داغ ترینها: ....
همزمان با روز ملی خلیج فارس؛

بانک ذخایر دریایی ایران افتتاح می گردد

بانک ذخایر دریایی ایران افتتاح می گردد

به گزارش کمیاب آنلاین، همزمان با روز ملی خلیج فارس بانک ذخایر دریایی ایران افتتاح شده و دومین نشست هم اندیشی یاوران حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی با محوریت مشارکت مردمی در حفظ تنوع زیستی دریایی برگزار می گردد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاد دانشگاهی، بمناسبت گرامیداشت «روز ملی خلیج فارس» و در جهت تحقق فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در مورد تحقق شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، ستاد توسعه زیست فناوری کشور و استانداری هرمزگان "افتتاح بانک ذخایر دریایی ایران و دومین نشست هم اندیشی یاوران حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی" را با محوریت مشارکت مردمی در حفظ تنوع زیستی دریایی(خلیج فارس) برگزار می نماید.
دکترحسین شاهسوارانی سرپرست مرکز در این خصوص اظهار داشت: ایران با عنایت به موقعیت جغرافیایی از ذخایر دریایی بسیار غنی برخوردار می باشد. دراین میان آبهای خلیج فارس پناهگاه موجودات دریایی بخصوص آبزیان کوچک و مکانی آرام برای گونه های مختلف است که از هزاران سال پیش تا امروز به زندگی خود ادامه داده اند.
شاهسوارانی اضافه کرد: خلیج فارس با وجود تمامی مشکلات محیطی و اقلیمی که بر آن حاکم است از تنوع زیستی بالایی برخوردار می باشد. بگونه ای که حدود ۹۰۷ گونه در چارچوب ۱۵۷ خانواده در آن وجود دارد که تعداد زیادی از آنها بهره برداری اقتصادی دارند. و این عامل سبب شده است تا خلیج فارس ازنظر تنوع زیستی جزو مناطق کم نظیر معرفی شود.
وی تصریح کرد: حفظ و احیاء ذخایر ژنتیکی بعنوان راهبرد توسعه‌ی پایدار برای تأمین نیازهای کنونی بشر از اواسط قرن بیستم به صورت جدّی مورد توجه قرار گرفت. کشور ایران با عنایت به دارا بودن تنوع اقلیمی و اکوسیستم های آبی متنوع همچون آب شیرین، آبهای لب شور، شور و خیلی شور از تنوع زیستی گستردهای برخوردار می باشد و از لحاظ ذخایر ژنتیکی بعنوان یکی از متنوع ترین و غنی ترین کشورهای جهان شناخته شده است.
شاهسوارانی اظهار نمود: هم اکنون با عنایت به تخریب زیستگاه های آبزیان از راه تخلیه زباله ها و پسابها در رودخانه ها و دریاها، استفاده بیش از اندازه از آفتکشها، و سایر عوامل ناشی از توسعه شهری و فعالیت های صنعتی و زیست محیطی، حذف تدریجی تنوع ژنتیکی در اکوسیستمهای طبیعی و جایگزینی آن با سیستمهای پرورشی، متاسفانه خیلی از این ذخایر پرارزش را در معرض نابودی و انقراض قرار داده است.
سرپرست مرکز همینطور بیان نمود: محافظت از تمامی ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور نیازمند توجه و همکاری همه دستگاه ها، ارگانها، انجمن های مردم نهاد بعنوان ثروت بی دیل و ودیعه الهی است و مشارکت مردمی را می طلبد. بنابراین با عنایت به اینکه سال جاری هم از جانب رهبر معظم انقلاب به شعار «جهش تولید با مشارکت مردمی» مزین شده است.
مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با عنایت به یکی از رسالتهای خود که محافظت از ذخایر ژنتیکی و زیستی بومی کشور است، برای پاسداشت روز ملی خلیج فارس که امتداد هویت تاریخی و تمدن دیرپای ایران زمین است، دومین نشست هم اندیشی یاوران حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی را با تاکید و محوریت قرار دادن مشارکت مردمی در حفظ ذخایر دریایی برگزار می نماید. به یمن این روز و با هدف کمک به حفاظت ذخایر دریایی کشور، بانک ذخایر دریایی ایران هم افتتاح می گردد.1403/02/09
14:42:32
1.3 / 5
266
تگهای خبر: تولید , دستگاه , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(3)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین