داغ ترینها: ....

تولید کود فسفاته از فاضلاب

تولید کود فسفاته از فاضلاب

به گزارش کمیاب آنلاین، محققان دانشگاه ارومیه موفق به تولید استروویت در حضور بایوچار بعنوان کود آهسته رهش فسفاته از پساب و فاضلاب ها شدند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، «تولید استروویت در حضور بایوچار بعنوان کود آهسته رهش فسفاته از پساب و فاضلاب ها» عنوان طرح پسادکتری مرضیه پیری است که با راهنمایی ابراهیم سپهر و حمایت بنیاد ملی علم ایران انجام داده است.
پیری، دانش آموخته دکتری تخصصی خاک شناسی دانشگاه ارومیه در رابطه با این طرح توضیح داد: شواهد نشان داده است که فاضلاب های شهری دارای مقدار زیادی فسفر هستند، به صورتی که در تصفیه خانه ها پیش از رهاسازی آب در محیط زیست به علت اثرات جبران ناپذیر فسفر در آب های سطحی از راه پدیده سرشارسازی، این عنصر حذف می شود.
ایشان در ادامه بیان نمود: به علت محدودیت منابع سنگ فسفات در دنیا، بازیافت فسفر از فاضلاب برای تولید کود فسفاته یک مسیر امیدوارکننده است. کانی کریستالی استروویت هم یکی از کانی های کم محلول فسفر است که حاوی سه عنصر غذایی ضروری گیاه شامل نیتروژن، فسفر و منیزیم است.
این پژوهشگر در ادامه اظهار داشت: از آنجائیکه این کود فسفره حلالیت کمی دارد، در منابع علمی این کود را کود آهسته رهش می دانند که می تواند فسفر را به صورت تدریجی در اختیار گیاه قرار دهد و به کاهش هدررفتن، تثبیت آن در خاک و بازیافت بالای کودهای فسفره در خاک های کشور کمک نماید.
وی خاطرنشان کرد: به علت آنکه پساب ها غنی از فسفر هستند، باید پالایش آن پیش از ورود به محیط زیست در تصفیه خانه ها طی فرایندهای مختلف صورت گیرد. در سالهای اخیر در کشورهای مختلف جهان، توجه ویژه ای به بازیابی عناصر به صورت کود از منابع غیرطبیعی بخصوص فاضلاب ها و پساب های سرشار از فسفر شده است و با عنایت به حجم بالای بقایای هرس انگور در استان آذربایجان غربی، تبدیل آنها به بایوچار فرصتی را برای بهبود حاصلخیزی خاک جهت استفاده بلند مدت عناصر را فراهم می آورد.
پیری افزود: علاوه بر این، بایوچار طبیعی از معدنی در شهرستان کوهبنان واقع در کرمان هم تأمین می شود. به علت آنکه فسفر در خیلی از فعالیتهای صنعتی مانند تولید انواع داروهای پزشکی، نهاده های شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی، خوراک دام، تولید مواد غذایی و شوینده ها بعنوان ماده افزودنی استفاده می شود، اهمیت ویژه ای دارد و این تحقیق هم به علت اهمیت این مورد انجام شد.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، او در آخر تصریح کرد: ما به دنبال طراحی رآکتوری برای استخراج فسفر بودیم، اما از آنجائیکه حمایت های مالی به قدر کفایت نبود، فقط در سطح پروپوزال، نمونه آزمایشگاهی تولید شد. در عین حال، تمامی فرآیند آزمایشگاهی مورد نیاز این طرح را با عنایت به تجهیزات در دسترس، طراحی کردیم تا برای امکانات مشکلی نداشته باشیم.
منبع:

1402/12/10
09:07:11
0.0 / 5
243
تگهای خبر: بازی , تخصص , تولید , دانش بنیان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین