داغ ترینها: ....

تولید قطعات پیچیده صنعتی با پرینتر سه بعدی فلزی ایران ساخت

تولید قطعات پیچیده صنعتی با پرینتر سه بعدی فلزی ایران ساخت

به گزارش کمیاب آنلاین، یک شرکت دانش بنیان باتولید چاپگرهای سه بعدی فلزی با تکنولوژی SLM که درانحصار معدودی کشور خارجی بوده امکان تولیدمستقیم پیچیده ترین قطعات از فایل های سه بعدی را با بالاترین دقت فراهم نموده است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، یک شرکت دانش بنیان، اولین سازنده پرینتر سه بعدی فلزی (SLM) در کشور است که ساخت آن تا قبل از این تنها در انحصار چهار کشور آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه بوده و به سبب تحریم ها، واردات این تجهیزات امکان پذیر نبوده است.
احمد فروزمهر، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در توضیح عملکرد این چاپگرها اظهار داشت: تکنولوژی SLM که از پودر آلیاژ به عنوان ماده اولیه و لیزر به عنوان ابزار ساخت استفاده می نماید، امکان تولید قطعات با هر پیچیدگی را بطور مستقیم از فایل سه بعدی آنها فراهم می آورد. در این روش، محصول فلزی نهایی با هرگونه پیچیدگی، مستقیما بدون نیاز به عملیات ثانویه خاصی از فایل سه بعدی آن ایجاد می شود. در این پروسه لیزر توان بالا برای ذوب پودر فلزی و آمیختن آنها به هم استفاده می شود. زمانی که یک لایه تشکیل می شود، یک لایه پودر جدید بر روی سطح ساخت گسترده می شود. ضخامت لایه های از حداقل ۲۰ تا ۱۰۰ میکرون متقاوت است.
وی اشاره کرد: همچون موادی که در پروسه مورد استفاده قرار می گیرند فولاد ابزار، فولاد زنگ نزن، کبالت کروم و تیتانیوم هستند. زمانی که مواد واکنش زا مانند تیتانیوم یا آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرند، میزان اکسیژن در محفظه مهر و موم شده باید به حداقل برسد تا از اکسید شدن ماده و نقص های بعدی پیشگیری کند. برای کاهش اکسیژن کافی است که محفظه با گاز آرگون خلوص بالا پر شود.
وی اشاره کرد: این دستگاه برای ساخت قطعات مورد نیاز صنایع نیروگاهی، هوافضا، خودرو، ساخت قالب های صنعتی، پزشکی و دندانپزشکی به کار می آید. این دستگاه همین طور در حوزه تحقیقات در عرصه علوم مهندسی مکانیک و متالورژی نیز قابلیت های مختلفی دارد.
وی اشاره کرد: ما متعهد به ارائه این تکنولوژی پیشرفته به تمامی نقاط ایران هستیم تا سهم خودرا در ارتقای صنعت کشور و رفع نیازهای مختلف صنایع مختلف ایفا نماییم. بهمین منظور، دانشگاه های سراسر کشور، حتی دانشگاه های واقع در مناطق دور افتاده، می توانند بوسیله ارسال فایل و ایمیل، از خدمات ما بهره مند شوند. همچنین، با حضور فعال در نمایشگاه ساخت ایران، فرصتی را برای معرفی این تکنولوژی به طیف وسیع تری از مخاطبان فراهم نموده ایم.
فروزمهر اضافه کرد: علاوه بر این، از آنجائیکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یارانه های مناسبی برای حضور در این نمایشگاه ارائه می دهد، دانشگاه های مناطق کم برخوردار نیز می توانند از این فرصت برای آشنایی با این فناوری و استفاده از خدمات ما بهره مند شوند.
وی با اشاره به صادرات موفق این دستگاهها به بازارهای بین المللی اظهار داشت: تلاش بی وقفه ما برای توسعه و ارتقای این محصولات، منجر به دریافت جایزه طراحی صنعتی ایران در سال ۱۴۰۱ شد که افتخاری دیگر برای مجموعه ما محسوب می شود.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه در این مجموعه ۴۰ نفر بصورت مستقیم فعالیت داشته و چند صد نفر نیز بصورت غیرمستقیم بوسیله کارهای این شرکت مشغول بکار شده اند، گفت: دستیابی به این محصول با حمایت هشت ساله معاونت علمی از این شرکت حاصل شده و باتوجه به کمبود نقدینگی که بخش های دولتی با آن روبرو هستند درخواست دارم در کنار پشتیبانی از نمایشگاه ایران ساخت، امکان استفاده از تسهیلات لیزینگ صندوق نوآوری و شکوفایی را هم برای این شرکت فراهم آورند. استفاده از این تسهیلات، به ما امکان می دهد تا با سرمایه گذاری اولیه کمتر، به تولید انبوه محصول خود برسیم و سهم خودرا در ارتقای سطح فناوری کشور ایفا نماییم

1403/01/09
16:22:11
0.0 / 5
165
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین