داغ ترینها: ....
معاون وزیر علوم خبر داد؛

فرسودگی تجهیزات تحقیقاتی عامل مهم کاهش شیب رشد تولید علمی ایران

فرسودگی تجهیزات تحقیقاتی عامل مهم کاهش شیب رشد تولید علمی ایران

به گزارش کمیاب آنلاین، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: یکی از مسایلی که سبب شده است شیب رشد تولید علمی ایران کاهش پیدا کند، فرسودگی تجهیزات تحقیقاتی کشور است.


دکتر پیمان صالحی در گفت و گو با مهر اظهار داشت: از نظر ما بحث تولید علم زیرساخت های بسیار مهمی نیاز دارد، ما در تولید علم ایران پیشرفت بسیار شایان توجهی را تجربه کرده ایم و از رتبه ۵۴ دنیا به رتبه ۱۵ دنیا رسیده ایم. در ضمن چند سال ما در روند صعودی شیب علمی، رتبه اول را در دنیا کسب کرده ایم.

وی ادامه داد: وقتی که به قله ها نزدیک می شویم بدیهی است اگر بخواهیم پله های آخر را بالا برویم کارمان مشکل تر می شود ما در سال ۲۰۲۲ توانسته ایم رتبه خودمان را حفظ نماییم و همین طور در نمای Web Of Science رتبه هفدهم را در دنیا و در منطقه رتبه دوم را کسب کرده ایم. صالحی با تأکید بر این که کشور ایران ظرفیت ها، منابع و نیروی انسانی بسیار فوق العاده ای دارد، اظهار داشت: یکی از مسائلی که سبب شده است شیب رشد تولید علمی ایران کاهش پیدا کند، فرسودگی تجهیزات تحقیقاتی کشور است.

وی ادامه داد: ما اگر بخواهیم در سطح اول دنیا کار نماییم به تجهیزات مدرن و پیشرفته ای نیاز داریم، با تجهیزات پیشرفته امور تحقیقاتی را می توانیم سریع تر، دقیق تر و کم هزینه تر انجام داد. معاون وزیر علوم اضافه کرد: اما وقتی تجهیزات پیشرفته وجود نداشته باشد اصلاً نمی توانیم در سطح علمی اول دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم. بدین سبب دو موضوع «تجهیزات قدیمی که فرسوده شده اند» و «خرید تجهیزات جدید و مدرن» در این بحث مهم می باشد.


منبع:

1402/12/18
13:56:54
3.3 / 5
288
تگهای خبر: تولید , فناوری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین