داغ ترینها: ....

میدان مغناطیسی زمین ۲۶ میلیون سال ناپدید شده بود

میدان مغناطیسی زمین ۲۶ میلیون سال ناپدید شده بود

به گزارش کمیاب آنلاین، یک مطالعه جدید مبحث شگفت انگیزی را کشف کرده است که در آن می گوید میدان مغناطیسی زمین ۵۹۰ میلیون سال پیش به مدت ۲۶ میلیون سال ضعیف شده است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، میدان مغناطیسی قدرتمند زمین از حیات روی این سیاره در مقابل تشعشعات شدید کیهانی که ما می شناسیم، محافظت می کند. این چیزی است که دنیای آبی ما را از سیاره های زهره و مریخ متمایز می کند.
با این وجود، میدان مغناطیسی زمین همیشه پایدار نبوده است و در نتیجه گاه به گاه در فواصل زمانی مختلف ضعیف شده است.
به نقل از فیز، مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه روچستر انجام شده است، مبحث شگفت انگیزی را کشف کرد که در آن میدان مغناطیسی زمین تا ۲۶ میلیون سال، از ۵۹۱ تا ۵۶۵ میلیون سال پیش تضعیف شده است.
در یک سلسله غیرمنتظره از رویدادها، این فروپاشی میدان مغناطیسی امکان دارد به ظهور نخستین موجودات پیچیده روی زمین کمک کرده باشد.
در کمال تعجب، این رویداد با افزایش سطح اکسیژن جو و اقیانوس مطابقت دارد که امکان دارد شرایط ایده آلی را برای ظهور نخستین گونه های زنده بوجود آورده باشد.
طبق این مطالعه جدید، این دوره نشان دهنده ظهور جانوران در دوره ادیاکاران است که شامل بعضی از قدیمی ترین حیوانات چند سلولی پیچیده شناخته شده برای علم است.
ادیاکاران (Ediacaran) نام یکی از دوره های زمین شناسی است که از ۶۳۰ تا ۵۴۲ میلیون سال پیش ادامه داشته و جزئی از دوران پیشین زیستی نو(نئوپروتروزوئیک) است. جانوران در دوره ادیاکاران در دریاها رشد پیدا کردند. در آغاز این دوره هیچ تغییر فسیلی به ثبت نرسیده است. تغییراتی که در اجزای سنگواره های دوره ادیاکاران رخ داده، بیشتر محدود به بخش های پایانی این دوره یعنی حدود ۵۸۰ میلیون سال پیش است. زیاگان (biota) در دوره ادیاکاران از نظر اغلب دیرینه شناسان بعنوان قدیمی ترین آثار حیات پذیرفته شده است.
مطالعه بلورهای باستانی
مدت ها تصور می شد که میدان مغناطیسی ضعیف به علت قرار گرفتن زمین در معرض تابش ثابت و بادهای خورشیدی برای اشکال اولیه حیات مضر بوده است. با این وجود، برخی کارشناسان فکر می کنند که حتی اگر میدان مغناطیسی سیاره ضعیف شود، جو و اقیانوس های وسیع آن امکان دارد از اشکال حیات باستانی محافظت کرده باشند.
این امکان دارد برای جانوران ادیاکاران که متشکل از موجودات نرم بدن بودند، صادق باشد. این گونه های ماقبل تاریخی بین ۶۰۰ تا ۵۴۰ میلیون سال پیش شکوفا شده اند.
با این وجود بعضی از سوابق فسیلی نشان داده اند که این موجودات به سرعت (هم از نظر پیچیدگی و هم از نظر نوع) بین ۵۷۵ تا ۵۶۵ میلیون سال پیش متنوع شده اند.
تحقیقات قبلی نشان داده است که این تنوع با افزایش قابل توجهی در سطح اکسیژن جو و اقیانوس مرتبط می باشد که در همان دوره رخ داده است. با این وجود هنوز معلوم نیست که چرا این افزایش اکسیژن رخ داده است.
برای رمزگشایی از این راز، جان تاردونو و همکارانش بلورهای پلاژیوکلاز باستانی را بررسی کردند تا در رابطه با تاریخ زمین بیاموزند.
بلورهای پلاژیوکلاز مواد معدنی رایجی هستند که در پوسته زمین یافت می شوند و سوابق قدرت میدان مغناطیسی سیاره ما را در خود ثبت و حفظ می کنند.
این تیم خواص مغناطیسی این بلورها را که از یک سازند سنگی ۵۹۱ میلیون ساله در برزیل استخراج شده بود، بررسی کردند.
میدان مغناطیسی ۳۰ برابر ضعیف تر از امروز
این بلورها شامل کانی های مغناطیسی میکروسکوپی هستند که قدرت میدان مغناطیسی زمین را در حین تولید حفظ می کنند و این بلورها شواهد شگفت انگیزی را آشکار کردند.
محققان دریافتند که در طول شکل گیری این بلورها، میدان مغناطیسی زمین بسیار ضعیف بوده است. در واقع، مشخص شد که ضعیف ترین میدان مغناطیسی ثبت شده در تاریخ زمین است که حدود ۳۰ برابر کمتر از شدت امروزی بوده است.
علاوه بر این، محققان این اندازه گیری را با داده های جمع آوری شده از بلورهای قابل مقایسه که در حدود ۲۰۰۰ میلیون سال قبل بوجود آمده بودند، مقایسه کردند. داده ها نشان داده است که میدان مغناطیسی زمین طی حداقل ۲۶ میلیون سال، از ۵۹۱ تا ۵۶۵ میلیون سال پیش در ضعیف ترین حالت خود بوده است.
در بیانیه مطبوعاتی محققان آمده است: این با افزایش اکسیژن که مابین ۵۷۵ تا ۵۶۵ میلیون سال پیش رخ داده است، همپوشانی دارد.
این مطالعه فرض می کند که تضعیف میدان مغناطیسی امکان دارد سبب شده باشد سطوح بالایی از هیدروژن به فضا فرار کند و منجر به افزایش سطح اکسیژن در زمین شده باشد.
پژوهشگران می گویند همانطور که سطح اکسیژن در این بازه زمانی افزایش پیدا کرده، راه را برای رشد طیف متنوعی از اشکال حیات هموار کرده است.
این یافته ها در مجله Communications Earth & Environment انتشار یافته است.
منبع:

1403/02/16
08:23:40
0.0 / 5
233
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین