داغ ترینها: ....

شاید وقت آن رسیده که با اسپری آسم خداحافظی کنیم

شاید وقت آن رسیده که با اسپری آسم خداحافظی کنیم

به گزارش کمیاب آنلاین، دانشمندان چینی از سلول درمانی پیشگامانه ای رونمایی کرده اند که نوید تسکین طولانی مدت مبتلایان به آسم را با یک مرتبه تزریق می دهد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، این روش جدید که بر مبنای روش های پیشرفته ای است که معمولاً برای سرطان استفاده می شود، در حیوانات امیدبخش بوده است. این روش به میلیونها نفر در سراسر دنیا که با این بیماری مزمن تنفسی دست و پنجه نرم می کنند، کمک خواهد نمود.
به نقل از آی ای، آسم، یک بیماری تنفسی فراگیر است که بیشتر از ۳۰۰ میلیون نفر را در سراسر دنیا تحت تأثیر قرار می دهد و سالانه به مرگ بیشتر از ۲۵۰ هزار نفر منجر می شود. بنیاد آسم و آلرژی آمریکا اشاره می کند که تنها در ایالات متحده، بیشتر از ۲۷ میلیون نفر از آسم رنج می برند که نشان دهنده حدود یک نفر از هر دوازده نفر است.
درمان های سنتی، مانند استنشاق دارو و تزریق آنتی بادی، احتیاج به تجویز مداوم و مادام العمر بدون عرضه درمان قطعی دارند. با این وجود، این درمان جدید، که در آن از گیرنده آنتی ژن کایمریک سلول تی CAR-T استفاده شده است، با هدف تغییر این رویکرد از طریق رسیده است.

درمان آسم
دکتر پنگ مین(Peng Min) و گروهش از دانشگاه تسینکهوا(Tsinghua) کشف کرده اند که برخی سیتوکین ها، همچون IL-۴، IL-۵، و IL-۱۳، محرک های کلیدی آسم در حدود نیمی از بیماران هستند.
سیتوکین ها پروتئین های سیگنال دهی هستند که برای کنترل التهاب ضروری به شمار می روند، اما وجود مقادیر بیش از اندازه آنها می تواند منجر به شرایط التهابی شدید، همچون بیماری های خود ایمنی شود. درمان های زیستی کنونی که این پروتئین ها را هدف قرار می دهند مؤثر هستند، اما احتیاج به درمان مداوم دارند.
محققان مطالعه متد جدیدی را برای هدف قرار دادن همزمان این سیتوکین ها با استفاده از سلول درمانی CAR-T ایجاد کردند. این درمان شامل مهندسی ژنتیکی سلول های تی بیمار که نوعی از گلبول های سفید خون ضروری برای مبارزه با عفونت ها است، برای شناسایی و حذف اهداف خاص، مانند سلول های سرطانی بود. همین اصل برای رسیدگی به آسم تطبیق داده شد که منجر به نتایج قابل توجهی شد.

نتایج امیدوار کننده در مطالعات حیوانی
تیم تحقیقاتی دریافتند که یک تزریق واحد از این سلول های مهندسی شده سبب سرکوب مداوم التهاب ریه و کاهش علایم آسم برای بیشتر از یک سال در موش ها می شود.
تیم پنگ گزارش داد: سلول درمانی جدید گزینه ای برای بیماران آسم است که بتوانند به بهبودی طولانی مدت علایم دست یابند و با یکبار مصرف دارو زندگی عادی داشته باشند.
این یک چاره بالقوه برای بیماری هایی است که هم اکنون احتیاج به مدیریت مادام العمر دارد.
نتایج این کشف فراتر از آسم است. محققان پیشنهاد می کنند که سایر بیماری های ناشی از فرآیندهای التهابی مشابه، مانند آلرژی، درماتیت آتوپیک، یا بیماری انسدادی ریه هم امکان دارد با این سلول درمانی نوآورانه قابل درمان باشند.
این می تواند راه جدیدی را برای درمان بیماری های التهابی طولانی مدت مختلف آغاز کند و نحوه برخورد با این بیماری ها را کاملا تغییر دهد.

نظرات کارشناسان و ملاحظات آینده
به رغم نتایج امیدوارکننده، کارشناسان اخطار می دهند که تحقیقات بیشتری برای ارزیابی امکان سنجی و ایمنی این رویکرد در محیط های بالینی مورد نیاز است.
بارت لامبرشت(Bart Lambrecht)، متخصص پزشکی از دانشگاه گنت در بلژیک، و همکارش بر اهمیت انتخاب بیمار و شناسایی نشانگرهای زیستی که می توانند برتری این درمان را بر درمان های موجود پیشبینی کنند، تاکید نمودند. آنها خاطرنشان کردند که در حالیکه نتایج مطالعات حیوانی دلگرم کننده است، تعمیم این یافته ها به بیماران انسانی با چالش های مهمی همراه می باشد.
این احتیاج به آزمایش های بالینی کامل را نشان داده است تا اطمینان حاصل شود که درمان به خوبی کار می کند و برای افراد بی خطر است.
منبع:

1403/03/15
12:10:55
5.0 / 5
142
تگهای خبر: تخصص , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین