوزیم ها را ساخته اند که عاری از فلز بوده و می تواند جایگزین مناسبی برای داروهای شیمی درمانی فعلی باشند. در این پروژه آنها از نقاط کوانتومی کربنی(GQDs) استفاده کردند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، وانگ هوی از مؤسسه علوم فیزیک هیفی در آکادمی علوم چین، نقاط کوانتومی گرافنی را برای ایجاد نانوزیم عاری از فلز به کار گرفته که دو برابر اثربخشی بیشتر نسبت به داروهای شیمی درمانی دارد. نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در نشریه Matter به چاپ رسیده است.
به نقل از ستاد توسعه نانو، نگرانی های پیرامون فلزات به کار رفته در تولید نانوزیم های مبتنی بر فلز در درمان سرطان باعث شده تا استفاده از نقاط کوانتومی کربنی به عنوان گزینه امیدوارکننده و اقتصادی مورد توجه باشد. با این وجود، فعالیت کاتالیزوری محدود آنها سبب شده تا نقاط کوانتومی کربنی در کاربردهای بالینی، چندان مورد توجه نباشند.
پژوهشگران در کوشش برای تقویت اثربخشی نانوکاتالیستی نقاط کوانتومی کربنی، راهبرد دوپینگ دیاتومیک زیرکانه ای را ایجاد کردند که شامل افزودن نیتروژن و فسفر به نقاط کوانتومی کربنی می شود، که موجب تغییرات سطح انرژی در این ماده می شود و فعالیت آنزیمی مؤثر آنرا بهبود می دهد.
غشاهای گلبول های قرمز که حاوی نقاط کوانتومی کربنی هستند دارای فعالیت قابل توجه پراکسیداز بوده که این امر موجب می شود آنها خصوصاً در القاء آپوپتوز و فروپتوز سلول های سرطانی در وضعیت آزمایشگاهی مؤثر باشند و تومورهای خاص را نیز هدف قرار می دهند و عوارض جانبی خارج از هدف نیز نداشته باشند.
نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان Meta nanozymes utilizing graphene quantum dots for cancer chemodynamic therapy در نشریه Matter به چاپ رسیده است.
منبع:

1402/12/04
18:31:41
3.3 / 5
330
تگهای خبر: پروژه , تولید , سفر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین