داغ ترینها: ....
از سوی ستاد توسعه فناوری های هوش مصنوعی و رباتیك؛

همایش الزامات توسعه مدل زبانی بزرگ فارسی

همایش الزامات توسعه مدل زبانی بزرگ فارسی

کمیاب آنلاین: همایش الزامات توسعه مدل زبانی بزرگ فارسی به همت ستاد توسعه فناوری های هوش مصنوعی و رباتیک، 20 اسفندماه از ساعت 14 تا 18 در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می شود.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، بهروز مینایی، دبیر ستاد توسعه فناوری های هوش مصنوعی و رباتیک ضمن اشاره به این که «مدل زبان بزرگ» یا LLM (Large language model)، یک نوع نوآوری در عرصه هوش مصنوعی است که از شبکه های عصبی با پارامترهای گسترده برای پردازش پیشرفته زبان استفاده می کند؛ اظهار داشت: هوش مصنوعی به عنوان یک فناوری نوظهور درحال اثرگذاری مستقیم برروی تمام شئون زندگی بشری است.
وی، هوش مصنوعی مولد را در بین انواع فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی، عالی ترین مظهر بروز دانست و اضافه کرد: هوش مصنوعی مولد در یک سال اخیر بیشترین پیشرفت را به خود اختصاص داده و عمده سهم این پیشرفت متکی به مدلهای زبانی بزرگ(LLM ها ) بوده است.
مینایی مدلهای زبان بزرگ را یک نوع از مدلهای هوش مصنوعی برشمرد و اشاره کرد: مدلهای زبان بزرگ توانایی پردازش اطلاعات چندجانبه را دارند. این مدلها از قدرت بی نظیر خود در پردازش زبان برای ایجاد پاسخ های بهینه تر و بهتر به سوالات مختلف کاربران استفاده می نمایند. هم اکنون، طراحی و مهندسی دستورالعمل های بهینه برای این مدلها از اهمیت زیادی برخوردارست و تیم های پژوهشی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مختلف به این مساله توجه ویژه ای دارند.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری های هوش مصنوعی و رباتیک، با هدف بررسی مجموعه اقدام های انجام شده در حوزه توسعه مدلهای زبانی بزرگ فارسی و تبیین برنامه های پیش رو درباب این فعالیت ها، همایشی با عنوان الزامات توسعه مدل زبانی بزرگ فارسی در تاریخ ۲۰ اسفندماه از ساعت ۱۴ تا ۱۸ در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه ریزی شده است.


منبع:

1402/12/17
13:28:10
5.0 / 5
243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین