داغ ترینها: ....
مدیر سابق سازمان فضایی اروپا مطرح كرد:

کاربرد ماهواره ها از مباحث اقتصادی تا زیست محیطی

کاربرد ماهواره ها از مباحث اقتصادی تا زیست محیطی

کمیاب آنلاین: اصفهان یکی از کاربرد ماهواره ها در مباحث زیست محیطی و اقتصادیست. اگر یک زمین کشاورزی درحال فاسد شدن و آفت زدن باشد، می توان بوسیله داده های ماهواره ای به این امر پی برد و پیش آنکه محصولات لطمه ببینند و کشاورز متضرر شود به او هشدار داد.هفتاد و سومین جلسه باشگاه فیزیک اصفهان شامگاه سه شنبه، ۱۵ اسفندماه، در تالار میرزاخانی «شهر علم» اصفهان اجرا شد. در این جلسه علمی و تخصصی نجوم، سیاوش ایران پور، مدیر اجرائی سابق پروژه ماهواره های ثقل سنجی سازمان فضایی اروپا، به ذکر نکاتی درباب ماهواره ها و زمین پرداخت و محور صحبت خودرا «فیزیک، ماهواره و زمین» قرار داد.

این پژوهشگر و متخصص فضا، بیان کرد: مهارتهای فضایی که امروز به سراغشان می روم، عمدتا بحث مهندسی فضا و فیزیک است و پیوندی نزدیک با این دو دارد. زمین که امروز یکی از سه محور اساسی بحث قرار دارد، باید به اصلی ترین خاصیت آن، یعنی داشتن زیست یا حیات، دقت کرد.

وی سپس افزود: با مهارتهای فضایی می توان از روی خود زمین میزان اتمسفر این سیاره را محاسبه کرد. هوابردها که بر روی هواپیما یا پهباد و دیگر وسایل این چنینی نصب می شوند، یکی از مهارتهای مهم برای دیدن زمین است. فضاپیما نیز راهکار مهم دیگری است که زمین و اتمسفرش با آن مشاهده پذیر می شود.

این فیزیکدان به تکنیک سنجش از دور اشاره و اظهار داشت: در سنجش از دور ما می توانیم دو تکنیک میدانی یا الکترومغناطیسی به کار ببریم. تکنیک دوم، یعنی الکترومغناطیسی خاصیت مهمی دارد که برخورداری از طیف های متنوع با خصایص مختلف است. این طیف های رنگ به رنگ بمنظور دریافت اطلاعات مختلف از زمین بسیار کاربردی اند.

او سپس تصریح کرد که در موقع نظر به زمین با بهره گیری از مهارتهای فضایی می توان از اصطلاح «پنجره» بهره برد و افزود: موقع نگاه کردن به زمین پنجره هایی داریم. از برخی پنجره ها یا روش های نظر کردن و سنجنده ها با مانعی چون اتمسفر روبه رو می شویم، اما گاهی نیز موانع مختلف، مانند اتمسفر یا جو زمین، مانع دید ما نمی شوند. در حقیقت، این مساله به همان مهارتهای فضایی و مسیر انتخابی ما بستگی دارد.

این پژوهشگر اشاره کرد: برای دیدن زمین با مهارتهای فضایی مسئله ای به نام «آشکارسازهای الکترومغناطیسی» داریم که در دسته های مختلفی مانند، مولکولی، مولکولی- اتمی، اتمی و... می توان آنها را قرار داد. از موضوع آنتن ها نیز نباید غفلت کرد. از آنتن ها می توان بصورت تک آنتن یا مجموعه ای از آنتن ها بهره گرفت.

این محقق فیزیک و فضا در تکمیل مبحث آنتن ها تشریح کرد: آنتن های رادیویی بزرگ به سبب قدرت تفکیک کمی که دارند، از اهمیت ویژه برخوردار می باشند. کمی قدرت تفکیک برای هر آنتنی یک خاصیت مهم و باارزش به شمار می آید. در کنار اهمیت قدرت تفکیک در آنتن باید به تک آنتن ها نیز نگاه کرد. تک آنتن ها کارآمدی کافی و دقیقی ندارند.

او در توضیح این مسئله که در مقابل تک آنتن ها کدام یک از آنتن ها سودمندتر است، اشاره کرد: در حقیقت، بجای استفاده از تک آنتن می توانیم از آرایه های رادیویی یا تداخل سنجی بهره ببریم، یعنی مجموعه ای از آنتن ها را در کنار هم قرار بدهیم و به مثابه یک آنتن غول پیکر از آنها استفاده نمائیم.

این فیزیک دان به پروژه‌ی VLBL Array نیز اشاره و توصیف کرد: در این پروژه که درحال تکمیل است، اهتمام می شود یک تداخل سنجی رادیویی با طول پایه بسیار زیاد که به اندازه قطر زمین باشد، ساخته و استفاده گردد. در این پروژه که در نتیجه آن می توان از آنتن ها برای دیدن اختروش ها استفاده کرد، کشورهای مختلفی نقش دارند.

کاربرد ماهواره ها؛ از مباحث اقتصادی تا زیست محیطی

ایران پور به ماهواره ها نیز نظر و چنین تبیین کرد: ماهواره ها را از یک جنبه می توان به دو دسته‌ی منفعل و فعال تقسیم کرد. ماهواره های فعال، برخلاف نوع منفعل آنها، فقط به امواج خورشیدی وابسته نیستند و قادرند از خودشان موج تولید کنند. ماهواره ها را از جنبه های گوناگون دیگری می توان بررسی و درباره‌ی هرکدام در چندین جلسه صحبت کرد. برای نمونه، زاویه‌ی دید یک ماهواره، این که بطور ۹۰ درجه یا قائم به زمین نگاه کند، یا این که در نگاهش به زمین، متمایل قرار گرفته باشد، مطلبی موردتوجه است.

این مهندس فضا درباره ی تصاویر ماهواره ای نیز تاکید کرد: عکس ها و تصاویری که از زمین و بوسیله ماهواره ها به دست می آیند، هیچ گاه بصورت خام و ابتدایی نمی توان از آنها استفاده نمود. برای کاربردی کردن این تصاویر ضرورت بسیار دارد که آنها را پردازش نماییم. با این ویرایش و پردازش است که می توانیم داده های کافی و درستی به دست آوریم.

مدیر اجرائی سابق پروژه ماهواره ها در سازمان فضایی اروپا به اهمیت کاربردی این ابزار مهم در دنیای امروز نگاه کرد و تصریح کرد: بحث کاربرد ماهواره ها بسیار وسیع و پر اهمیت است. برای مثال، ماهواره ها می توانند در اقتصاد به کمک ما بیایند. اگر یک زمین کشاورزی درحال فاسد شدن باشد و بخواهد آفت بزند، می توان بوسیله داده های ماهواره ای به آن پی برد و به کشاورز قبل از آنکه محصولاتش لطمه ببیند و ضرر کند، هشدار داد.

او همین طور اظهار داشت: فرونشست و خشکسالی نیز با عکس ها و داده های مختلف ماهواره ای قابل پیش بینی است و روند آنرا می توان تحلیل کرد.

به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، این بحث ماهواره ها و بیشتر مطالبی که امروز مرور کردیم، غالباً در حوزه‌ی فیزیک نو قرار نمی گیرند. در رابطه با «فیزیک، ماهواره و زمین» می توان به فیزیک نوین مانند کوانتوم نیز نظر کرد که تأثیر عمیقی بر دگرگونی ماهواره ها خواهد داشت.

منبع:

1402/12/16
11:07:43
0.0 / 5
218
تگهای خبر: ابزار , اجرا , پروژه , تالار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین