داغ ترینها: ....

مرکز رشد علوم انسانی، خانه فناوری های نرم و خلاق

مرکز رشد علوم انسانی، خانه فناوری های نرم و خلاق

به گزارش کمیاب آنلاین، اصفهان مرکز رشد علوم انسانی، فناوری های نرم و صنایع خلاق دانشگاه اصفهان به صورت تخصصی بر علوم انسانی تمرکز دارد و رویکرد آن پشتیبانی از کسب و کارهای علوم انسانی با رهیافت فناوری های نرم و صنایع خلاق است.هسته مرکزی زیست بوم فناوری های نرم و صنایع خلاق، مراکز رشد به شمار می آیند که به صورت خاص مرکز رشد علوم انسانی، فناوری های نرم و صنایع خلاق مدنظر است. این مرکز در شروع سال ۱۴۰۲ شمسی به همت شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و دانشگاه اصفهان شروع به کار کرد. هدف مرکز رشد ایجاد بستری برای پیوند خانواده علوم انسانی با دنیای اقتصادی و کسب و کار و اثرگذاری فرهنگی است. بنابراین، کسب درآمد به هیچ وجه مساله اصلی نیست و چگونگی و مسیر این درآمدزایی بسیار حائز اهمیت می باشد.

در این خصوص، احسان رئیسی، عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و مدیر مرکز رشد علوم انسانی، فناوری های نرم و صنایع خلاق، در گفت و گو با ایسنا به بیان نکاتی در رابطه با مرکز رشد علوم انسانی، فناوری های نرم و صنایع خلاق پرداخت که در ادامه آنرا می خوانید.

لطفا بفرمایید هدف اصلی از تاسیس مرکز رشد علوم انسانی، فناوری های نرم و صنایع خلاق چیست و هم اکنون رویکرد شما برای دستیابی به اهداف این مرکز چیست؟

از آنجاییکه این مرکز در ساختار شهرک علمی و تحقیقاتی تعریف شده است، هدف آن منطبق بر ماهیت و رسالت مراکز رشد شهرک است، یعنی حمایت و رشد تیم ها و شرکتهای نوآور و خلاق در حوزه علوم انسانی، علاوه بر این، با عنایت به نوپا بودن مراکز رشد علوم انسانی در ایران، اهداف دیگری هم دنبال می شود.

کلان ترین این اهداف عبارتند از: ایجاد کانونی فعال برای تحرک جامعه علوم انسانی جهت شناسایی مسائل جامعه و کشور، طراحی چاره برای مسائل و در نهایت ایجاد یک کسب و کار از دل این فرایند.

با توجه به این که بسترسازی برای نزدیک کردن علوم انسانی به بازار کار و تحقق اقتصاد دانش بنیان بعنوان دو نقش مهم و اساسی مرکز رشد بیان شده، این مرکز برای پیشبرد این برنامه تابحال چه اقداماتی انجام داده است؟

برای فعال کردن ظرفیتهای بالقوه، به خصوص در فضای علوم انسانی که کمتر به فضای کارآفرینی و توسعه کسب و کار وارد شده است، نیاز است کوشش بیشتری نسبت به سایر حوزه های علمی شود، بدین منظور فعالیتهایی انجام گرفته است که عمده آن به این شرح است:

۱. فعالیتهای ترویجی: برای آشنایی دانشجویان با چیستی و چرایی مرکز رشد علوم انسانی دانشگاه اصفهان، مفاهیم ابتدایی و مقدماتی شناسایی مساله، حل مساله و تیم سازی، تولید محتوا، جلسه های آموزشی و معرفی مرکز انجام گرفته است.

۲. ارتباط با نهادها و سازمان های دولتی و خصوصی برای ایجاد شبکه سازنده و هم افزایی و فراهم کردن زمینه ای که در آینده تیم ها و شرکتهای مستقر بتوانند از این شبکه بهره مند شوند.

۳. رویدادها و کارگاه های آموزشی در محیط مرکز رشد.

و چه افرادی در این مرکز مشغول به کار هستند؟ پژوهشگران مشغول به کار از کدام مقاطع تحصیلی دانشگاه هستند؟

کلیه افرادی که دغدغه مند هستند و در اتمسفر علوم انسانی برای حل مسائل و خلق ارزش تلاش می کنند و از طرفی بنا دارند تا این خلق ارزش را تجاری سازی کنند، البته در شرایط برابر، اولویت با دانشجویان و اساتید دانشگاه اصفهان است.

نقش و جایگاه فناوری های نرم در طرح ها و برنامه های مرکز رشد علوم انسانی چیست؟

شرط ورود هسته ها و شرکت ها به این مرکز اینست که نوآور باشند، چون این مرکز به صورت تخصصی بر علوم انسانی تمرکز دارد و رویکرد آن پشتیبانی از کسب و کارهای علوم انسانی با رهیافت فناوری های نرم و صنایع خلاق است، ازاین رو محور فعالیت این مرکز صنایع خلاق و فناوری های نرم است، به بیانی دیگر، این مرکز، خانه این نوع کسب و کارها و ایده ها است.

شما چه افق و چشم اندازی را برای مرکز رشد علوم انسانی تصور می کنید و چه آینده ای را برای آن پیشبینی می کنید؟

امید است با تلاشهای اعضا، تیم ها، شرکتهای مستقر و سایر نهادها و سازمان های ذی ربط این مرکز به یک نمونه قابل استناد و الگوی بومی مناسب برای سایر ارکان و اجزا، زیست بوم نوآوری و کسب و کار در حوزه علوم انسانی تبدیل گردد و با نقشی فعالانه به بستری موثر برای رشد کسب و کارهای علوم انسانی بدل شود. امید است باعث تحرک و تعالی فضای علوم انسانی در حل مسائل جامعه و حکمرانی گردد.
1403/02/25
21:06:27
0.0 / 5
336
تگهای خبر: آموزش , بازار , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین