داغ ترینها: ....
یافته جدید محققان؛

شیر گاو برای تولید داروهای مبتنی بر mRNA قابل استفاده می باشد

شیر گاو برای تولید داروهای مبتنی بر mRNA قابل استفاده می باشد

کمیاب آنلاین: پژوهشگران دریافتند که ذرات ریز موجود در شیر گاو می توانند برای تحویل خوراکی داروهای RNA استفاده شوند.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از مهر، روش های درمانی مبتنی بر ریبونوکلئیک اسید (RNA) ابزار قدرتمندی در اختیار پژوهشگران قرار می دهد تا راهی برای هدف قرار دادن بیماریهای غیرقابل درمان در سطح مولکولی عرضه کنند. در صورتیکه این ساختارهای زیستی می توانند بطور موثری با تزریق، مانند واکسن ضدکرونا تحویل داده شوند، تا حالا هیچ راه موفقی برای تحویل آنها بصورت خوراکی وجود نداشته است، برای اینکه این داروها در وضعیت سخت روده از بین می روند.
در مقاله ای که در مجله Nanobiotechnology انتشار یافته است، دکتردریتون ولاسالیو و تیم پژوهشگران وی دریافتند که ذرات ریز در شیر گاو به نام وزیکول های خارج سلولی (EVS) می توانند بطور مؤثر از داروهای RNA محافظت کرده و آنها را تحویل دهند.
ولاسالیو می گوید: «تجویز خوراکی داروها، راحت ترین و به طور معمول ارزان ترین راه برای مصرف دارو است برای اینکه به متخصصان مراقبت های بهداشتی متکی نیست. توانایی ارائه داروهای بیولوژیکی مانند روش های درمانی RNA اغلب با مشکلاتی روبرو هستند که استفاده از ذرات داخل شیر می تواند به حل این مشکل کمک نماید.»
وی اضافه کرد: «این دستاورد می تواند منجر به عرضه روش های انقلابی و پایدار و همین طور مقرون به صرفه و در دسترس اسید نوکلئیک خوراکی برای بیماریها شود که تأثیرات اجتماعی زیادی دارد.»
وزیکول های خارج سلولی سامانه های نانویی بوده که مولکول های بیولوژیکی را در بدن حفظ می کنند و دسترسی مولکول ها را به سلول ها کنترل و تنظیم می کنند. در صورتیکه وزیکول های خارج سلولی برای تحویل دارو به شکل گسترده مورد بررسی قرار گرفته است، استفاده از وزیکول های خارج سلولی موجود در شیر برای رهایش خوراکی داروهای RNA به شکل گسترده بررسی نشده است. با این وجود، وزیکول های خارج سلولی موجود در شیر بطور طبیعی برای جذب در روده مناسب هستند برای اینکه تصور می شود این سیستم ها به عنوان ابزاری برای انتقال مولکول های بیولوژیکی از مادر به کودک تکامل یافته اند.
محققان این پروژه بعد از استخراج وزیکول های خارج سلولی از شیر گاو، آنها را با مولکول های RNA برای درمان بیماری التهابی روده (IBD) پر کردند. این وزیکول های خارج سلولی قادر به انتقال مولکول های RNA درمانی در سد روده در مدلهای آزمایشگاهی پیشرفته روده انسان بودند. در مطالعات حیوانی روی موش، وزیکول های خارج سلولی شیر بار RNA التهابی مربوط به IBD را کاهش دادند.
این امر موجب می شود درها برای روش های درمانی خوراکی RNA برای طیف گسترده ای از بیماریها همچون بیماریهای قلبی، دیابت و واکسن در مقابل سایر عفونت های ویروسی باز شود.


منبع:

1403/02/17
12:59:49
0.0 / 5
215
تگهای خبر: ابزار , پروژه , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین