داغ ترینها: ....
با موضوع بدترین و بهترین كاربست ها در اخلاق همتراز خوانی ؛

پنجمین نشست اخلاق پژوهش در خدمت توسعه علم و فناوری

پنجمین نشست اخلاق پژوهش در خدمت توسعه علم و فناوری

به گزارش کمیاب آنلاین، ایرانداک و مرکز نشر دانشگاهی پنجمین نشست از سلسله نشست های اخلاق پژوهش در خدمت توسعه علم و فناوری را برگزار می کنند.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، پنجمین نشست از سلسله نشست های اخلاق پژوهش در خدمت توسعه علم و فناوری با مبحث «بدترین و بهترین کاربست ها در اخلاق همتراز خوانی» با سخنرانی دکتر رضا رجبعلی بگلو؛ عضو هیئت علمی ایرانداک، سه شنبه اول خردادماه ۱۴۰۳ از ساعت ۱۷ تا ۱۹ برگزار می گردد.
داوری پژوهشها و برون دادهای آنها گونه ای رفتار علمی است و این فرایند جهت بررسی دقیق، عالمانه و منصفانه یک اثر یا فعالیت علمی یا پژوهشی اهمیت بسیار زیادی دارد. داوری پژوهشها و برون دادهای آن دربرگیرنده تلاش جهت بررسی اصالت، ارزش، اثرگذاری، نوآورانه بودن و به صورت کلی اهمیت یک اثر یا فعالیت پژوهشی است. این فعالیت علمی یکی از اجزای جدایی ناپذیر اخلاق نشر علمی هم به حساب می آید و داوران همراه با نویسندگان، سردبیران و ویراستاران از مهم ترین اجزای نشر علمی، بخصوص نشر مقاله های علمی در نظر گرفته می شوند. با عنایت به نقش نظام ارزیابی و داوری در کیفیت محتوای مقاله ها و حیات علمی این مجله ها، و در نتیجه سلامت نشر علمی، توجه به اصول اخلاقی انتشار و رهنمودهای تهیه شده برای داوران و همترازخوانان، سردبیران و نویسندگان اهمیت بسیار زیادی دارد.
در این سخنرانی تلاش می شود ضمن اشاره به مهم ترین مؤلفه های اخلاق داوری در هشت بُعد «پای بندی به زمان»، «رعایت محرمانگی»، «نبود سوگیری»، «توجه به برخورد منافع»، «توجه به بدرفتاری پژوهشی»، «بیان احترام آمیز و منصفانه»، «پیشنهاد سازنده و عینی» و «مسئولیت پذیری و پاسخگویی» و معرفی چند موقعیت های فرضی برای نقض اخلاق، گزارشی کوتاه و تجربه محور از بدترین کاربست ها در اخلاق همترازخوانی عرضه شود. در این سخنرانی صدمه ها و چالش هایی که به جهت رعایت نکردن اخلاق همترازخوانی به زیست بوم علم در این موقعیت ها وارد می شود معرفی و تشریح می شود.
سلسله نشست های اخلاق پژوهش با همکاری مرکز نشر دانشگاهی و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، با مدیریت علمی دکتر علیرضا ثقه الاسلامی عضو هیئت علمی ایرانداک و مدیریت اجرایی حسین راست منش از مرکز نشر دانشگاهی، با هدف گسترش و ترویج ارزش های اخلاقی در پژوهش های علمی و دانشگاهی برگزار می گردد.
این نشست ها در پیوند https: //roomeet.ir/join/guest/room?id=PeXKW برای دانشجویان، استادان، پژوهشگران و علاقمندان، به صورت آزاد و مجانی برگزار می شود.


منبع:

1403/03/02
12:54:18
0.0 / 5
398
تگهای خبر: اجرا , سلامت , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین