داغ ترینها: ....

داستان عاشقانه سمی یک پروانه!

داستان عاشقانه سمی یک پروانه!

کمیاب آنلاین: مطالعه ای جدید نشان داده است «شب پره های بِلا»(Bella moths) از سم برای جذب جفت خود استفاده می نمایند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، شب پره سمی که پرهای آن رنگ های درخشان و تند قابل توجهی دارند، برخلاف سایر گونه های شب پره، بطور قابل توجهی خودنمایی می کنند.
به نقل از آی ای، از بین راه های بی شماری که گونه های موجود در قلمرو حیوانات برای جذب جفت استفاده می نمایند پرندگان پرهای رنگارنگی دارند، حشرات موسیقی می سازند، زنبورها می رقصند، کرم های درخشان از نور استفاده می نمایند، و بادکنک ماهی دایره های هندسی در بستر دریا ایجاد می کند، هیچ کدام به اندازه آن چه که شب پره بِلا از خود نشان داده است عجیب نیستند.
بر طبق یک مطالعه جدید، شب پره بِلا(Utetheisa ornatrix) ظاهرا به شکلی تکامل یافته است که از سموم گیاه خاصی در دورانی که یک کرم است استفاده می نماید تا نه فقط از خود و بعدا تخم های خود در مقابل شکارچیان محافظت کند، بلکه جفت های بالقوه را نیز جذب نماید.
برگ ها و دانه های گیاه جغجغه مملو از نوع خاصی از سم با طعم تلخ است که به آلکالوئیدهای پیرولیزیدین مشهور است. به صورت گسترده علوفه جویان از مصرف جغجغه اجتناب می کنند اما این گیاه منبع غذایی مورد علاقه شب پره بِلا است.
این شب پره رنگارنگ نه فقط در مقابل این سم که یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از مسمومیت تصادفی در گاوها است، مصونیت دارد بلکه در حقیقت می تواند این سم را متابولیزه کند و از آن برای رسیدن به اهداف خود استفاده نماید.
شب پره های بِلا در بخش های بزرگی از شرق آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و دریای کارائیب یافت می شوند و الگوهای فعالیت روزانه ای از خود نشان می دهند. بر خلاف خیلی از گونه های شب زنده دار که برای پنهان شدن از شکارچیان به تاریکی متکی هستند، پروانه های بِلا عمدا حضور خودرا به رخ می کشند.
آنها با رنگ های تند و درخشان مانند رنگ های صورتی، مرواریدی، عقیق و فلس های زرد گوگردی روی بال های خود آراسته شده اند و بطور قابل توجهی خودنمایی می کنند. آنها به آسانی توجه پرندگان و حشرات گوشتخوار را از دور به خود جلب می کنند. هر شکارچی که بخواهد شب پره بِلا را شکار کند، زود متوجه اشتباه خود می شود.
آندری سوراکوف(Andrei Sourakov)، یکی از نویسندگان این مطالعه، توضیح می دهد: عنکبوت های موزی آنها را از تارهای خود جدا می کنند. هنگامی آنها در تار می افتند، مایع کف کننده ای تولید می کنند که طعم بدی دارد و تقریباً بطور کامل از آلکالوئیدها تولید شده است. او همین طور به این نکته اشاره می کند که عنکبوت ها و پرندگان به عنوان شکارچیان معمول شب پره ها، هر کاری می کنند تا از برخورد با این پروانه سمی جلوگیری نمایند.

چگونه شب پره های بِلا از سم برای جذب جفت استفاده می کنند
هنگامی که پروانه های ماده بِلا آماده جفت گیری می شوند، ابری از آلکالوئیدهای هواپخش دار را منتشر می کنند که از گیاهانی که به عنوان یک کرم از آنها استفاده می کردند، به دست آورده اند. شب پره های نر که جذب این عطر شده اند، به ماده می رسند و در مراسمی کوتاه و در عین حال پیچیده شرکت می کنند.
در طول این مراسم، آنها با ظرافت سر ماده را با دو ساختار کرکی و جمع شونده شبیه به قاصدک لمس می کنند. هر رشته از این ساختارها حاوی آلکالوئیدهای پیرولیزیدین است.
اگر شب پره ماده آلکالوئید نر را از نظر کمیت و کیفیت کافی بداند، مبادرت به جفت گیری می کند. بعد از جفت گیری، نر تلفیقی از آلکالوئیدهای اضافی را به جا می گذارد. ماده از این ترکیبات استفاده می نماید تا تخم های حاصل را به سم آغشته کند.
چنین محافظتی از تخم در بین حشرات غیر معمول است. این روش که در ابتدا در سال ۱۹۸۹ مشاهده شد، تنها نمونه شناخته شده شب پره است که از منابع شیمیایی بدن خود برای آغشته کردن تخم ها به سم استفاده می نماید.
این مطالعه در مجله PNAS انتشار یافته است.
منبع:

1403/02/06
10:09:48
5.0 / 5
287
تگهای خبر: تولید , شركت , كیفیت , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین