داغ ترینها: ....

جستجوگر سیارات فرا خورشیدی ناسا به زندگی برگشت

جستجوگر سیارات فرا خورشیدی ناسا به زندگی برگشت

به گزارش کمیاب آنلاین، فضاپیمای تِس(TESS) ناسا بعد از بهبودی یافتن از یک نقص فنی، شکار سیارات فراخورشیدی را از سر می گیرد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، این ماهواره ناسا در روز سه مه از حالت ایمن خارج شد و کاوش علمی خویش را بار دیگر شروع کرد.
به نقل از اسپیس، ماهواره بررسی سیارات فراخورشیدی گذری یا تِس(TESS) ناسا باردیگر وارد عمل شده و در جستجوی جهان هایی فراتر از منظومه شمسی است.
تس جستجوی خویش را برای یافتن جهان ها در منظومه های ستاره ای دیگر به نام سیارات فراخورشیدی در حین عبور یا «گذر» از روبروی ستاره والدشان که سبب کاهش موقتی نور ستاره می شود، از سر گرفته است. این ماهواره تنها پنج روز بعد از جشن گرفتن ششمین سالگرد پرتاب خود در روز ۱۸ آوریل ۲۰۱۸، عملیات خویش را در روز ۲۳ آوریل متوقف کرد و به حالت ایمن رفت.
گروه عملیاتی تِس تشخیص دادند که حالت ایمن زمانی شروع شد که حرکتی در چرخ هایی که مسئول جهت دهی مناسب تس در هنگام انجام مشاهدات هستند، به وجود آمد.
تس در روز هشتم آوریل هم آفلاین شده بود و بعد از آن در روز ۱۷ آوریل فعالیت خویش را از سر گرفته بود اما تنها شش روز بعد باردیگر به حالت ایمن بازگشت.
ناسا می گوید که خاموشی دوم به این علت صورت گرفت که وقتی رویداد حالت ایمن در هشتم آوریل حل شد، سیستم پیشرانه تس نتوانست با موفقیت باردیگر فشار خویش را تنظیم کند. این سیستم وظیفه تخلیه تکانه از چرخ های فضاپیما را بر عهده دارد.
زمانیکه گروه عملیاتی آن در موسسه فناوری ماساچوست(MIT) عملکرد سیستم پیشرانه را تنظیم کردند، تس به فعالیت کامل بازگردانده شد. با این وجود، با وجود بازگشت تس به عملیات کامل، علت نخستین رویدادی که سبب رفتن آن به حالت ایمن در روز هشتم آوریل شده بود همچنان یک راز باقی مانده است و کارشناسان ناسا و موسسه فناوری ماساچوست درحال بررسی آن هستند.
تس مأموریت اولیه خویش را در ماه ژوئیه سال ۲۰۲۰ تکمیل کرد و نخستین مأموریت توسعه یافته خویش را در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ به پایان رساند. این شکارچی سیاره فراخورشیدی هم اکنون در دومین دوره مأموریت طولانی خود قرار دارد.
این فضاپیما اخیرا نخستین سیاره فراخورشیدی بی ستاره را کشف کرده است که در منظومه شمسی سرگردان است و هیچ ارتباطی با ستاره میزبان ندارد.1403/02/21
14:25:02
0.0 / 5
209
تگهای خبر: سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین