داغ ترینها: ....

میدان مغناطیسی زمین 3 و هفت دهم میلیارد ساله است

میدان مغناطیسی زمین 3 و هفت دهم میلیارد ساله است

کمیاب آنلاین: دانشمندان سابقه ای 3.7 میلیارد ساله از وجود میدان مغناطیسی زمین را کشف کرده اند و بدین منظور و برای تعیین زمان ایجاد میدان مغناطیسی زمین، سنگ های باستانی حاوی آهن را در گرینلند بررسی کردند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، پژوهشگران دانشگاه آکسفورد و موسسه فناوری ماساچوست(MIT) سابقه ای از میدان مغناطیسی زمین را کشف کرده اند که قدمت آن به ۳.۷ میلیارد سال قبل می رسد.
در مورد منشاء میدان مغناطیسی سیاره زمین که ساکنان خودرا از بمباران بی امان ذرات حامله ساطع شده از خورشید محافظت می کند، بحث های مختلف و بلند مدتی وجود دارد.
بدون سپر محافظ زمین که همان میدان مغناطیسی آنست، ذرات حامله یا باد خورشیدی، جو زمین را از بین می بردند.
پژوهشگران برای تعیین زمان ایجاد میدان مغناطیسی زمین، سنگ های باستانی حاوی آهن را در منطقه ایسوآ(Isua) واقع در گرینلند بررسی کردند.
یافتن شواهدی از منشاء میدان مغناطیسی
بازسازی میدان مغناطیسی زمین تا به امروز چالش برانگیز بوده است، برای اینکه فرآیندهای مختلف زمین شناسی بطور معمول نشانه های حفظ شده را تغییر می دهند.
جالب اینجاست که کمربند بالاپوسته ای(Supracrustal Belt) ایسوآ استثناهایی دارد. این کمربند بر پایه یک پوسته قاره ای قوی تشکیل شده است که سنگ ها را از کارهای زمین ساختی شدید و تغییر شکل محافظت می کند.
سنگ هایی که در این منطقه یافت می شوند رازهایی درباره ی استواری و پایداری خود دارند. این بدین سبب است که ذرات آهن می توانند مانند آهنرباهای ریز عمل کنند و شدت میدان مغناطیسی را در طول پروسه تبلور سنگ حفظ کنند.


طبق بیانیه مطبوعاتی پژوهشگران، سنگ هایی که قدمت آنها به ۳.۷ میلیارد سال پیش بازمی گردد، قدرت میدان مغناطیسی حداقل ۱۵ میکروتسلا داشتند. جالب اینجاست که این میزان شدت در مقایسه با امروزه که قدرت میدان مغناطیسی سنگ های امروزی ۳۰ میکروتسلا است، قابل توجه است.
این کشف نخستین تخمین از شدت میدان مغناطیسی زمین را به وجود می آورد.
کلر نیکولز پژوهشگر ارشد دانشگاه آکسفورد می گوید: استخراج سوابق قابل اعتماد از سنگ هایی با این قدمت بسیار چالش برانگیز است و دیدن سیگنال های مغناطیسی اولیه هنگامی که این نمونه ها را در لابراتوار تحلیل و بررسی کردیم، واقعاً هیجان انگیز بود. این یک گام واقعاً مهم رو به جلو است، برای اینکه ما اهتمام می نماییم نقش میدان مغناطیسی باستانی را در زمان پیدایش حیات روی زمین تعیین نماییم.
احتمال صیانت از اشکال اولیه حیات
یافته ها نشان می دهند که میدان مغناطیسی زمین در طول میلیاردها سال نسبتاً ثابت مانده است. این ثبات، نقش مهمی در پیدایش و تکامل حیات در سیاره ما داشته است.
این تحقیقات همین طور نشان میدهد که باد خورشیدی احیانا در دوران باستان بسیار قوی تر بوده است. با گذشت زمان، تقویت میدان مغناطیسی زمین ممکنست سطح زمین را از باد خورشیدی محافظت کند.
در نتیجه، اشکال اولیه حیات می توانستند امنیت موجود در اقیانوس ها را رها کرده و به سطح مهاجرت کنند.
علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که ممکنست بر توسعه جو ما نیز تأثیر گذاشته باشد.
این امر توسط انجماد هسته آهنی مایع زمین هدایت می شود. با این وجود، تخمین زده می شود که هسته زمین تنها یک میلیارد سال پیش آغاز به سخت شدن کرده است که به این معنا است که فرآیندهای مختلفی پیش از این مرحله وجود داشته است.
در بیانیه مطبوعاتی پژوهشگران آمده است: درک بهتر قدرت باستانی و تغییرپذیری میدان مغناطیسی زمین به ما کمک می نماید تا تعیین نماییم که آیا میدان های مغناطیسی سیاره ای برای میزبانی حیات در سطح سیاره و نقش آنها در تکامل اتمسفر، حیاتی هستند یا خیر.
این یافته ها در مجله Geophysical Research انتشار یافته است.
منبع:

1403/02/07
12:26:32
0.0 / 5
321
تگهای خبر: سفر , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین