داغ ترینها: ....

صادرات بیشتر از ۵ هزار میلیون دلاری حوزه مواد غذایی

صادرات بیشتر از ۵ هزار میلیون دلاری حوزه مواد غذایی

به گزارش کمیاب آنلاین، رئییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی اظهار داشت: بعد از نفت و صنایع پتروشیمی، صنعت غذا از لحاظ تولید ناخالص داخلی، پیشتاز است. طبق آمار سال ۱۴۰۱ بیشتر از ۵ هزار میلیون دلار صادرات حوزه مواد غذایی داشته ایم که نشان دهنده اهمیت اقتصادی این صنعت است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، شقایق حق جوی جوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری طی سخنانی در رویداد نشست سکوهای جدید ایجاد نوآوری در صنعت غذایی به معرفی جعبه ابزار معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای تسهیل در امر تحقیق و توسعه پرداخت.
وی با اشاره به اینکه تحقیق و توسعه نیاز به زیرساخت های تخصصی دارد که گران است و به سادگی در دسترس نیست، اظهار نمود: یکی از نگاههای جدید ما در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای دانش بنیان شدن صنعت کشور، کمک به راه اندازی آزمایشگاه‎ های تخصصی ساخت سریع و شبکه سازی همه ظرفیتهای ساخت، تولید، تست و استانداردسازی است تا تحقیق و توسعه در کشور آسان و ارزان شود.
حق جوی ضمن اشاره به این که صنایع غذایی یکی از صنایع مهم ما در کشور است، اظهار داشت: بعد از صنایع پتروشیمی بیشترین گردش مالی و بیشترین فرصت های ایجاد اشتغال با اختصاص ۱۷ درصد در دست صنایع غذایی کشور است. همینطور امنیت غذایی، یک مساله با اهمیت جهانی است. ازاین رو یکی از اولویت هایمان راه اندازی فب لب تخصصی صنایع غذایی است. ظرفیتی را شناسایی و بعنوان محور فعالیت ها بر روی آن سرمایه گذاری کردیم.
رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری افزود: در اولین رویداد ملی«فبین فود» که اردیبهشت ماه سال آینده به منظور هم افزایی و مشارکت نقش آفرینان زیست بوم دانش و نوآوری در صنعت غذای کشور با عنوان «هم رسانی نیازها و ایده های نوآورانه صنایع غذایی در لابراتوار ساخت سریع (فب لب)» در مشهد برگزار می شود، برآنیم تا ظرفیتهای ساخت، تولید، آزمایش و استانداردسازی را در کشور شناسایی نماییم و میان همه به اشتراک بگذاریم. به عبارتی نوآوری، تحقیق و توسعه را آسان و ارزان نماییم، بگونه ای که قابلیت سفارش داده شدن داشته باشد.
سهم بازیگران مختلف در هزینه کرد تحقیق و توسعه
به قول رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی، بیشترین میزان اعتبارات تحقیق و توسعه در کشورهای توسعه یافته (بیش از ۵۰ درصد) از بخش تحقیق و توسعه شرکتهای بزرگ می آید. به بیان دیگر شریک کلیدی ما در قسمت تحقیق و توسعه کشور، شرکتهای بزرگ هستند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، حق جوی جوانمرد اعلام نمود: بعد از نفت و صنایع پتروشیمی، صنعت غذا از لحاظ تولید ناخالص داخلی، پیشتاز است. طبق آمار سال ۱۴۰۱ بیشتر از پنج هزار میلیون دلار صادرات حوزه مواد غذایی داشته ایم که نشان دهنده اهمیت اقتصادی این صنعت است.1402/12/15
07:21:08
0.0 / 5
214
تگهای خبر: ابزار , بازی , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین