داغ ترینها: ....

ایجاد زنجیره ارزش تولید ماهی در قفس با مشارکت 12 مجموعه صنعتی

ایجاد زنجیره ارزش تولید ماهی در قفس با مشارکت 12 مجموعه صنعتی

کمیاب آنلاین: به همت دفتر برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی، موافقت نامه همکاری مشترک برای ایجاد زنجیره ارزش تولید ماهی در قفس در آب های شمالی کشور بین 12 شرکت و مجموعه ذینفع در عرصه پرورش ماهی منعقد گردید.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، طی دو دهه اخیر تلاش ها و کارهای بسیاری در عرصه توسعه پرورش ماهی در قفس صورت گرفته است. متأسفانه با وجود تمامی کوشش های صورت گرفته، در سالیان اخیر این صنعت به نحو مناسبی توسعه نیافته که یکی از اصلی ترین دلیلهای آن نبود زنجیره ارزش و ایجاد خوشه های تولید است.
بر این اساس و با پیگیری های انجام شده از جانب دفتر برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی، ۱۲ شرکت و مجموعه موثر و دارای سابقه طولانی در بخش های مختلف این صنعت همچون تولید تخم چشم زده، نرسری بچه ماهی به عنوان نهاده اولیه تولید، مدیریت بهداشتی، تغذیه ای و اجرائی مزارع پرورش ماهی در قفس، مزارع پرورش ماهی در خشکی (به عنوان مزارع پشتیبان و حد واسط)، صادرات و تجاری محصولات تولید شده، اتحادیه های صیادی و کارخانجات تولید خوراک با الگوگیری از زنجیره های ارزش و تامین درصدد ایجاد یک زنجیره ارزش با ظرفیت تولید هزار و ۵۰۰ تن با بهره گیری از تمامی فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری کشور با هدف تغییر روند فعلی و تسریع در توسعه صنعت پرورش ماهی در قفس با تکیه بر آب های شمالی کشور برآمدند.
موضوع این تفاهم عبارت است از ایجاد زنجیره ارزش پرورش ماهی در قفس به ظرفیت هزار و ۵۰۰ تن در آب های شمالی کشور و با پیش بینی سرمایه گذاری مورد نیاز معادل ۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال مشتمل بر ۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال سرمایه ثابت و سه میلیاردریال سرمایه در گردش.
با اهمیت ترین پروژه های احصاء شده برای ایجاد این زنجیره شامل تکمیل تجهیزات فناورانه مزرعه پرورش ماهی در قفس همچون تصویربرداری، نرم افزار مدیریت مزرعه و...، تکمیل تجهیزات و بهینه سازی مزارع حد واسط همچون سیستم های نانو حباب، ازن و فیلتراسیون، ایجاد خط تولید محصولات با ارزش افزوده از ضایعات ماهی جهت تامین مواد اولیه خوراک آبزیان، پروژه تولید کنستانتره افزایش ایمنی ماهیان پرورشی با بهره گیری از گیاهان دارویی جهت کاهش مصرف آنتی بیوتیک، تکمیل و تجهیز واحد فرآوری همچون دستگاه IQF، فرآوری خودکار و...، طراحی و ساخت شناور پشتیبان مزرعه پرورش ماهی در قفس، تکمیل تجهیزات سیستم مدار بسته برای واحد تکثیر و نرسری، انجام پروژه به گزینی و تولید تخم چشم زده تری پلویید ایرانی، ایجاد خط تولید خوراک تخصصی بچه ماهیان (Fishmeal)، تامین خودروی تخصصی حمل ماهی زنده و پروژه تولید واکسن تخصصی دریای خزر است.
طی جلسه ای با حضور اعضای اصلی زنجیره ارزش و نیز نادرقلی ابراهیمی، مدیر برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی، موافقت نامه همکاری مشترک ذینفعان با حدود مسئولیت های مشخص همچون تامین بچه ماهی، تولید خوراک، ساخت شناور پشتیبان، مزارع حد واسط، مزارع پرورش ماهی در قفس و فرآوری به امضا رسید.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، بر طبق این موافقت نامه مقرر شده اعضای زنجیره برمبنای مسئولیت های مشخص شده در آن، ضمن برنامه ریزی در راستای ایجاد زنجیره، همکاری لازم را برای اجرای پروژه های فناورانه تعریف شده انجام دهند. دفتر برنامه ملی در این مرحله ضمن بررسی و داوری طرح های پیشنهادی در زنجیره، روش های حمایتی لازم برای تامین مالی اجرای پروژه ها را تعیین خواهدنمود.
منبع:

1402/12/28
12:43:30
2.5 / 5
248
تگهای خبر: اجرا , پروژه , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین