داغ ترینها: ....
مركز ذخایر ژنتیكی اعلام كرد؛

تجاری سازی و تولید فناوری از نمونه زیستی پرارزش

تجاری سازی و تولید فناوری از نمونه زیستی پرارزش

به گزارش کمیاب آنلاین، تجاری سازی و تولید فناوری از نمونه زیستی پرارزش در دستور کار مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران قرار گرفت.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، نخستین جلسه هم اندیشی یاوران حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی با شعار «همه با هم از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور محافظت می نماییم» و با هدف شبکه سازی با واحدهای استانی جهاد دانشگاهی برای هم افزایی و بهره مندی از پتانسیل های بالقوه و بالفعل استانها در حوزه ذخایر کشور در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با حضور نمایندگان استانی واحدها و برخط اجرا شد.
در این جلسه دکتر جعفر رازقی ضمن تشریح اهداف و ضرورت شبکه سازی در امتداد صیانت از ذخایر ژنتیکی و زیستی به عنوان سرمایه ملی کشور اظهار داشت: کشور ایران باتوجه به اکوسیستم ها و شرایط اقلیمی مختلف، از ذخایر ژنتیکی و زیستی مختلف و در موارد زیادی منحصر بفرد برخوردارست و به جرات می توان گفت هیچ کشوری در دنیا این اقلیم و پراکنش را در حوزه ذخایر ژنتیکی و زیستی ندارد.
رازقی اضافه کرد: درکنار این تنوع ژنتیکی و زیستی، به دلیلهای مختلفی از تغییرات اقلیمی گرفته تا دخالت انسان ها، این ذخایر باارزش در بعضی زمینه ها منقرض شده و یا در معرض خطر انقراض قرار دارند. از طرفی این ذخایر لایتناهی در کشورهای دنیا به عنوان منابعی برای توسعه پایدار محسوب می شوند.
سرپرست مرکزملی ذخایر ژنتیکی و زیستی بیان کرد: مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران که در سال ۱۳۸۶با ابلاغ رهبر معظم انقلاب به جهاد دانشگاهی راه اندازی شده است؛ در ضمن ۱۵ سال از فعالیت خود توانسته است باتوجه به ماموریت محوله ضمن راه اندازی بانکهای زیستی در چهار حوزه گیاهی، سلول های انسانی و جانوری، میکروارگانیسم ها و DNA و داده های ژنومی ضمن جمع آوری، شناسایی، تولید و ذخیره سازی نمونه های زیستی در عرصه های ذکر شده علاوه بر صیانت از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور به دستاوردهای بسیار خوبی در کشور و در بعضی موارد در منطقه برسد.
وی اضافه کرد: این مرکز در رویکرد های جدید برنامه های مختلفی در حوزه تجاری سازی و تولید فناوری از نمونه زیستی باارزش را در دستور کار خود دارد.
رازقی با اعلان اینکه انجام ماموریت صیانت از ذخایر و تولید ثروت از آنها تنها زمانی به نتیجه لازم می رسد که از ظرفیتهای سراسر کشور در این امر استفاده شود؛ اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف نیاز به ترویج اهمیت این سرمایه بی بدیل است و برای این منظور، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در گام اول شبکه سازی جهت استفاده از پتانسیلهای استانی جهاد دانشگاهی را جهت شناسایی و صیانت از این ذخایر، در برنامه قرار داده است و در این جلسه تلاش می نماید که با همفکری اعضای شبکه به یک برنامه اجرائی و یک گفتمان جهت تحقق این هدف برسد.

1402/12/14
16:45:06
3.8 / 5
304
تگهای خبر: اجرا , تولید , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین