داغ ترینها: ....
با عمق بیش از ۴۲۰ متر؛

عمیق ترین حفره آبی جهان در مکزیک کشف شد

عمیق ترین حفره آبی جهان در مکزیک کشف شد

کمیاب آنلاین: پژوهشگران اعلام نموده اند عمیق ترین حفره آبی جهان با عمق بیش از 420 متر در خلیج چتومال واقع در مکزیک قرار دارد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از دیلی میل، مانند سیاهچاله های فضایی در منظومه شمسی، خاصیت های مرموزی نیز روی زمین وجود دارند که گودال های آبی هستند. عمق این حفره های عظیم در اقیانوس های زمین ممکنست به اندازه طول آسمانخراش باشد. تصور می شود این حفره های مذکور که اواخر عصر یخی به وجود آمده باشند، نقاط اکولوژیکی مهمی هستند که انبوهی از گیاهان و حیوانات در آنها زندگی می کنند. حالا پژوهشگران بزرگترین حفره آبی در جهان را شناسایی کرده اند که در خلیج چتومال واقع در مکزیک قرار دارد. حفره آبی مذکور به نام «تام جا» (Tamm Ja) در زبان قوم مایا به مدلول آب عمیق است و عمق آن به ۴۲۰ متر زیرسطح دریا می رسد. پژوهشگران تا حالا هیچگاه به انتهای این گودال نرسیده اند.
قبل از این پژوهشگران تصور می کردند تام جا دومین گودال آبی جهان باشد اما اندازه گیری های جدید حاکی از آنست که عمق آن از گودال رکورد دار پیشین که در چین قرار دارد، بیشتر است. نمونه برداری و بررسی حفره آبی تام جا در سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی انجام شد اما پژوهشگران سال پیش از وجود آن خبر دادند. به هر روی آنها عمق این حفره را ۲۷۴.۴ متر تخمین می زدند که معادل ارتفاع برج ویلیامز در هیوستن آمریکا است. اما در حقیقت تخمین های پیشین ۴۰۰ فوت کوتاه تر از عمق تایید شده فعلی هستند. پژوهشگران طی یک بررسی جدید در چتومال مکزیک توانستند با کمک ابزار پروفایلر CTD (رسانایی، دما و عمق) در دسامبر سال قبل به تخمین دقیق تری از عمق تام جا دست یابند. این دستگاه مجموعه ای از کاوشگرهاست که به یک قاب فلزی دایره شکل متصل هستند و بوسیله یک کابل به اعماق آب ارسال می شود. پیش از آن پژوهشگران از روش نگاشت صداگیر پژواک(echo sounder mapping) استفاده کردند که با کمک پالس های امواج صوتی عمق را تخمین می زند. در دسامبر ۲۰۲۳ میلادی یک ماموریت اکتشافی غواصی انجام شد تا شرایط محیطی در این گودال شناسایی شود. سوابق پروفایلر CTD از ۴۲۰ متر زیر سطح دریا فراتر رفت و هنوز به انتهای گودال نیز نرسیده بود. بدین سان تام جا به عنوان عمیق ترین گودال آبی جهان تایید شد.


منبع:

1403/02/15
22:48:34
0.0 / 5
228
تگهای خبر: ابزار , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین