داغ ترینها: ....

جیمز وب دورترین کهکشان شناخته شده تاکنون را کشف کرد

جیمز وب دورترین کهکشان شناخته شده تاکنون را کشف کرد

به گزارش کمیاب آنلاین، تلسکوپ فضایی جیمز وب با کشف دورترین کهکشان رصد شده تابحال رکورد خویش را شکست.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، نام این کهکشان JADES-GS-z۱۴-۰ است. انتقال به سرخ کهکشان معادل z=۱۴.۳۲ است به این معنا که نور آن زمانیکه کیهان تنها ۲۹۰ میلیون سال سن داشته، در فضا انتشار یافته است. ابزار فوق حساس جیمز وب به اخترشناسان اجازه می دهد تا از این تلسکوپ برای مطالعه سپیده دم کیهانی استفاده کنند، دوره ای که تنها چند صد میلیون سال پس از مه بانگ وجود داشته است. گروهی بین المللی از داده های جیمز وب استفاده بعنوان قسمتی از پروژه بررسی فراکهکشانی پیشرفته (JADES) با استفاده از طیف نگار مادون قرمز نزدیک (NIRSpec) استفاده کردند. آنها طیف کهکشان را به دست آوردند که انتقال به سرخ ۱۴.۳۲ را نشان می داد. انتقال به سرخ کهکشان JADES-GS-z۱۴-۰ آن را به دورترین کهکشان شناخته شده تا کنون تبدیل کرده است.
پدیده انتقال به سرخ زمانی رخ می دهد که نور اجسام دور در فضا به جهت انبساط فضا به انتهای قرمز طیف نور منتقل می شوند. هرچه انتقال به سرخ بیشتر باشد، جسم دورتر است.


این کهکشان با ساختار بی شکل خود بسیار متفاوت از کهکشان های امروزی است. ابعاد آن کمی بیشتر از ۱۶۰۰ سال نوری است. بعنوان مثال، کهکشان راه شیری ۱۰۰ هزار سال نوری قطر دارد. یعنی این کهکشان دور بسیار کوچک است. چنین اندازه هایی برای کهکشان های دور و اولیه معمول است. اما بر خلاف کهکشان راه شیری، JADES-GS-z۱۴-۰ به جهت نور ساطع شده از ستارگان جوان داغش بسیار درخشان است. این کهکشان دور باستانی به اندازه ای که دانشمندان انتظار داشتند آبی رنگ نیست، که نشان میدهد مقداری از نور آن توسط گرد و غبار حتی در این مرحله بسیار اولیه از کیهان به سمت طیف سرخ رفته است.
تلسکوپ فضایی جیمز وب با آینه ۶.۵ متری خود در روز ۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شد و به سرعت به قوی ترین تلسکوپ فضایی ساخته شده تبدیل شد. این تلسکوپ برای کاوش جهان در پرتوهای مرئی و فروسرخ طراحی شده است که به دانشمندان اجازه می دهد از میان غبار کیهانی درون را ببینند و جزئیات پنهان را آشکار کنند. این تلسکوپ در نقطه لاگرانژ دو، جایی که گرانش زمین با گرانش خورشید متعادل می شود، در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین قرار دارد.


 


منبع:

1403/03/12
02:00:05
0.0 / 5
167
تگهای خبر: ابزار , پروژه , تولید , هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین