داغ ترینها: ....

ابداع متد جدیدی برای تشخیص سموم دارویی در آب

ابداع متد جدیدی برای تشخیص سموم دارویی در آب

به گزارش کمیاب آنلاین، دانشمندان متد جدیدی را برای تشخیص سموم دارویی در آب با یک دستگاه به اندازه یک سکه ابداع نموده اند که حتی می تواند غلظت های پایین سموم را تشخیص دهد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، طبق اعلام فدراسیون آکادمی های پزشکی اروپا سالانه بیشتر از ۱۰۰ هزار تن فرآورده های دارویی در جهان مصرف می شود و ساخت، استفاده و دفع این محصولات سبب آزاد شدن مواد فعال دارویی و سایر مواد شیمیایی در محیط می شود.
به نقل از آی ای، روش های سنتی برای رسیدگی به این مواد شیمیایی آزاد شده اغلب ناکافی هستند و منجر به تهدیدات مستقیم و غیرمستقیم نه تنها برای سلامت ما، بلکه برای محیط زیست هم می شوند. بعنوان مثال، هنگامی که آنتی بیوتیک ها وارد آبراه ها می شوند، می توانند منجر به افزایش مقاومت ضد باکتریایی(AMR) شوند.
طبق گزارش دفتر محیط زیست اروپا، بار AMR از نظر تلفات جانی، عوارض و هزینه های مراقبت های بهداشتی و زیان های بهره وری خیلی بیشتر از آمارهای موجود است. آمارها ۲۵ هزار مرگ در سال ۲۰۰۷ و پیشبینی ها افزایش ۱۵ برابری بیماری های ناشی از AMR را تا سال ۲۰۵۰ با ۳۹۰ هزار قربانی در اروپا تخمین می زنند.
آلودگی دارویی در هر قاره
در مطالعه ای که دو سال پیش انتشار یافت، تیمی از دانشمندان، داده های بسیار نگران کننده ای را عرضه کردند. این تیم از ۱۰۵۲ مکان در امتداد ۲۵۸ رودخانه در تمام قاره ها نمونه برداری کرد.
این مطالعه شامل نمونه برداری از روستای یانومانی (یک قبیله بومی در منطقه آمازون در کشور ونزوئلا) بود که در آن از داروهای مدرن استفاده نمی شود تا آنرا با بعضی از پرجمعیت ترین شهر های کره زمین مقایسه کنند.
این تیم تحقیقاتی، غلظت های دارویی تجمعی را در هر محل نمونه برداری بعنوان مجموع باقی مانده های مواد فعال دارویی(API) محاسبه شده در هر مکان خاص محاسبه کردند. سپس میانگین غلظت های تجمعی در تمام سایت ها در یک کمپین نمونه برداری تعیین شد.
به جز سایت های ایسلند (در مجموع ۱۷ سایت نمونه برداری) و روستای یانومامی در ونزوئلا (۳ سایت نمونه برداری)، حداقل یک API در همه کمپین های مطالعاتی شناسایی شد.
خطرات سلامتی پیپریدین برای انسان و حیوانات
پیپریدین که یک مولکول قوی است، بعنوان یک ماده اولیه در صنایع دارویی و افزودنی های غذایی استفاده می شود، به علت ماهیت سمی خود خطراتی برای سلامتی انسان و حیوانات دارد. ازاین رو، شناسایی آن خیلی مهم است.
مطالعه اخیر توسط پژوهشگران دپارتمان شیمی دانشگاه بار-ایلان و مؤسسه نانوتکنولوژی و مواد پیشرفته، متد جدیدی را برای تشخیص بقایای پیپریدین در آب نشان داده است.
محمد حموده، دانشجوی دکترای دپارتمان شیمی این دانشگاه با دکتر ایلاد سگال همکاری کرد تا با استفاده از یک میکروسکوپ یونی متمرکز برای حفر سوراخ هایی به اندازه نانومتر روی سطح فلز یک آشکارساز مبتنی بر پلاسمونیک بسیار حساس به اندازه یک سکه ایجاد نماید.
آنها با برنامه ریزی پرتو با یک برنامه کامپیوتری سفارشی، حفره هایی کوچکتر از طول موج نور مرئی ایجاد کردند و میدان الکتریکی روی سطح را بالا بردند که منجر به تمرکز نور در مناطق بسیار کوچک شد.
پروفسور آدی سالومون، پژوهشگر ارشد در گروه شیمی و مؤسسه نانوتکنولوژی و مواد پیشرفته دپارتمان بار-ایلان اظهار داشت: ما با استفاده از سطوح فلزی با الگوی نانو تشخیص غلظت پایین پیپریدین در آب را با استفاده از اپتیک های مقرون به صرفه ممکن کردیم که چاره ای امیدوارکننده برای تنظیمات تحلیلی محیطی عرضه می دهد.
همانطور که در این مطالعه توضیح داده شد، با وجود قطبش پذیری نسبتاً کم پیپریدین، حساسیت بالایی حتی در هنگام استفاده از دیافراگم عددی پایین ۰.۳ مشاهده می شود که به پراکندگی جهتی دستگاه پلاسمونیک نسبت داده می شود.
ازاین رو جایگزینی مقرون به صرفه برای دیافراگم عددی بالای سنتی مورد استفاده در SERS و توانایی استفاده از دستگاه رامان قابل حمل برای تحلیل و بررسی ارزان تر و سریع تر را عرضه می دهد.
به عبارت دیگر، آشکارساز مبتنی بر پلاسمونیک می تواند به صورت بالقوه انقلابی در نظارت بر محیط زیست، مانند تشخیص ضایعات دارویی ایجاد نماید.
۱۴۴ میلیون استخر
در مطالعه ای که سه سال پیش انتشار یافت، دانشمندان از آمارهای ملی برای تخمین حجم تولید، جمع آوری، تصفیه و استفاده مجدد فاضلاب استفاده کردند و گفتند که در سطح جهان سالانه حدود ۳۵۹ میلیارد متر مکعب فاضلاب تولید می شود که معادل ۱۴۴ میلیون استخر شنای استاندارد است که هم اکنون حدود ۴۸ درصد از این آب به صورت تصفیه نشده رها می شود.
ادوارد جونز، پژوهشگر دکترا در دانشگاه اوترخت و نویسنده اصلی این مطالعه، اظهار داشت: این رقم بسیار کمتر از رقم ۸۰ درصدی است که اغلب ذکر شده است.
محمد حموده هفته آینده نوآوری خویش را در کنفرانس بین المللی میکروسکوپ در جنوای ایتالیا عرضه خواهد نمود.
منبع:

1403/01/07
00:43:43
0.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین