داغ ترینها: ....
معاون علمی رییس جمهور خبر داد؛

اعطای بسته حمایتی یک میلیارد تومانی به ۱۰۰ استاد منتخب شاگردپرور

اعطای بسته حمایتی یک میلیارد تومانی به ۱۰۰ استاد منتخب شاگردپرور

به گزارش کمیاب آنلاین، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور اظهار داشت: جایزه ۱۰ میلیاردریالی شیخ مفید، علاوه بر بخش مالی، بسته ای شامل ۱۶ حمایت متنوع معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان را شامل می شود.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، آیین قدردانی از ۱۰۰ استاد شاگردپرور - اولین دوره جایزه شیخ مفید، - با حضور روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، سید سلیمان سیدافقهی، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و تعدادی از استادان منتخب ۵۰ دانشکده از برترین دانشگاه های کشور برگزار گردید.
رئیس بنیاد ملی نخبگان در این مراسم با تاکید بر رسالت تحول آفرینی و تاریخ سازی دانشگاه ها اظهار داشت: دانشگاه های ما همواره مبدا تحول بوده اند و رسالتی تاریخ ساز بر عهده داشته اند؛ قبل از پیروزی انقلاب اسلامی خیلی از جریان های انقلاب در دل دانشگاه ها شکل گرفت و پس از انقلاب هم این دانشگاه ها بودند که نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور را تربیت کردند.
دهقانی ضمن اشاره به پررنگ تر شدن بعضی از نقش ها در دانشگاه ها و توجه کم تر به دیگر رسالت های استادان اظهار داشت: طی دو، سه دهه قبل، مأموریت هایی در دانشگاه ها پررنگ شده اند که یکی از آنها تولید علم بود؛ بر همین اساس، استادانی که در عرصه تولید علم، مقالات بیش تر، بهتر و با کیفیت تری تنقش آفرینی داشتند، مورد تشویق و حمایت قرار گرفتند. این در شرایطی است که طی سالهای اخیر، نقش استادان دانشگاهی در تحقق ارتباط با صنعت و حل مسائل صنایع کشور پررنگ تر شد و دانشگاه ها و استادان در این راه گام برداشتند. هرکدام از این رسالت ها، برکاتی را برای کشور به ارمغان آورده و برای استمرار در ایفای باکیفیت این نقش ها، جوایز و مشوق هایی هم معین شده است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با تاکید بر رسالت اصلی دانشگاه، در خصوص تربیت نیروی انسانی و انسان پروری اظهار داشت: دانشگاه کارخانه علم آفرینی، خلق نوآوری و فناوری است، در عین حال یکی از اصلی ترین مسئولیت های دانشگاه ها انسان سازی است. این مسئولیت که نباید مورد غفلت قرار گیرد، فراتر از سایر وظایف دانشگاه ها است.
دهقانی، جایزه شیخ مفید با حمایت معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان را گامی در جهت توجه بخشی و تاکید بر رسالت اصلی دانشگاه ها و استادان، در خصوص انسان سازی دانست و اظهار داشت: تمام برنامه ها، جوایز و اقدامات دانشگاه های ما تحت عناوین گوناگون، یک هدف در پس خود دارند که پرورش انسان ها و شاگردانی است که استادان نخبه و انسان پرور را تکثیر کنند.
رییس بنیاد ملی نخبگان، با بیان اینکه در فرایند انتخاب استادان برگزیده و شاگردپرور، هیچ فراخوانی اعلام نشد و برگزیدگان توسط دانشجویان نخبه و مستعد برتر، انتخاب شدند، افزود: یک جامعه ۲۰ هزار نفری از دانشجویان مستعد برتر و نخبه از ۵۰ دانشکده در دانشگاه های مطرح سراسر کشور، بر مبنای معیارهای مشخص، این استادان را انتخاب کردند. این افراد، گروههای مختلف همچون برگزیدگان مسابقات مختلف بنیاد ملی نخبگان و یا نفرات برتر کنکور هستند.
وی با اشاره به دلیل غیر فراخوانی بودن فرایند انتخاب برترین ها در جایزه شیخ مفید اظهار داشت: مسئله ای که همواره برای من دغدغه بوده، اینست که بعنوان مثال هنگامیکه جایزه ای برای استاد نمونه تعریف کرده ایم و کلی فرم باید برای آن تکمیل و جمع آوری شود، برترین های واقعی و کسانی که حقیقتاً اثرگذارند و مشغول به کار واقعی هستند کمتر به دنبال تکمیل این فرم ها و مطرح کردن خودشان بوده اند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، اضافه کرد: بر این اساس ما به دنبال راهکاری بودیم که چگونه می توانیم در یک برنامه نخبگانی مخاطب خویش را پیدا و بدانیم که از چه اساتیدی باید تقدیر نماییم.
وی افزود: در یک مأموریت دانشگاهی پرسش هایی بر اساس مؤلفه های کارشناسی شده، برای دانشجویان تدوین شد تا با در نظر گرفتن این معیارها، دانشجویان بتوانند استادان شایسته را برگزینند.
جایزه یک میلیارد تومانی برای ۱۰۰ استاد منتحب شاگردپرور
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با بیان اینکه ارزش جایزه فاخر شیخ مفید به احترام این معلم بزرگ، برای استادان مفید بسته ای متنوع از جایزه نقدی، حمایت ها و اعتبارات به ارزش ۱۰ میلیاردریال در سال است، افزود: این جایزه یک هزار امتیازی، متشکل از بسته متنوعی از حمایت ها است که استادان برگزیده، بدون هیچ محدودیت و در یک فرایند کاملا تسهیل شده، می توانند حسب نیاز خود از این جایزه در شکل های مختلفی بهره ببرند.
دهقانی، با بیان اینکه جایزه ۱۰ میلیاردریالی شیخ مفید، علاوه بر بخش مالی، بسته ای شامل ۱۶ حمایت متنوع معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان است، افزود: استادان می توانند تا ۴۰۰ امتیاز این جایزه معادل ۴۰۰ میلیون تومان را مستقیماً به شکل نقدی دریافت نمایند. همینطور تسهیلات متنوع دیگری از بسته حمایتی بنیاد نخبگان و معاونت علمی، شامل امکان کسر خدمت یا معافیت خدمت سربازی برای دانشجویان، استفاده از تسهیلات پسا دکتری، فرصت مطالعاتی خارج از کشور، گرنت های پژوهشی، استفاده از فرصت حضور در کنفرانس ها، فرصت بازدیدهای علمی همچون این ۱۵ تا ۱۶ خدمتی است که در معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان در چارچوب یک سبد و به ساده ترین شکل در اختیار ۱۰۰ برگزیده جایزه شیخ مفید قرار خواهد گرفت.
وی با تاکید بر اهمیت نقش انسان سازی و نخبه پروری دانشگاه ها، این جایزه را حمایتی در جهت تاکید و اعتلای این فرهنگ دانست و اظهار داشت: بر این باور هستم که هیچ کسی مثل استادانی که با شاگردان در تعامل هستند نمی تواند افراد با استعداد و توانمند را شناسایی کرده، پرورش داده و مدیریت کند و به اعتقاد من یکصد نفر از اساتید برگزیده این جمع، حتما بهتر از من، معاون من و هرکس دیگری می تواند دانشجویان شایسته را پرورش داده و تکثیر کنند.
دهقانی در انتها اظهار امیدواری کرد که در انتهای دوره اول جایزه شیخ مفید بتوانیم یکصد نفر استاد برگزیده فعلی را با نگاه و تربیت شما به ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر افزایش دهیم.

1403/02/20
13:04:29
5.0 / 5
217
تگهای خبر: بازی , تخصص , تولید , دانش بنیان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین