داغ ترینها: ....
یك مقام مسوول خبر داد؛

رشد 20 درصدی اشتغال در شرکت های دانش بنیان در 1402

رشد 20 درصدی اشتغال در شرکت های دانش بنیان در 1402

کمیاب آنلاین: معاون توسعه شرکت های دانش بنیان معاونت علمی بابیان این که اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در 1402در شرکتهای دانش بنیان رشد 20درصدی داشته است، از افزایش سهم دانش بنیان هاازGDPبه 2.9 درصدخبر داد.دکتر رضا اسدی فرد در گفت و گو با خبرنگار مهر، در پاسخ به میزان رشد شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل اظهار داشت: هم اکنون تعداد ۹۶۹۴ شرکت دانش بنیان به تائید معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رسیده است که از این تعداد ۸۲۳ شرکت فناور، ۲۲۷۱ شرکت نوآور و ۶۶۰۰ شرکت بصورت نوپا تائید شده اند. بر این اساس تعداد شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ حدود ۱۷ درصد رشد داشته است.
معاون توسعه شرکت های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان درباره ی وضعیت میزان اشتغال در شرکت های دانش بنیان نیز توضیح داد و اظهار داشت: همین طور شرکت های دانش بنیان با بوجودآوردن زیرساخت لازم بمنظور بهره برداری از توانمندی های فنی و تخصصی فارغ التحصیلان دانشگاهی توانسته اند در سال ۱۴۰۲ ضمن تحقق رشد ۲۰ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱، امکان اشتغال برای بیش از ۳۹۰ هزار نفر را فراهم آورند.
اسدی فر در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که در سال ۱۴۰۲ چه تعداد شرکت مشمول معافیت های مالیاتی شدند و میزان اعتبار مالیاتی چقدر بوده است، اشاره کرد: قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در سال ۱۳۸۹ و قانون جهش تولید دانش بنیان در سال ۱۴۰۱ در مجلس شورای اسلامی تصویب شدند. با بهره گیری از ظرفیتهای این دو قانون مهم و همین طور همکاری دستگاه های اجرائی کشور و پیگیری های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور حمایت های مختلفی برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده که این حمایت ها عمدتا ناظر به کاهش هزینه های شرکت ها، حفظ و تقویت نیروی انسانی متخصص، افزایش صادرات و توانمندسازی شرکتها بوده است. همچون این حمایت ها می توان به معافیت مالیاتی و اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه اشاره نمود.
وی افزود: با توجه به این که شرکتها در آخر هر سال اظهارنامه مالیاتی خودرا به سازمان امور مالیاتی می دهند، پروسه ثبت و بررسی درخواست های معافیت مالیاتی سال ۱۴۰۲ از ۱۵ اسفند سال جاری شروع شده است. به همین دلیل در شهریور ۱۴۰۲ مصادیق معاف از مالیات شرکت دانش بنیان برای سال مالی ۱۴۰۱ به سازمان امور مالیاتی ارائه شد.
معاون توسعه شرکت های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان از تصویب ۱۴۰۱ پروژه اعتبار مالیاتی به مبلغ حدود ۳، ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ آگاهی داد.
اسدی فر همین طور درباره ی میزان فروش شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با سالهای قبل اظهار داشت: یکی از برنامه های اصلی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در دوره چهارم خود که از سال ۱۴۰۲ شروع شده است، افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP کل کشور است. اگر نگاهی به آمار فروش شرکت های دانش بنیان بیندازیم، میزان فروش این شرکتها از ۲۱۵ هزار میلیارد تومان در سال مالی ۱۳۹۹ به حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ و ۵۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ رسیده است که نشان از رشد درآمد شرکت های دانش بنیان می دهد.
این مقام مسول معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اعلام نمود که سهم فروش شرکت های دانش بنیان از GDP در سال ۱۴۰۲ حدود ۲.۹ درصد برآورد شده است.


منبع:

1403/01/03
12:50:13
2.5 / 5
269
تگهای خبر: اجرا , پروژه , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین