داغ ترینها: ....

ابداع ابزاری مجانی برای تشخیص فرسودگی شغلی

ابداع ابزاری مجانی برای تشخیص فرسودگی شغلی

به گزارش کمیاب آنلاین، دانشمندان ابزاری مجانی برای نشان دادن این که چه کسانی در معرض فرسودگی شغلی هستند، ابداع نموده اند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، تقریبا از هر کسی بپرسید که احوالش در دنیای پرهیجان و شلوغ امروزی چگونه است، اغلب پاسخی با تلفیقی از خستگی و مشغله دریافت خواهید کرد.
به نقل از اس ای، با این وجود، شناسایی همکارانی که درحال رسیدن به پایان خط و خاتمه دادن به شغل خود قرار دارند، امکان دارد به چیزی بیشتر از یک بررسی سریع نیاز داشته باشد.
حالا یک تیم بین المللی از پژوهشگران ابزاری مجانی را برای شناسایی افرادی که بیشتر در معرض خطر فرسودگی شغلی هستند، بوجود آورده اند.
این ابزار که به صورت رسمی «ابزار ارزیابی فرسودگی شغلی»(BAT) نامیده می شود، از راه مجموعه ای از سؤالات طراحی شده برای ارزیابی وضعیت روحی و جسمی یک فرد در محل کار از راه پاسخ های گزارش شده توسط خود فرد کار می کند.
فرسودگی شغلی یک وضعیت پزشکی رسمی نیست و هیچ تشخیص رسمی ندارد. با این حال، فرسودگی شغلی از نظر روحی و جسمی بر ما تاثیر منفی می گذارد و اغلب می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی شود.
فرسودگی شغلی یا کارزَدگی را از لحاظ لغوی می توانیم تحلیل قوای روانی که گاهی با افسردگی همراه هست و از تلاش جهت کمک به بیماران روانی یا افراد تحت فشار روانی ناشی می شود، تعریف کرد. فرسودگی شغلی نشانه خستگی مفرط عاطفی به دنبال سالها درگیری و تعهد نسبت به کار و مردم است. به عبارت دیگر فرسودگی شغلی، خستگی فیزیکی، هیجانی و روانی به دنبال قرار گرفتن طولانی مدت در موقعیت کار سخت و حالتی است که در آن قدرت و توانایی افراد کم و رغبت و تمایل آنها برای انجام کار و فعالیت کاسته می شود.
فرسودگی شغلی پیامدی از فشار شغلی دائم و مکرر است. بدین ترتیب که شخص در محیط کارش به دلیل عوامل درونی و بیرونی احساس فشار می کند و این فشار، پیوسته و چندین باره است و سر انجام به احساس فرسودگی تبدیل می گردد. فرسودگی شغلی بعنوان فقدان انرژی و نشاط تعریف می شود و شخص گرفتار فرسودگی شغلی احساس کسالت انگیزی را نسبت به انجام رفتار شغلی نشان داده است.
نخستین صدمه فرسودگی شغلی، رنج بردن از فرسودگی بدنی همچون سردرد، تهوع، کم خوابی و تغییراتی در عادات غذایی است. فرسودگی عاطفی همچون افسردگی، احساس درماندگی، احساس عدم کارایی در شغل خود و همینطور ایجاد نگرش های منفی نسبت به خود، شغل، سازمان و به صورت کلی نسبت به زندگی نتایج بعدی کارزدگی هستند.
حالا «ابزار ارزیابی فرسودگی شغلی»(BAT) بر مبنای داده های جمع آوری شده از ۴۹۳ بزرگسال، علایم و خطرات را ارزیابی می نماید و امتیازی را برای علایم خاص در مقایسه با میانگین ملی یکی از هفت کشوری که اطلاعات آن به این ابزار تشخیصی داده شده است، محاسبه می کند. توانایی شناسایی این خطر به این مفهوم است که میتوان اقداماتی را برای پیشگیری از وقوع فرسودگی شغلی انجام داد.
اگر می خواهید بدانید چقدر به فرسودگی شغلی نزدیک شده اید، می توانید آنرا به صورت آنلاین امتحان نمایید. البته لیست کشورهای مربوطه هم اکنون محدود به کشورهای اتریش، بلژیک، فنلاند، آلمان، ایرلند، ژاپن و هلند است و احتیاج به تفسیر خلاقانه از نتایج برای سایر نقاط جهان دارد.
لئون دی بیر، روانشناس دانشگاه علم و صنعت نروژ(NTNU) می گوید: قبلاً ابزار اندازه گیری دقیق و کافی جهت استفاده در زمینه تمرین و پژوهش نداشتیم که کارگرانی را که در معرض فرسودگی شغلی هستند، شناسایی کند.
این ابزار جدید به زمینه هایی مانند تعارض کار و خانه، حجم کاری، رضایت شغلی و استرس عاطفی می پردازد. همینطور سوالاتی در مورد احساس روزمرگی در محل کار، احساس غمگینی بدون دانستن دلیل آن و احساس عدم اطمینان در مورد ارزش کار می پرسد.
بعد از پاسخ به پرسش نامه، امتیازی دریافت می کنید که نشان دهنده خطر فرسودگی شغلی است. پژوهشگران گزارش می دهند که ۱۳ درصد از ۴۹۳ شهروند نروژی که مورد آزمایش قرار گرفتند، در معرض خطر بالای فرسودگی شغلی بودند. آزمایشات مشابه حالا در کشورهای دیگر در حال انجام می باشد.
همانطور که پژوهشگران اشاره می کنند، این به نفع کارفرمایان است که مطمئن شوند نیروهایشان با ظرفیت و توان و رضایت کامل کار می کنند.
دی بیر می گوید: عدم رسیدگی بموقع به خطر فرسودگی کارمندان می تواند عواقب بلندمدتی داشته باشد.
دی بیر و همکارانش همینطور به بعضی از عواملی که خطر فرسودگی شغلی را می افزایند، اشاره کرده اند. آنها می گویند عواملی همچون انتظارات غیر واقعی بالا، تغییرات سریع نهادی، عزت نفس پایین و کمبود فرصت، همگی می توانند در این امر نقش داشته باشند.
به قول پژوهشگران، این مورد می تواند به سرعت به خستگی، فاصله ذهنی و کاهش توانایی در تنظیم احساسات منجر شود.
خبر خوب اینست که میتوان آنرا درمان کرد و هرچه سریعتر فرسودگی شغلی تشخیص داده شود و درمان ها شروع شوند، بهتر است.
ابزار BAT قطعا می تواند به کارمندان و کارفرمایان در شناسایی خطر و رسیدگی به تغییرات فردی و سازمانی کمک نماید.
ماریت کریستنسن، روانشناس دانشگاه علم و صنعت نروژ(NTNU) می گوید: ما می توانیم از راه درمان فردی با فرسودگی شغلی مقابله نماییم، اما اگر افراد به محیط کاری که تقاضاها بسیار زیاد است و منابع کمی وجود دارد بازگردند، فایده چندانی ندارد. در این صورت احتمال این که کارمند باردیگر بیمار شود، بسیار زیاد است.
این پژوهش در مجله Psychology انتشار یافته است.
منبع:

1402/12/05
09:37:16
0.0 / 5
331
تگهای خبر: آنلاین , ابزار , سلامت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین