داغ ترینها: ....

ناسا برای طوفان های شدید خورشیدی در مریخ آماده می شود

ناسا برای طوفان های شدید خورشیدی در مریخ آماده می شود

کمیاب آنلاین: به گزارش کمیاب آنلاین، دو فضاپیمای ناسا توجه ویژه ای به افزایش سطوح تشعشعی که مریخ در طول نزدیک شدن به بیشینه خورشیدی سال جاری تجربه می کنند، خواهند داشت تا فضانوردان را برای مأموریت های آینده به سیاره سرخ آماده کنند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، هر ۱۱ سال یا بیشتر، خورشید به علت وجود میدان های مغناطیسی قوی و دائما درحال تغییر، اوج فعالیت به نام بیشینه خورشیدی را تجربه می کند. در این دوره از چرخه خورشیدی، فرکانس و شدت لکه های خورشیدی روی سطح خورشید افزایش خواهد یافت و شعله های خورشیدی و پرتاب های جرمی تاجی بوجود می آورد که جریان های قدرتمندی از تابش خورشیدی را به اعماق فضا می فرستد.
به نقل از اسپیس، در حالیکه میدان مغناطیسی زمین تا حد زیادی از سیاره ما در مقابل تأثیرات چنین طوفان های خورشیدی محافظت می کند، مریخ از این محافظ ها برخوردار نیست، چونکه سیاره سرخ مدت ها پیش میدان مغناطیسی جهانی خویش را از دست داده است. در نتیجه، مریخ همراه با هر فضاپیمای ساکن در آن در مقابل فعالیت شدید خورشیدی صدمه پذیرتر است.
بر مبنای بیانیه آژانس فضایی ناسا، بنابراین است که مدارگرد ماون(MAVEN) و مریخ نورد کنجکاوی ناسا برای مطالعه ذرات خورشیدی و تشعشعاتی که هم از بالای سیاره و هم از سطح آن به سمت مریخ می آیند، متحد می شوند.
شانون کوری(Shannon Curry)، محقق اصلی ماون، در اطلاعیه ای اظهار داشت: برای انسان ها و دارایی های روی سطح مریخ، ما دستاویز محکمی در مورد تأثیر تشعشعات در طول فعالیت خورشیدی نداریم. من واقعا دوست دارم سال جاری را در مریخ ببینم. رویداد بزرگی که می توانیم پیش از رفتن فضانوردان به مریخ برای درک بهتر تابش خورشیدی آنرا مطالعه نماییم.
هر دو فضاپیما با هم کمیت ذرات خورشیدی که به مریخ می رسند و میزان انرژی آنها را مطالعه می کنند. ابزار سنجش تشعشع کنجکاوی یا RAD، چگونگی تاثیر اتمسفر نازک سیاره را بر شدت ذراتی که به سطح مریخ می رسند، و همینطور چگونگی شکستن مولکول های مبتنی بر کربن بر روی سطح توسط تشعشع را اندازه گیری می کند، که از این طریق محققان می توانند میزان حفاظت را استنباط کنند. فضانوردان درحال کاوش مریخ امکان دارد به آن نیاز داشته باشند.
دان هاسلر (Don Hassler)، محقق اصلی RAD می گوید: شما می توانید یک میلیون ذره با انرژی کم یا ۱۰ ذره با انرژی بسیار بالا داشته باشید. در حالیکه ابزارهای ماون به ذرات کم انرژی حساس تر هستند، RAD تنها ابزاری است که قادر به دیدن ذرات پرانرژی است که از راه جو به سطح، جایی که فضانوردان هستند، می رسد.
ماون و کنجکاوی پشت سر هم کار می کنند، به صورتی که وقتی مدارگرد یک شعله خورشیدی را تشخیص داد، به تیم مریخ نورد اخطار داده می شود که به دنبال تغییرات در داده های RAD باشند. بنابراین، مأموریت ماون همینطور یک سیستم اخطار اولیه را برای سایر تیم های فضاپیمای مریخ در زمانیکه سطح تشعشعات افزایش خواهد یافت فراهم می آورد تا در صورت نیاز ابزارهای صدمه پذیر را خاموش کنند.
بیشینه خورشیدی سال جاری مصادف با شروع غبارآلودترین فصل در مریخ است که با گرم شدن اتمسفر سیاره در حضیض که نقطه ای در مدار مریخ است که در آن نزدیک به خورشید قرار می گیرد، ایجاد می شود. اگر یک طوفان گرد و غبار جهانی همزمان با طوفان خورشیدی اتفاق بیفتد، می تواند درکی در مورد چگونگی تبدیل شدن مریخ به صحرای یخ زده امروزی که در آن وجود دارد، عرضه نماید.
مقامات ناسا در این بیانیه می گویند: در حالیکه آب کمی در مریخ باقی مانده است، بیشتر یخ در زیر سطح و در قطب ها و برخی هنوز به صورت بخار در جو در گردش هستند.
آنها افزودند: دانشمندان نمی دانند که آیا طوفان های گرد و غبار جهانی به بیرون راندن این بخار آب کمک می کنند و آنرا در بالای سیاره بالا می برند و در آن جا جو در خلال طوفان های خورشیدی از بین می رود یا خیر. یک نظریه اینست که این فرایند، که چندین بار در طول چندین سال تکرار شده، امکان دارد توضیح دهد که چگونه مریخ با دریاچه ها و رودخانه ها به سیاره ای حدودا بی آب تبدیل گشته است.
منبع:

1403/02/14
22:54:24
5.0 / 5
229
تگهای خبر: ابزار , سفر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین