داغ ترینها: ....

معمای فرسایش مداری مشتری های داغ حل شد

معمای فرسایش مداری مشتری های داغ حل شد

کمیاب آنلاین: کمیاب آنلاین: یک پژوهش جدید، سرنخ های دقیقی را درباره ی علت فرسایش مداری سیاره های فراخورشیدی موسوم به «مشتری داغ» ارائه می دهد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، یک پژوهش جدید از کشف مکانیسم جدیدی آگاهی داده است که می تواند یک معمای دیرینه را درباره ی فرسایش مداری ستاره هایی مانند خورشید حل کند.
به نقل از میراژ نیوز، این پژوهش نشان میدهد که میدان های مغناطیسی ستاره ای، نقش مهمی را در از بین بردن جزر و مد گرانشی عامل فروپاشی مداری سیارات فراخورشیدی موسوم به «مشتری داغ»(Hot Jupiter) دارند.
مشتری های داغ، سیارات گازی و پرجرم مشابه مشتری هستند که بطور غیرعادی نزدیک به ستاره های مادر خود می چرخند و تنها چند روز طول می کشد تا یک مدار را کامل کنند. این نزدیکی، هم سیاره و هم ستاره را در معرض جزر و مدهای گرانشی قوی قرار می دهد که انرژی مداری را منتقل می کنند و موجب می شوند سیارات طی میلیاردها سال به آرامی به سمت داخل حرکت کنند تا در نهایت به انتها برسند.
نظریه های جزر و مدی فعلی نمی توانند مشاهدات فروپاشی مداری منظومه «WASP-12b» را بطور کامل توضیح دهند. مدار فرسایش یافته این مشتری داغ، آنرا چند میلیون سال دیگر به سمت ستاره میزبانش موسوم به «WASP-12» می فرستد.
گروه پژوهشی شامل دانشمندانی از «دانشگاه دورام»(Durham University)، «دانشگاه لیدز»(University of Leeds) و «دانشگاه نورث وسترن»(Northwestern University) به این نتیجه رسیدند که میدان های مغناطیسی قوی در ستاره های خاص خورشیدمانند می توانند جزر و مد گرانشی مشتری های داغ را بطور بسیار موثری از بین ببرند.
جزر و مد گرانشی، امواجی را درون ستاره ها به وجود می آورد. هنگامی که این امواج با میدان های مغناطیسی روبه رو می شوند، به انواع گوناگونی از امواج مغناطیسی تبدیل می گردند که به سمت بیرون حرکت می کنند و در نهایت ناپدید می شوند.
دکتر «کریگ دوگوید»(Craig Duguid) پژوهشگر دانشگاه دورام و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این مکانیسم جدید، نتایج گسترده ای را برای بقای سیاره های کوتاه مدت خصوصاً مشتری های داغ دارد. این مکانیسم، یک روزنه جدید را از پژوهش پیرامون جزر و مد باز می کند و به راهنمایی ستاره شناسان رصدی در یافتن اهداف امیدوارکننده و مشاهده فرسایش مداری می پردازد.
یافته های این پژوهش نشان می دهند که تعدادی از ستاره های نزدیک ممکنست اهداف خوبی برای جستجوی مشتری های داغ در مدارهای درحال فرسایش باشند. اگر ستاره های نزدیک پیدا شوند، می توانند شواهد بیشتری را درباره ی چگونگی تأثیرگذاری میدان های مغناطیسی بر جزر و مد این جهان های بیگانه ارایه کنند. همچنین، این پژوهش می تواند نشان دهد که انرژی جزر و مدی پراکنده شده در ستاره به کجا می رود.
این پژوهش در «The Astrophysical Journal Letters» به چاپ رسید.1403/02/11
11:31:24
2.5 / 5
242
تگهای خبر: پروژه , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین