داغ ترینها: ....

استفاده از پوست میگو برای ساخت پوشش های محافظتی

استفاده از پوست میگو برای ساخت پوشش های محافظتی

كمیاب آنلاین: تعدادی از محققان با بهره گیری از كیتین موجود در پوست میگو پوشش های پلیمری چندلایه ای را توسعه دادند كه زیست تخریب پذیر بوده و قابلیت تحمل برخوردهای شدید را دارد. هدف این تحقیقات تولید محافظ های سبك تر و مستحكم تری است كه علاوه بر محافظت از بدن در مقابل برخوردهای شدید، از آن در مقابل لیزر، میكروب ها و گازهای سمی نیز محافظت كند.به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، کیتین یکی از مشتقات گلوکز است که ساختار پلیمری زنجیره های طولانی آن توسط گروه های عاملی استیل در کنار هم نگه داشته می شوند. با حذف این گروه های عاملی، کیتین به کیتوسان تبدیل می شود که نوعی فیبر انعطاف پذیر خوراکی است و بسادگی می توان آنرا دست ورزی کرد.

با وجود این که کیتوسان معمولا از سخت پوستان به دست می آید، پژوهشگران دانشگاه هیوستون ترجیح می دهند از قارچ ها بعنوان منبعی برای تولید این ماده استفاده کنند. برای اینکه از این طریق می توان یک پروسه پایدار و استاندارد برای تولید پلیمر ایجاد کرد.

به منظور تبدیل کیتوسان به یک پوشش محافظ، به دست ورزی ساختار اتمی سطح آن پرداختند تا آنرا به شکل لایه هایی با کاربردهای مختلف درآورند. این لایه ها را با بهره گیری از فناوری چاپ سه بعدی می توان به شکلی روی یکدیگر قرار داد که قابلیت های مختلفی را از مقاومت در مقابل برخورد گرفته تا جذب گازهای سمی به دست دهند.

با وجود این که هدف این تحقیقات تولید یک پوشش محافظتی با کاربردهای مختلف برای سربازان است، به اعتقاد پژوهشگران نتایج آن در حوزه های مختلف صنعتی همچون تولید خودرو، ساخت و ساز و سایر صنایع نیز کاربرد دارد.


1399/03/19
23:10:04
5.0 / 5
2698
تگهای خبر: تولید , سه بعدی , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین