داغ ترینها: ....
معاون بنیاد ملی نخبگان خبر داد؛

پیشنهاد به بانک مرکزی برای کاهش سود وام مسکن نخبگان

پیشنهاد به بانک مرکزی برای کاهش سود وام مسکن نخبگان

به گزارش کمیاب آنلاین، معاون بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بنیاد به شورای عالی پول و اعتبار و بانک مرکزی پیشنهاد کرده است وام مسکن به جای 23 درصد با سود 15 درصدی به نخبگان تعلق بگیرد که البته این مهم تابحال میسر نشده است.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از بنیاد ملی نخبگان، فرشاد سلیمانی؛ معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان ضمن تسلیت شهادت جانگداز رییس جمهوری کشورمان و همراهان ایشان اظهار داشت: وام مسکن نخبگان یکی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان است که تسهیل و تسریع روند اعطای آن به عنوان یکی از اولویت های حوزه نخبگانی بمنظور ایجاد شرایط معیشتی مناسب در کنار زمینه سازی برای اشتغال نخبگان در دستور کار دولت رییس جمهور شهید کشورمان بود و بارها و بارها مورد تاکید ایشان قرار گرفت.
وی افزود: این وام ۲۳ درصدی که سقف آن ۲ میلیارد تومان است، بازپرداخت ۲۰ سال دارد؛ این یعنی اقساط این وام ماهانه در حدود ۴۰ میلیون تومان می شود که این عدد طبعاً از توان بخش بزرگی از نخبگان جوان خارج است.
معاون توسعه بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان به شورای عالی پول و اعتبار و بانک مرکزی پیشنهاد کرده است این وام بجای ۲۳ درصد با سود ۱۵ درصدی به نخبگان تعلق بگیرد که البته این مهم تا حالا میسر نشده است.
سلیمانی با اعلان اینکه بنیاد ملی نخبگان قصد ندارد به یک نهاد حمایتی صرف تبدیل گردد، افزود: شورای عالی پول و اعتبار، هم مبلغ وام و هم درصد سود را تعیین می کند و سپس این وام با همکاری بانک مرکزی به نخبگان واجدالشرایط تعلق می گیرد.
معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که بخش زیادی از نخبگان علاقه ای به گرفتن این وام ندارند، اشاره کرد: با سود ۲۳ درصد نخبه در آخر ۲۰ سال بیش از ۴ برابر مبلغ وام را به بانک پرداخت می کند؛ یعنی در ازای ۲ میلیارد تومان وام، بیش از ۸ میلیارد تومان بازپرداخت خواهد داشت.
وی افزود: از جانب دیگر، بانک این وام را تنها در صورتی پرداخت می کند که قیمت خانه خریداری شده توسط فرد نخبه، از مجموع وام با بازپرداخت بیشتر باشد. یعنی فرد نخبه تنها زمانی می تواند از این وام برخوردار شود که مسکن با قیمت بالای ۸ میلیارد تومان خریداری نموده باشد که این شرایط نه با واقعیات موجود در جامعه نخبگان جوان مطابقت دارد و نه به لحاظ اقتصادی برای نخبگان توجیه دارد؛ به ویژه این که مبلغ هر قسط حدودا دو برابر حقوق هیئت علمی بدو استخدام دانشگاه است.
سلیمانی با اشاره به طرح مسکن ملی نخبگان نیز اشاره کرد: انجام این طرح منوط به همکاری و تعامل وزارت مسکن، صاحبان زمین و سازمان برنامه و بودجه است و دقیقاً به سبب عدم همکاری بین نهادی، این طرح درحال حاضر به مرحله اجرا نرسیده است. از طرفی، سازمان برنامه و بودجه اعتقاد دارد متولی امر مسکن وزارت مسکن می باشد، بدین سبب در تامین مالی و اعتباری مسکن نخبگان وظیفه بر عهده نمی گیرد.
معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان در ادامه اضافه کرد: از جانب دیگر وزارت مسکن، نخبگان را تنها ذیل طرح نهضت ملی مسکن حمایت می کند که این مساله نیز با شرایط زیستی نخبگان همخوانی ندارد. این یعنی، پیچیده شدن معادلات که البته بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد چاره ای برای این مسائل پیدا کند.
سلیمانی با اعلان اینکه بنیاد ملی نخبگان از وضعیت فعلی به هیچ وجه راضی نیست، اشاره کرد: نیاز است وزارت مسکن همراهی کند و سازمان برنامه و بودجه نیز برای خود وظیفه و رسالتی قائل شود؛ چونکه تمام دستگاه های اجرائی در عرصه نخبگان تکلیف مشخص دارند و باید ظرفیتهای خودرا در تعامل با بنیاد ملی نخبگان برای پشتیبانی از جامعه نخبگانی به کار بگیرند. البته بنیاد ملی نخبگان ناامید نیست و برای رسیدن به شرایط مطلوب تلاش می کند.

1403/03/10
10:59:31
5.0 / 5
178
تگهای خبر: اجرا , استخدام , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین